Transparency International hodnotila otvorenosť sto najväčších samospráv na Slovensku. Trnava sa umiestnila na 17. mieste, predbehlo ju päť krajských miest. Piešťany obsadili 34. a Hlohovec až 88. priečku.
TRNAVA. Počas septembra zisťovala Transparency International Slovensko (TIS), nakoľko je vedenie stovky najväčších samospráv otvorené a transparentné voči svojim obyvateľom.
Hodnotených bolo 11 oblastí - od poskytovania informácií, podielu verejnosti na rozhodovaní a verejnom obstarávaní, cez personálnu politiku, prenájom bytov a predaj majetku až po udeľovanie grantov a dotácií.
TIS meria kvalitu formálnych pravidiel na základe 112 ukazovateľov, ako je zavedenie elektronických aukcií, zverejňovanie zoznamu zmlúv a faktúr na webových stránkach, existencia etického kódexu zamestnancov obecných úradov či poskytnutie majetkového priznania starostu na požiadanie.
Trnavská samospráva obsadila 17., Piešťany 34. a Hlohovec až 88. miesto.
Doplatili na pozastavený projekt
Trnava celkovo obstála na rovných päťdesiat percent (známka C), najlepšie hodnotenie získala v oblasti územného plánovania a stavebného úradu (80 percent). Jej druhou najsilnejšou oblasťou je prístup k informáciám - ktorej TIS celkovo prikladá najväčšiu váhu - no 70-percentná úspešnosť jej zabezpečila v celkovom rebríčku len 53. miesto.
Hovorca mesta Pavol Tomašovič hovorí, že v tejto oblasti Trnave uškodilo pozastavenie projektu, ktorého cieľom je zjednotiť štruktúru všetkých webov krajských miest podľa parametrov, ktoré platia v Európskej únii. „Keďže sme s novou stránkou počítali už tento rok, posledné mesiace sme neinovovali tú starú," vysvetlil. Aj preto na nej vraj chýbalo viacero informácií - napríklad zverejnenie materiálov už tri dni pred zastupiteľstvom. „Tento aj viaceré iné nedostatky sme však už napravili."
V Trnave sa málo žrebuje
Na trnavskom webe si občania podľa zistení TIS nepozrú aktuálny zoznam čakateľov či počet voľných miest v rámci mestských bytov alebo sociálnych zariadení. Aj z tohto dôvodu Trnava získala jedno z najslabších hodnotení v oblasti bytov a sociálnych zariadení (29 percent, 54. miesto v rebríčku).
Zavážilo i to, že vo väčšine prípadov sa miesta či byty neudeľujú žrebovaním, ale rozhoduje o nich komisia. TIS odporúča žrebovať aj v prípade nadmerného záujmu o materské školy.
Tomašovič objasňuje, že princíp žrebovania Trnava zaviedla v rámci Slovenska ako prvá, no vo viacerých prípadoch sa neosvedčilo. „Napríklad pri sociálnych bytoch hrozí riziko, že sa k nim takto dostanú aj ľudia, ktorí síce formálne spĺňajú podmienky, no sú dajmetomu asociáli."
Tomašovič tiež nesúhlasí s odporúčaním Transparency, aby rozhodovanie komisie bolo verejne prístupné. „Tá pracuje s osobnými údajmi, čo by mohlo v určitých prípadoch ohroziť iné práva."
Trnava pohorela na etike
Slabú úspešnosť Trnava dosiahla aj v rámci predaja a prenájmu majetku (25 percent, 21. miesto) či účasti verejnosti na rozhodovaní (34 percent, 22. miesto). V prvom prípade Trnave ubrali body chýbajú informácie na webe - napríklad o výsledkoch verejných obchodných súťaží. TIS odporúča, aby sa pred predajom a prenájmom zverejňovali analýzy využitia majetku a aby označeniu majetku za prebytočný predchádzala verejná diskusia. Tomašovič tvrdí, že o analýzach využitia majetku sa občania môžu dozvedieť cez zastupiteľstvo. „V budúcnosti by sme chceli vysielať zasadnutie zastupiteľstva naživo aj cez web."
Čo sa týka účasti verejnosti na rozhodovaní, tá je podľa jeho názoru splnená najmä cez interpelácie poslancov, ktorí tlmočia požiadavky zástupcov jednotlivých mestských častí. „V rámci dôležitých rozhodovaní nie je problém zorganizovať verejnú diskusiu, otázny je však záujem zo strany ľudí."
Najhoršie Trnava dopadla v rámci oblasti Etika a konflikt záujmov (19 percent, 54. miesto v rebríčku) a oblasti Investície a mestské podniky (17 percent, 44. miesto). V prvom prípade sa odrazilo i to, že na webe nie sú k dispozícii rozšírené majetkové priznania starostu a poslancov spolu s daňovým priznaním. Tomašovič komentuje, že pokiaľ sa v tejto oblasti legislatívne nestanoví sankcia za nepravdivé údaje, podobné zverejnenie zostáva len gestom.
Hlohovec na chvoste, Piešťany prepadli na prístupe k informáciám Piešťanskú samosprávu TIS celkovo ohodnotila na C- (43 percent), veľmi slabo obstála v rámci prístupu k informáciám, len 40-percentná úspešnosť ju posunula až na 93. miesto v celkovom rebríčku. Ani bod sa jej zas nepodarilo získať v rámci oblastí etiky a konfliktu záujmov či investícií a obecných pozemkov, kde rovnako dopadol aj Hlohovec. Naopak, v rámci účasti verejnosti na rozhodovaní obsadila celkovo 4. a v rámci verejného obstarávania 5. priečku - v oboch oblastiach s náskokom pred Trnavou. Hlohovcu (známka D-, 30 percent) sa žiadne body nepodarilo získať ani v oblasti dotácií a grantov, či personálnej politiky. Zväčša hlboko podpriemerné umiestnenie trochu vylepšila len 80-percentná úspešnosť (24.miesto) v rámci územného plánu a stavebného úradu či 65-percentná v rámci prístupu k informáciám (60. miesto). (iba)