Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Schmidt: Nepotrebujeme od oddielov cucať peniaze za pokuty

Dianie v súťažiach riadených trnavským oblastným futbalovým zväzom bolo na jeseň pomerne bohaté. Rozprávali sme sa o ňom s predsedom ObFZ Trnava Alexandrom Schmidtom.

Predseda ObFZ Trnava vyzýva na dôslednejšie plnenie povinností.Predseda ObFZ Trnava vyzýva na dôslednejšie plnenie povinností. (Zdroj: PETER KOLLÁR)

TRNAVA. Okrem kvalitných zápasov či nečakaných výsledkov opäť prinieslo na ihriskách i mimo nich aj niektoré neželané prejavy. O zavŕšenej prvej polovici sezóny sme sa rozprávali s predsedom ObFZ Trnava Alexandrom Schmidtom.

Záver jesennej časti v súťažiach Oblastného futbalového zväzu Trnava zatienili incidenty v Borovej a Malženiciach. Ako ste vyhodnotili oba prípady?
- Mrzí ma, že sa podobné veci udiali v našich súťažiach a ešte k tomu tesne pred zimnou prestávkou. Príslušné komisie na to reagovali a vyniesli adekvátne tresty. Obe situácie sa stali po verdiktoch rozhodcov. Verím, že v oboch prípadoch sa rozhodovali na základe svojho najlepšieho vedomia a svedomia a som presvedčený, že žiadny tím nechceli poškodiť. Ťažko zo svojej pozície, keďže som na týchto stretnutiach nebol, môžem komentovať, či tieto konkrétne rozhodnutia arbitrov boli správne. Na druhej strane si ale treba uvedomiť, že rozhodca je v prípade porušenia pravidiel na ihrisku jediný, kto môže konať a právomoc rozhodnúť je len v jeho rukách, čím nesie veľkú zodpovednosť.

V Borovej sa napadnutia mladého rozhodcu dokonca dopustil tréner domáceho mužstva...
- Z môjho to bolo z jeho strany neetické, určite totiž vedel zhodnotiť vek rozhodcu a rovnako si uvedomoval, že mladý chlapec nemusí mať toľko skúseností. Trvám na tom, že daný rozhodca pristupoval k zápasu najzodpovednejšie, ako vedel, a pochybujem, že mal v úmysle svojimi verdiktami niekoho poškodiť. Správanie domáceho trénera je neprípustné a nič iné ako tresty od disciplinárnej komisie nemožno v takýchto prípadoch očakávať.

V Malženiciach inzultácii čelil rozhodca z vyššej súťaže. Dá sa podobným situáciám predchádzať alebo ide o zlyhanie jednotlivcov?
- Spomínaný zápas mal svoj náboj, Malženice hrali s Bielym Kostolom o druhé miesto. Vzhľadom na dôležitosť zápasu nebola zabezpečená usporiadateľská služba v potrebnom rozsahu. Domáci mali k stretnutiu pristúpiť oveľa zodpovednejšie a očakávať aj neočakávateľné. Je pravda, že nariadiť dva pokutové kopy proti domácemu tímu sa často nevidí, ale na druhej strane, rozhodca predsa penaltu píska za porušenie pravidiel a keď posúdi, že k nemu prišlo, je povinný konať. Reakcia domáceho futbalistu a následne usporiadateľa, zhodou okolností jeho otca, bola taká, aká bola. Takéto prejavy na hraciu plochu nepatria a nie je možné ich tolerovať.

Na inkriminovanom stretnutí bol aj delegát. Môžete povedať, ako hodnotil výkon hlavného rozhodcu Gálika?
- Delegát zápasu si v prvom rade dôsledne splnil svoje povinnosti, keďže udalosti zo stretnutia opísal podrobne a konkrétne určil vinníkov, čím, samozrejme, uľahčil prácu disciplinárnej komisii. Pokiaľ ide o nariadené pokutové kopy, ktoré rozvírili emócie v Malženiciach, delegát v oboch prípadoch vyhodnotil rozhodnutie arbitra ako správne.

Menej dôsledne si na jeseň povinnosti delegáta na stretnutí Drahovce - Horné Orešany plnil Ladislav Šugra. Toho zväz musel žiadať o detailnejšiu správu o udalostiach, ktoré sa udiali pri odchode vylúčeného hráča hostí do šatne.
- Je pravda, že pán Šugra si v prvotnej správe svoju úlohu nesplnil. Vzhľadom na spomínané udalosti sme vyzvali delegované osoby doručiť bližšie vyjadrenia. V novej správe už delegát opísal udalosti precízne a presne tak, ako sa stali. Ak by tak učinil bezprostredne po stretnutí, čo bola jeho povinnosť, určite by disciplinárna komisia nemusela voči nemu vyvodzovať opatrenia. Bohužiaľ, pán Šugra to vyhodnotil ako prejav nedôvery zo strany zväzu a spolu s novou správou delegáta zo zápasu poslal aj list, v ktorom sa vzdal aktívnej činnosti.

alexanderschmidt2.jpg

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti s delegátmi na zápasoch sa často z klubov ozývajú hlasy, že táto funkcia nemá veľké opodstatnenie v rámci oblastných súťaží a radšej by miesto dvoch rozhodcov a delegáta mali na zápase troch rozhodcov...
- V prvom rade, ak by sme mali potrebný počet rozhodcov, posielali by sme ich troch na každý zápas. Snažíme sa stretnutia obsadzovať v maximálnej možnej miere a som rád, že nám pri tom vypomáhajú aj naši kmeňoví arbitri z vyšších súťaží. Čo sa týka funkcie delegáta, aj prípad v Malženiciach dokazuje, že má opodstatnenie. Doklad delegáta by mal byť v takýchto prípadoch ten najdôveryhodnejší dokument, na základe ktorého môže zväz konať. Samozrejme, dôveryhodnosť si musí delegát svojím spôsobom vypestovať. Ak ho funkcionári cítia skôr na príťaž, je veľký predpoklad, že si svoju funkciu nevykonáva tak, ako by mal. Druhá vec je, že oblastný zväz potrebuje mať aj vyhodnotenia rozhodcov, ktoré takisto vykonávajú delegáti. Hlavne preto, aby sme vedeli v rámci zväzu s rozhodcami pracovať a zároveň si vytypovať aj adeptov na postup do regionálnych súťaží.

Zväz finišuje s pasportizáciou ihrísk v oblasti. Ktoré kluby budú musieť odstraňovať najviac nedostatkov?
- Proces je uzavretý na 80 percent, potom nás čaká spoločné sedenie a aj zasadnutie Rady ObFZ. Členovia Športovo-technickej komisie prednesú komplexnú správu. Najmä kluby v najvyšších súťažiach musia mať ihriská s infraštruktúrou spĺňajúcou základné kritériá. Nehovorím o žiadnom komforte, ale nezabudnime na to, že žijeme v 21. storočí a ihrisko nemôže vyzerať tak ako pred 30 rokmi. Ľudia v obciach majú radi futbal, a aj preto musia spoločnými silami vytvoriť dôstojné podmienky. O konkrétnych oddieloch by som zatiaľ nerád hovoril. Isté signály tu už sú, ale počkáme si na správu a potom kluby oficiálne požiadame o odstránenie nedostatkov, samozrejme v primeranej časovej lehote. Následne môžeme zoznam zverejniť.

Tri kluby nestihli včas uhradiť druhú splátku paušálnych platieb na vyplácanie delegovaných osôb. ŠTK im navrhla odpočítať tri body, na napokon je realita iná.
- Aj keď sme splátky rozdelili na štyri časti, stalo sa, že niektoré oddiely načas nezaplatili. Začalo sa voči nim disciplinárne konanie a až potom si kluby splnili povinnosti. Od sankcií sme napokon upustili. Nemáme záujem ísť proti klubom takýmto spôsobom. Faktom ale zostáva, že pravidlá sú stanovené a treba ich dodržiavať. Pokojne sa nám potom v takýchto prípadoch môže stať, že niekto napadne regulárnosť súťaží, keďže si kluby nesplnili to, čo je napísane čierne na bielom v Rozpise súťaží.

Podobnú námietku v súvislosti s neskorým uhrádzaním platieb sme do redakcie dostali od čitateľa. Predsa len, neobávate sa, že odpustením odpočtu bodov vznikne precedens?
- Priznávam, že to precedens môže vytvoriť, ale zatiaľ sme sa rozhodli riešiť to takýmto spôsobom. Pokiaľ bude tlak zo strany oddielov, aby sa k tomu pristupovalo prísnejšie, bude musieť Športovo-technická komisia tieto veci zvážiť. Chcem len zdôrazniť, že zväz nemá záujem zneregulárniť súťaž, práve naopak. Rovnako nepotrebujeme od oddielov „cucať" peniaze za pokuty, ale chce to jedno - plňme si všetci povinnosti tak, ako treba.

Počas zimy organizuje oblastný zväz opäť zimný turnaj. Zostávajú podmienky účasti pre kluby rovnaké?
- Samozrejme, všetko bude závisieť od podmienok, za akých si budeme môcť prenajímať hracie plochy, určite nechceme ísť vyššie, čo sa týka štartovného. Opäť ponúkame možnosť klubom z piešťanskej a hlohoveckej oblasti hrať na umelej tráve v Piešťanoch, kde takisto pribudlo umelé osvetlenie. Pochopiteľne, ak tím bude chcieť hrať radšej v Trnave, určite to budeme akceptovať. Cieľ je opäť rovnaký, ponúkame možnosť oddielom odohrať prípravné zápasy s dobrými súpermi na kvalitnom teréne. Minimálny počet účastníkov by mal byť osem tímov, aby sme vytvorili aspoň jednu skupinu.

Novým vlastníkom budovy, v ktorej zväz sídli, sa stal Spartak Trnava. Dotklo sa to nejako fungovania zväzu?
- Nie. Zostali sme jediným nájomcom v budove. Sme radi, že Spartak s nami po odkúpení budovy podpísal zmluvu na dobu neurčitú, že nám priestory bude prenajímať za rovnakých podmienok, ako to bolo v prípade predchádzajúceho vlastníka. Máme správy, že budova by sa mala zveľaďovať, opravné práce čakajú napríklad strechu, to je však záležitosť majiteľov.

Pokiaľ ide o vás, pred voľbami predsedu Západoslovenského zväzu sa medializovali obvinenia, že niektorí delegáti profitujú zo svojej funkcie vo Výkonnom výbore pri rozdeľovaní delegácií. V počte udelených delegácii ste sa s 50 zápasmi v sezóne 2009/2010 ocitli na čele rebríčka. Ako na to reagujete s odstupom času?
- Bolo zaujímavé, že článok vyšiel krátko pred voľbami. Nebol mierený len na mňa, ale aj na ostatných členov vtedajšieho Výkonného výboru, medzi ktorými som ja vytŕčal. Trčať som trochu musel, lebo som na nominačnej listine delegátov SFZ i ZsFZ. Autor článku, pán Korman, s ktorým sme mimochodom dlhé roky spolupracovali, keďže bol hovorcom ZsFZ a nikdy predtým mi podobné štatistiky nepredniesol, zabudol pri sčítaní mojich delegácii v spomenutej sezóne uviesť, že dvanásť zápasov bolo v súťažiach dorastu. Nie som schopný ovplyvniť svoje delegácie, plnil som si iba svoje povinnosti. Výšku paušálov, cestovné ani stravné som si ja nevymyslel, buď sú dané zákonom alebo Rozpisom súťaži. Napokon, aj samotné delegácie sú zverejňované na internete a v médiách, takže pán Korman nič tajné nevypátral, všetky delegácie si každý môže kedykoľvek vyhľadať.

Napokon sa stal predsedom ZsFZ Ladislav Gádoši. Ako vnímate túto zmenu?
- Myslím si, že každá zmena prinesie niečo pozitívne. Čo sa týka Západoslovenského futbalového zväzu, som presvedčený, že pod vedením pána Gádošiho neklesne pod úroveň, ktorá bola doteraz. Naopak, očakávam niektoré pozitívne zmeny. Nového prezidenta má aj Slovenský futbalový zväz, pána Kováčika tiež považujem za schopného človeka. Už jeho úvodné kroky naznačili, že chce posunúť úroveň riadenia slovenského futbalu na vyššiu úroveň. Verím, že v tom bude úspešný.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Hudbou proti holorubom.
 6. Ako sa mení dynamika firiem?
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Behind every successful business lies a set of skilled people
 2. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 6. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 7. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 15 191
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 005
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 903
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 332
 5. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 331
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 231
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 282
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 5 981
 9. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 5 900
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 853
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

28-ročný Trnavčan sa bude liečiť šesť týždňov.


SITA 2 h
Divadlo Jána Palárika v Trnave.

Do Zrkadlovej sály namontujú nové lustre, ktoré majú byť kópiou tých pôvodných. Odborníci ich vyrobia na zákazku podľa historických fotografií.


SITA 2 h

Počas prípravného zápasu skolaboval.


3 h
Zakvitnutá čerešňa pílkatá v Trnave.

Pablobienále je projekt s dvojročnou frekvenciou. Je nadštandardný rozsahom, k videniu býva 500 až 700 prác.


TASR 4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Jozef Morgoš taký úspech nečakal.


11 h

Bol by to prvý prípad na Slovensku, kedy medveď zabil človeka.


3 h

Sprievodný program má trvať štyri hodiny. Ľudia si budú môcť vlastnoručne vyrobiť odznak s logom.


13. jún

Polícia považuje križovatku za neuralgický bod. Župan nepodpísal kolaudačné rozhodnutie.


9 h

Už ste čítali?