Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Schmidt: Nepotrebujeme od oddielov cucať peniaze za pokuty

Dianie v súťažiach riadených trnavským oblastným futbalovým zväzom bolo na jeseň pomerne bohaté. Rozprávali sme sa o ňom s predsedom ObFZ Trnava Alexandrom Schmidtom.

Predseda ObFZ Trnava vyzýva na dôslednejšie plnenie povinností.Predseda ObFZ Trnava vyzýva na dôslednejšie plnenie povinností. (Zdroj: PETER KOLLÁR)

TRNAVA. Okrem kvalitných zápasov či nečakaných výsledkov opäť prinieslo na ihriskách i mimo nich aj niektoré neželané prejavy. O zavŕšenej prvej polovici sezóny sme sa rozprávali s predsedom ObFZ Trnava Alexandrom Schmidtom.

Záver jesennej časti v súťažiach Oblastného futbalového zväzu Trnava zatienili incidenty v Borovej a Malženiciach. Ako ste vyhodnotili oba prípady?
- Mrzí ma, že sa podobné veci udiali v našich súťažiach a ešte k tomu tesne pred zimnou prestávkou. Príslušné komisie na to reagovali a vyniesli adekvátne tresty. Obe situácie sa stali po verdiktoch rozhodcov. Verím, že v oboch prípadoch sa rozhodovali na základe svojho najlepšieho vedomia a svedomia a som presvedčený, že žiadny tím nechceli poškodiť. Ťažko zo svojej pozície, keďže som na týchto stretnutiach nebol, môžem komentovať, či tieto konkrétne rozhodnutia arbitrov boli správne. Na druhej strane si ale treba uvedomiť, že rozhodca je v prípade porušenia pravidiel na ihrisku jediný, kto môže konať a právomoc rozhodnúť je len v jeho rukách, čím nesie veľkú zodpovednosť.

V Borovej sa napadnutia mladého rozhodcu dokonca dopustil tréner domáceho mužstva...
- Z môjho to bolo z jeho strany neetické, určite totiž vedel zhodnotiť vek rozhodcu a rovnako si uvedomoval, že mladý chlapec nemusí mať toľko skúseností. Trvám na tom, že daný rozhodca pristupoval k zápasu najzodpovednejšie, ako vedel, a pochybujem, že mal v úmysle svojimi verdiktami niekoho poškodiť. Správanie domáceho trénera je neprípustné a nič iné ako tresty od disciplinárnej komisie nemožno v takýchto prípadoch očakávať.

V Malženiciach inzultácii čelil rozhodca z vyššej súťaže. Dá sa podobným situáciám predchádzať alebo ide o zlyhanie jednotlivcov?
- Spomínaný zápas mal svoj náboj, Malženice hrali s Bielym Kostolom o druhé miesto. Vzhľadom na dôležitosť zápasu nebola zabezpečená usporiadateľská služba v potrebnom rozsahu. Domáci mali k stretnutiu pristúpiť oveľa zodpovednejšie a očakávať aj neočakávateľné. Je pravda, že nariadiť dva pokutové kopy proti domácemu tímu sa často nevidí, ale na druhej strane, rozhodca predsa penaltu píska za porušenie pravidiel a keď posúdi, že k nemu prišlo, je povinný konať. Reakcia domáceho futbalistu a následne usporiadateľa, zhodou okolností jeho otca, bola taká, aká bola. Takéto prejavy na hraciu plochu nepatria a nie je možné ich tolerovať.

Na inkriminovanom stretnutí bol aj delegát. Môžete povedať, ako hodnotil výkon hlavného rozhodcu Gálika?
- Delegát zápasu si v prvom rade dôsledne splnil svoje povinnosti, keďže udalosti zo stretnutia opísal podrobne a konkrétne určil vinníkov, čím, samozrejme, uľahčil prácu disciplinárnej komisii. Pokiaľ ide o nariadené pokutové kopy, ktoré rozvírili emócie v Malženiciach, delegát v oboch prípadoch vyhodnotil rozhodnutie arbitra ako správne.

Menej dôsledne si na jeseň povinnosti delegáta na stretnutí Drahovce - Horné Orešany plnil Ladislav Šugra. Toho zväz musel žiadať o detailnejšiu správu o udalostiach, ktoré sa udiali pri odchode vylúčeného hráča hostí do šatne.
- Je pravda, že pán Šugra si v prvotnej správe svoju úlohu nesplnil. Vzhľadom na spomínané udalosti sme vyzvali delegované osoby doručiť bližšie vyjadrenia. V novej správe už delegát opísal udalosti precízne a presne tak, ako sa stali. Ak by tak učinil bezprostredne po stretnutí, čo bola jeho povinnosť, určite by disciplinárna komisia nemusela voči nemu vyvodzovať opatrenia. Bohužiaľ, pán Šugra to vyhodnotil ako prejav nedôvery zo strany zväzu a spolu s novou správou delegáta zo zápasu poslal aj list, v ktorom sa vzdal aktívnej činnosti.

alexanderschmidt2.jpg

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti s delegátmi na zápasoch sa často z klubov ozývajú hlasy, že táto funkcia nemá veľké opodstatnenie v rámci oblastných súťaží a radšej by miesto dvoch rozhodcov a delegáta mali na zápase troch rozhodcov...
- V prvom rade, ak by sme mali potrebný počet rozhodcov, posielali by sme ich troch na každý zápas. Snažíme sa stretnutia obsadzovať v maximálnej možnej miere a som rád, že nám pri tom vypomáhajú aj naši kmeňoví arbitri z vyšších súťaží. Čo sa týka funkcie delegáta, aj prípad v Malženiciach dokazuje, že má opodstatnenie. Doklad delegáta by mal byť v takýchto prípadoch ten najdôveryhodnejší dokument, na základe ktorého môže zväz konať. Samozrejme, dôveryhodnosť si musí delegát svojím spôsobom vypestovať. Ak ho funkcionári cítia skôr na príťaž, je veľký predpoklad, že si svoju funkciu nevykonáva tak, ako by mal. Druhá vec je, že oblastný zväz potrebuje mať aj vyhodnotenia rozhodcov, ktoré takisto vykonávajú delegáti. Hlavne preto, aby sme vedeli v rámci zväzu s rozhodcami pracovať a zároveň si vytypovať aj adeptov na postup do regionálnych súťaží.

Zväz finišuje s pasportizáciou ihrísk v oblasti. Ktoré kluby budú musieť odstraňovať najviac nedostatkov?
- Proces je uzavretý na 80 percent, potom nás čaká spoločné sedenie a aj zasadnutie Rady ObFZ. Členovia Športovo-technickej komisie prednesú komplexnú správu. Najmä kluby v najvyšších súťažiach musia mať ihriská s infraštruktúrou spĺňajúcou základné kritériá. Nehovorím o žiadnom komforte, ale nezabudnime na to, že žijeme v 21. storočí a ihrisko nemôže vyzerať tak ako pred 30 rokmi. Ľudia v obciach majú radi futbal, a aj preto musia spoločnými silami vytvoriť dôstojné podmienky. O konkrétnych oddieloch by som zatiaľ nerád hovoril. Isté signály tu už sú, ale počkáme si na správu a potom kluby oficiálne požiadame o odstránenie nedostatkov, samozrejme v primeranej časovej lehote. Následne môžeme zoznam zverejniť.

Tri kluby nestihli včas uhradiť druhú splátku paušálnych platieb na vyplácanie delegovaných osôb. ŠTK im navrhla odpočítať tri body, na napokon je realita iná.
- Aj keď sme splátky rozdelili na štyri časti, stalo sa, že niektoré oddiely načas nezaplatili. Začalo sa voči nim disciplinárne konanie a až potom si kluby splnili povinnosti. Od sankcií sme napokon upustili. Nemáme záujem ísť proti klubom takýmto spôsobom. Faktom ale zostáva, že pravidlá sú stanovené a treba ich dodržiavať. Pokojne sa nám potom v takýchto prípadoch môže stať, že niekto napadne regulárnosť súťaží, keďže si kluby nesplnili to, čo je napísane čierne na bielom v Rozpise súťaží.

Podobnú námietku v súvislosti s neskorým uhrádzaním platieb sme do redakcie dostali od čitateľa. Predsa len, neobávate sa, že odpustením odpočtu bodov vznikne precedens?
- Priznávam, že to precedens môže vytvoriť, ale zatiaľ sme sa rozhodli riešiť to takýmto spôsobom. Pokiaľ bude tlak zo strany oddielov, aby sa k tomu pristupovalo prísnejšie, bude musieť Športovo-technická komisia tieto veci zvážiť. Chcem len zdôrazniť, že zväz nemá záujem zneregulárniť súťaž, práve naopak. Rovnako nepotrebujeme od oddielov „cucať" peniaze za pokuty, ale chce to jedno - plňme si všetci povinnosti tak, ako treba.

Počas zimy organizuje oblastný zväz opäť zimný turnaj. Zostávajú podmienky účasti pre kluby rovnaké?
- Samozrejme, všetko bude závisieť od podmienok, za akých si budeme môcť prenajímať hracie plochy, určite nechceme ísť vyššie, čo sa týka štartovného. Opäť ponúkame možnosť klubom z piešťanskej a hlohoveckej oblasti hrať na umelej tráve v Piešťanoch, kde takisto pribudlo umelé osvetlenie. Pochopiteľne, ak tím bude chcieť hrať radšej v Trnave, určite to budeme akceptovať. Cieľ je opäť rovnaký, ponúkame možnosť oddielom odohrať prípravné zápasy s dobrými súpermi na kvalitnom teréne. Minimálny počet účastníkov by mal byť osem tímov, aby sme vytvorili aspoň jednu skupinu.

Novým vlastníkom budovy, v ktorej zväz sídli, sa stal Spartak Trnava. Dotklo sa to nejako fungovania zväzu?
- Nie. Zostali sme jediným nájomcom v budove. Sme radi, že Spartak s nami po odkúpení budovy podpísal zmluvu na dobu neurčitú, že nám priestory bude prenajímať za rovnakých podmienok, ako to bolo v prípade predchádzajúceho vlastníka. Máme správy, že budova by sa mala zveľaďovať, opravné práce čakajú napríklad strechu, to je však záležitosť majiteľov.

Pokiaľ ide o vás, pred voľbami predsedu Západoslovenského zväzu sa medializovali obvinenia, že niektorí delegáti profitujú zo svojej funkcie vo Výkonnom výbore pri rozdeľovaní delegácií. V počte udelených delegácii ste sa s 50 zápasmi v sezóne 2009/2010 ocitli na čele rebríčka. Ako na to reagujete s odstupom času?
- Bolo zaujímavé, že článok vyšiel krátko pred voľbami. Nebol mierený len na mňa, ale aj na ostatných členov vtedajšieho Výkonného výboru, medzi ktorými som ja vytŕčal. Trčať som trochu musel, lebo som na nominačnej listine delegátov SFZ i ZsFZ. Autor článku, pán Korman, s ktorým sme mimochodom dlhé roky spolupracovali, keďže bol hovorcom ZsFZ a nikdy predtým mi podobné štatistiky nepredniesol, zabudol pri sčítaní mojich delegácii v spomenutej sezóne uviesť, že dvanásť zápasov bolo v súťažiach dorastu. Nie som schopný ovplyvniť svoje delegácie, plnil som si iba svoje povinnosti. Výšku paušálov, cestovné ani stravné som si ja nevymyslel, buď sú dané zákonom alebo Rozpisom súťaži. Napokon, aj samotné delegácie sú zverejňované na internete a v médiách, takže pán Korman nič tajné nevypátral, všetky delegácie si každý môže kedykoľvek vyhľadať.

Napokon sa stal predsedom ZsFZ Ladislav Gádoši. Ako vnímate túto zmenu?
- Myslím si, že každá zmena prinesie niečo pozitívne. Čo sa týka Západoslovenského futbalového zväzu, som presvedčený, že pod vedením pána Gádošiho neklesne pod úroveň, ktorá bola doteraz. Naopak, očakávam niektoré pozitívne zmeny. Nového prezidenta má aj Slovenský futbalový zväz, pána Kováčika tiež považujem za schopného človeka. Už jeho úvodné kroky naznačili, že chce posunúť úroveň riadenia slovenského futbalu na vyššiu úroveň. Verím, že v tom bude úspešný.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 3. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 4. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 5. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 9. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 1. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 759
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 12 633
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 771
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 498
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 983
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 482
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 281
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 6 221
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 146
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 899
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Prímestské autobusy aj naďalej jazdia v prázdninovom režime

Kraj je pripravený flexibilne reagovať a upraviť cestovné poriadky tak, aby uspokojila dopyt cestujúcej verejnosti.

Prímestská autobusová doprava

Trnavská nemocnica prekročila hranicu sto pacientov s koronavírusom

Ide o najväčší počet od začiatku pandémie.

V najnovšom čísle sa dočítate

Týždenník MY Trnavské noviny vám opäť prináša viaceré zaujímavé témy.

Plošné testovanie na Covid-19.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

V druhom kole v Nitre otestovali takmer 41-tisíc ľudí

Väčšina ľudí využila novú aplikáciu, aj vďaka nej sa netvorili rady.

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Už ste čítali?