Projekt cyklotrás medzi pútnymi miestami v Trnavskom a Bratislavskom kraji či revitalizácia nevyužívanej železničnej trasy medzi Piešťanmi a Vrbovým. Župa má na poli cestovného ruchu rozbehnutých viacero aktivít.
TRNAVA. Trnavský samosprávny kraj je v rámci regionalizácie cestovného ruchu na Slovensku radený k regiónom strednej až nižšej úrovne. Stratégia rozvoja cestovného ruchu na území Trnavského kraja, ktorú dva roky dozadu vypracoval Úrad Trnavského samosprávneho kraja, uvádza, že v okolí Trnavy sa treba sústrediť najmä na rozvoj mestského turizmu a cykloturizmu.
Osvedčený web pre cykloturistov
V oblasti cykloturistiky chystá župa tri projekty, na jeden z nich sa už podarilo získať prostriedky z grantov Výsledkom projektu v spolupráci s Juhomoravským krajom bude vytvorenie webovej stránky, fungujúcej na metodike osvedčenej aj v Dolnom Rakúsku a Bratislavskom samosprávnom kraji.
„Záujemca zadá požiadavku napríklad na trasu Galanta - Skalica a program mu vymodeluje možné alternatívy aj s pamiatkami, ktoré možno po ceste navštíviť," ozrejmuje jej fungovanie Marián Cipár, riaditeľ sekcie regionálneho rozvoja na Úrade Trnavského samosprávneho kraja. Stránka by mala byť rozbehnutá približne o rok.
Župa rozbehla aj diskusiu, týkajúcu sa revitalizácie nevyužívanej železničnej trate medzi Piešťanmi a Vrbovým. Vzniknúť by tu mala tiež cyklotrasa, kraj zaštíti a pomôže obciam a občianskému združeniu pri uchádzaní sa o prostriedky z Regionálneho operačného programu.
Tretí projekt (na ktorej spolupracuje aj Trnavská a Bratislavská arcidiecéza) je zameraný na rozvoj cykloturistiky medzi pútnymi miestami v Trnavskom a Bratislavskom samosprávnom kraji, zahŕňa značenie trás a vytvorenie cykloturistického centra. „Našou úlohou bude projekt spropagovať, služby pre návštevníkov už budú v réžii jednotlivých obcí," komentuje Cipár.
Kompa, Kráľová
K úspešným projektom zameraným na cestovný ruch z posledného obdobia patrí napríklad Dunajbus, v rámci ktorého sa vypracuje štúdia uskutočniteľnosti vytvoreniu linky medzi Šamorínom a Bratislavou, investičný projekt na vytvorenie kompy medzi Gabčíkovom a maďarskou stranou priehrady alebo vytvorenie klastra cestovného ruchu na účely rozvoja vodného diela Kráľová.
Župe sa podarilo tiež získať prostriedky cez Regionálny operačný program na projekt „Trnavský kraj - región pre všetkých", ktorého výsledkom bude vytvorenie webovej stránky, zameranej na cestovný ruch kraja. „Samozrejme, vo viacerých jazykoch," podotýka Cipár. „Projekt zahŕňa aj účasť na veľtrhoch či vytvorenie propagačných filmov na DVD-éčkách, čo sú inak finančne náročné aktivity."