CÍFER/PÁC. Zbožný ľud ešte v polovici 18. storočia veril, že vyhĺbenina na ňom je odtlačok Kristovej nohy. Vedľa neho ležiaci mal zase pripomínať studničku a mala v nej vyvierať posvätná voda. Podľa historických prameňov ľud prejavoval ku kameňom zvláštnu úctu, chodil okolo nich na kolenách a veril v ich zázračnú účinnosť.
Dnes oba ležia v bývalom príkostolnom cintoríne nepovšimnuté a ich slávnu históriu pozná snáď len tá najstaršia generácia Pácanov a Cíferčanov. Jednou je kostolníčka, 77-ročná čiperná Terézia Čechovičová.
"Už si to miesto nikto ani len nevšimne, len mi to tam upravujeme, aby bola tradícia zachovaná," povedala. Podľa nej starí ľudia v čase je mladosti hovorili, že k studničke s vodou prišla jedna pani so slepým psíčkom. Potrela mu vodou oči. "Ona hneď oslepla a voda v studničke vyschla," povedala kostolníčka.
Nie je úplne jasné, kedy púte a uctievanie miesta vzniklo ani kedy zaniklo, spomína sa ešte v kanonických vizitáciách v roku 1731. Podľa archeológov bolo v tejto historicky vzácnej a ešte stále nie úplne prebádanej lokalite Pácu zvykom prikrývať hroby kameňom z toho katastra, odkiaľ nebožtík pochádzal. To by mohlo byť racionálnejšie vysvetlenie pôvodu kameňa s priehlbinou, ktorá sa naozaj na šľapaj človeka ponáša.