TRNAVA. Slovenské mestá už dlhší čas trápi rastúci počet bezdomovcov, Trnavu nevynímajúc. V Trnave sa ich najviac zhromažďuje v historickom centre mesta, na hlavnom námestí. Verejnosť i miestne médiá na problém bezdomovectva v centre poukazujú, preto sa TASR spýtala štyroch kandidátov na primátora Trnavy, aké riešenia ponúkajú.
Stanko: Pešia hliadka bude dozerať na verejný poriadok
Podľa nezávislého kandidáta Bystríka Stanka to nie je neriešiteľný problém. On vidí cestu cez pešiu hliadku mestskej polície, ktorá bude zameraná hlavne na preventívne pôsobenie. Bude dozerať, aby v centre mesta a hlavne na námestí bezdomovci neporušovali verejný poriadok a svojím správaním nebudili verejné pohoršenie. "Znamená to, že ak budú vykrikovať na ľudí, požívať alkoholické nápoje na verejnosti, znečisťovať verejné priestranstvo, vykonávať tam telesné potreby, poškodzovať alebo neoprávnene ho zaberať, hliadka proti nim zakročí, skontroluje ich totožnosť. O tomto pojednáva zákon o priestupkoch, v zmysle ktorého môže polícia priestupcovi zakázať navštevovať určené verejne prístupné miesta," konštatoval Stanko.
Pobiecky: Treba umiestniť kamery
Viceprimátor Jozef Pobiecký (koalícia SDKÚ-DS, SaS) poukázal na skúsenosti zo zahraničia, kde sa potvrdzuje, že pod nainštalovanými kamerami sa bezdomovci zdržiavajú menej často a len neradi. "Preto za prioritu považujem umiestnenie ďalších kamier v exponovaných a bezdomovcami obľúbených lokalitách," uviedol pre TASR. Súčasne je potrebné zvýšiť monitorovanie hliadkami mestskej polície a doplniť k nim aj hliadky štátnej polície. Asociálne správajúcich sa občanov možno podľa Pobieckého tzv. vytláčať v prípade porušovania zákonov o dodržiavaní verejného poriadku a čistoty na verejných priestranstvách. "A to len vtedy, ak máte o ľuďoch, ktorí sa nesprávajú slušne a spôsobujú pohoršenie, dobrý prehľad," dodal súčasný viceprimátor Trnavy.
Butko: S bezdomovcami sa dohodnem
Viceprimátor Vladimír Butko (KDH) v odpovedi uviedol, že ak dostane túto otázku od bezdomovcov, odpovie, ak bude vedieť. A zváži ne/možnosť ich eliminácie z centra a využije na to iba zákonné nástroje. "Požiadam bezdomovcov, motivujem ich, respektíve dohodnem sa s nimi tak, aby nebolo treba vymýšľať nediskriminačné otázky a odpovede," doplnil.
Barcaj: Dôležitá je pomoc
Pre Mariána Barcaja (koalícia SDĽ, Strana zelených) je jedným z kľúčových bodov programu pomoc bezdomovcom zaradiť sa späť do života. "V spolupráci s vyšším územným celkom, tretím sektorom a s využitím zdrojov Európskeho sociálneho fondu chceme na periférii mesta vybudovať Centrum návratu do života, kde by takíto občania okrem ubytovania našli aj odbornú pomoc s cieľom získať naspäť úctu k sebe samému, zbaviť sa závislosti od alkoholu a omamných látok a osvojiť si znova pracovne návyky," uviedol pre TASR.