Na tohtoročnej Trnavskej palete dominujú obrazy s témou krajiny, prírody a mesta. Objavili sa aj sochy, vzácna je kolekcia šperkov.
TRNAVA. Trnavu či Chtelnicu v maľovanej podobe, ale aj Dobrú Vodu, Dolný Lopašov či Benátky si môžu pozrieť návštevníci výstavy Trnavská paleta 2010 v Západoslovenskom múzeu.
Kvety a krajiny
Do 42. ročníka súťažnej výstavy neprofesionálnej výtvarnej tvorby sa zapojilo 42 autorov z okresov Trnavy, Piešťan a Hlohovca. Spolu zaslali viac ako 150 diel rôznych maliarskych techník a štýlov.
„Skromnejšie boli zastúpené sochy a reliéfy z dreva, vzácna je kolekcia šperkov," informuje umelecký historik Bohumír Bachratý, predseda štvorčlennej odbornej poroty.
Medzi krajinomaľbami prevládajú realistické a vecné dokumenty, ale aj farebné impresie a expresie, prírodnou inšpiráciou sú tiež kvetinové zátišia.
Symbolika, mágia
„Popri „priamej reči" obrazov krajín na výstave vidíme a vnímame aj symbolickú reč viacerých figurálnych kompozícií a metaforických obrazov. Sú to diela, ktoré reflektujú ľudské emócie, krehké citové vzťahy, dialógy duší, subjektívne meditácie, spomienky na detstvo i chvíle hľadania, radostí a úzkosti. Sú to silné autorské kolekcie fantazijného a rozprávačskeho charakteru, diela ocenené aj porotou," referuje Bachratý.
Najvýraznejšie diela podľa neho predložili Jana Burclová, Michal Sivko, Anna Fridrichová, z mladých autorov Denis Šoltés.
„V ich dielach je sugestívna a znepokojujúca symbolika, surrealizmus, poetická i metafyzická mágia. Sú to aj výstrahy a varovanie pred obludnosťou absurdity, ale je to aj krehký lyrizmus blízky detskej poetike i šťastiu a tichej radosti z dobrých ľudských snov a vízií."
Jánošík, na skle maľované
K ojedinelým obrazom a sochám patrí Fénix a Ikaros, inšpirovaný antikou, z kresťanských motívov betlehem, posledná večera, ale aj vianočné, na skle maľované obrázky a početné kostoly. Autori vo svojich dielach zobrazili aj historické osobnosti ako Juraj Fándly i Juraj Jánošík, zamerali sa na múzické motívy či repliky Van Gogha či Gustava Klimta.
„Pôsobivé sú aj štrukturálne maľby - horizonty, ktoré v rôznych farebných variáciách vytvorila Zuzana Szökeová, či diela vytvorené voskovou technikou," hovorí Bachratý.
Výstava, ktorú organizuje Trnavské osvetové stredisko a Západoslovenské múzeum, potrvá do 17. januára.
Ocenené diela:
Autor diela: Alojz Kavulják
Autor diela: Zuzana Szokeová
Autor diela: Marta Mitošinková
Autor diela: Michal Sivko
Autor diela: Denis Šoltés