V televízii Noe dnes premiérovo odvysielajú dokument Matkine slzy o plačúcom obraze Panny Márie Trnavskej. Ide o vôbec prvý film na túto tému, scenár vychádza najmä z dlhoročného výskumu trnavského historika Hadriána Radvániho.
TRNAVA. „Mnohí si už ani neuvedomujeme, čo sa vtedy stalo," hovorí o nezvyčajnom, viac ako tristo rokov starom fenoméne riaditeľ Mestskej televízie Peter Chmela, režisér a scenárista filmu Matkine slzy.
Jeho samotného slziaci obraz Panny Márie, ako i udalosti, ktoré s ním súvisia, fascinujú už dvadsať rokov. Film na túto tému sa rozhodol natočiť na 300. výročie od spísania sľubu, ktorým sa Trnavčania zaviazali uctievať Pannu Máriu. „Špeciálne tento rok dekan Marcel Kubinec nechal vyhotoviť kópiu tohto obrazu, ktorý putuje po trnavskej diecéze," hovorí Chmela a dodáva, že sľub sa týka aj budúcich generácií, takže de iure stále platí. „Potvrdil mi to aj primátor Štefan Bošnák. Mohlo by ho zrušiť len zastupiteľstvo, no zatiaľ tak nespravilo," komentuje s úsmevom.
Krv a pot
Na obraze sa podľa legendy krvavé slzy a pot prvý raz objavili v roku 1663. „Tento zázrak sa bezprostredne tradoval len ústne, no mnohé dokumenty z obdobia okolo roku 1700 sa už na tento rok odvolávajú," hovorí Chmela.
Krátko po tomto zázraku prekročili súčasné slovenské hranice Turci, no Trnavu vo svojom plienení obišli. Ako sa zdôrazňuje aj vo filme, historici dodnes nedokážu racionálne vysvetliť, prečo sa bohatému kráľovskému mestu vyhli.
Prešli desaťročia a slzenie - už bez krvi - sa podľa svedectiev opäť zopakovalo: 5. júla a 10. a 11. augusta v roku 1708. „Išlo o tak mimoriadnu udalosť, že sa pre ňu konal cirkevný súd, na ktorom tridsať svedkov rozličného stavu, veku i pohlavia tento - z ich pohľadu zázrak - potvrdili."
Vo filme sa okrem viacerých vzácnych dokumentov objaví aj originál zo zápisnice cirkevného súdu, ktorý leží v ostrihomskom archíve. „Biskup Orosch vo filme spomína, že mnohé rozhádané rodiny sa pod vplyvom slzenia zase uzmierili. Takú to malo silu."
Listina vo fascikli Hospodárske zvieratá
Dva roky nato vypukla v Trnave ťažká morová epidémia, podľa dobovej zápisnice z mestskej rady takmer v každom dome niekto umrel.
Magistrát aj cirkev si vtedy spomenuli na obraz, jeho slzenie si vysvetlili ako predzvesť tohto nešťastia. 20. novembra, v predvečer sviatku Panny Márie, požiadali božiu matku o ochranu a ako vďaku za jej milosť sa písomne zaviazali, že oni, ako i ďalší obyvatelia Trnavy akéhokoľvek vyznania a náboženstva jej po predchádzajúcom pôste sviatok Obetovania navždy zasvätia. Po omši 21. novembra sa v Trnave konala obrovská procesia s obrazom, a po nej bol podľa písomných prameňov mor skutočne zastavenený.
O sľube sa magistrát rozhodol vydať pamätnú listinu s pečaťou mesta, ktorej originál sa v Trnave dlhé roky nedarilo nájsť. „Až kým ju v septembri súčasný dekan Marcel Kubinec neobjavil pri upratovaní listín na fare - vo fasickli s názvom Hospodárske zvieratá. Na 99 percent ju tam zrejme uchoval nejaký pán farár. Aby ju ochránil pred komunistami, vložil ju do fascikla, kde ju nikto nemal dôvod hľadať."
Kópie sú v Rumunsku i Maďarsku
Mimoriadne a ľudsky nevysvetliteľné udalosti do Trnavy priťahovali čoraz viac veriacich a zo slziaceho obrazu Panny Márie sa začali vytvárať mnohé kópie. „Hadriánovi Radvánimu sa ich podarilo zdokumentovať viac ako sto - niektoré sú zavesené v kostoloch, iné sa nachádzajú v súkromných zbierkach."
Panna Mária so zdvihnutou pravicou sa v rámci Slovenska najvýchodnejšie nachádza v kostole v Košiciach, najsevernejšie v Lendaku. Obrazy sa však našli aj v Rakúsku, Maďarsku či rumunskom Sedmohradsku. Motív Panny Márie Trnavskej zdobil aj drevorezby a svietniky, ktoré boli súčasťou oltára.
Premiéra filmu sa v televízii Noe dnes odvysiela o 17.40, o 18.hodine bude nasledovať priamy prenos z baziliky, kde sa začína Novéna. „Film zadarmo ponúkneme na odvysielanie akýmkoľvek médiám. Diváci si ho samozrejme budú môcť pozrieť aj v MTT," uzatvára Peter Chmela.
Film Matkine slzy nakrútilo občianske združenie ReAnimare a spoločnosť Formácia.