Celé dni prestojí v obchode na trnavskom sídlisku, hoci ho trápia choré nohy. Nepije, s ďalšími bezdomovcami sa nestýka. Svoju situáciu by chcel zmeniť, no úradom neverí. Štefan je modelový prípad človeka, ktorý by potreboval pomoc streetworkerov. Trnavská arcidiecézna charita dúfa, že sa im túto sociálnu službu podarí rozbehnúť čím skôr.
TRNAVA. Trnava vraj začína priťahovať bezdomovcov zo širokého okolia. Údajne i preto, že miestni si radi kupujú Nota Bene: Pouličný časopis, ktorý tu distribuuje Trnavská arcidiecézna charita.
V porovnaní so susednou Nitrou však Trnava v prístupe k bezdomovcom zaostáva v mnohých smeroch: Chýba tu streetwork, nízkoprahová nocľaháreň aj denné centrum.
Pritom by možno ich existencia sčasti vyriešila problém skupiniek bezdomovcov, ktorí denno-denne obsadzujú lavičky na námestí, čo sa mnohým Trnavčanom nepozdáva.
Nedôverčiví k úradom
„Klienti, ktorí chcú prespať v nocľahárni, by mali mať trvalý pobyt v Trnave a prísť v triezvom stave, čo je pre mnohých ľudí bez strechy nad hlavou nedosiahnuteľnou métou," komentuje podmienky Zuzana Ryšková, sociálna kurátorka Charitatívno-sociálneho centra v Trnave, ktoré zriaďuje Trnavská arcidiecézna charita (TACH). Uznáva, že vytvorenie nízkoprahovej nocľahárne je pre mesto nevyhnutnosť.
Spolu s Borisom Hrdým, ktorý je od februára riaditeľom TACH, však zdôrazňujú, že ľudia bez strechy nad hlavou potrebujú komplexnejšiu pomoc: „Zo skúseností vieme, že bezdomovectvo je často len dôsledok iných problémov." Nadviazať s týmito ľuďmi komunikáciu však nebýva jednoduché. „Nie vždy nás sami vyhľadajú. Často nevedia, na koho sa obrátiť, mnohí z nich navyše trpia strachom z úradníkov či lekárov," hovorí Ryšková.
Hovorca mesta Pavol Tomašovič takisto potvrdzuje, že radnici sa už dávnejšie potvrdilo, že „inštitucionálny prístup nie je dostatočne účinný, mnohí ľudia bez strechy nad hlavou sú voči nemu nedôverčiví."
Priestor pre študentov
Nielen v tejto sfére by mohli výrazne pomôcť streetworkeri - vyškolení pracovníci, ktorí s bezdomovcami pracujú priamo na ulici. Na projekt streetworku sa bude TACH snažiť získať v najbližšej dobe finančné prostriedky. Ryšková podotýka, že rozbehnúť ho možno najskôr od budúceho roku. „Oslovili sme farské úrady aj Trnavskú univerzitu. Jedným z dôležitých krokov pri rozvoji sociálnej pomoci je prejsť na akademickú a dobrovoľnícku pôdu," vraví riaditeľ. „Práve streetwork a práca s bezdomovcami je oblasť, kde by sa mohli študenti sociálnej práce aktívne zapojiť. Získajú prax a nám pomôžu."
Vďaka streetworku môže charita tiež získať omnoho lepší prehľad o situácii v trnavských uliciach: podchytiť agresívnych predajcov Note Bene, či získať prehľad o počte bezdomovcov. V tomto smere totiž existujú len veľmi hrubé odhady.
Alternatíva k potĺkaniu
K ďalším plánom TACH patrí zriadenie denného centra, ktoré by bezdomovcom poskytlo alternatívu k celodennému potĺkaniu sa ulicami. „Zmyslom centra je takisto zabezpečiť program - prevažne aktivity na rozvoj sociálnych i pracovných návykov," vysvetľuje Ryšková.
Pre komunikáciu s ľuďmi v kríze sú totiž dôležité pravidelné stretnutia, na ktoré treba vytvoriť priestor. „Málokto z nich sa otvorí pri prvej debate," hovorí sociálna kurátorka, ktorá klientom poskytuje individuálne poradenstvo.
Hoci mnohí z nich naozaj stratili motiváciu na zmenu životného štýlu, u veľkej časti ľudí stačí malé zlepšenie, aby v nich skrsla túžba začať svoju sitáciu riešiť. „Pre viacerých je prvým krokom predaj Nota Bene. Máme tu napríklad klientku, ktorá by si bez tohto zdroja príjmu nedokázala zaplatiť ubytovňu." V Trnave sa nájdu ľudia, ktorí za výhodnejšiu sumu takýmto ľuďom poskytujú vlastnú izbu v súkromí.
Sieťovanie
Časový horizont, kedy sa nízkoprahovú nocľaháreň a denné centrum podarí v Trnave zriadiť, si Ryšková a Hrdý zatiaľ netrúfajú odhadovať. „Vytvoriť dlhodobo fungujúci model a získať priestory i ľudí vyžaduje čas. Našou snahou je nadviazať komunikáciu s organizáciami v okrese, ktoré poskytujú sociálne služby. Je to dôležité nielen pre vzájomnú spoluprácu, ale aj preto, aby sme si ujasnili pole pôsobnosti. Aby sa nestalo, že niektoré služby budú poskytovať štyri subjekty a iné žiadne," objasňuje riaditeľ.
Plánujú tiež spoločne zrealizovať nejaké projekty. „Takto môžeme byť úspešnejší pri získavaní dotácií." Prvým krokom zlepšenia spolupráce je stretnutie mimovládnych organizácií, ktoré Trnavská arcidiecézna charita organizuje 16. novembra., pod názvom „Sieťovanie na Trnavsku". Spolupracovať chcú i s mestom.
Nadpis clanku
Trnavská arcidieciézna charita (www.charitatt.sk) každý deň bezplatne ponúka pre ľudí v kríze polievku, pravidelných záujemcov je okolo dvadsiatky, v zime sa ich počet šplhá na 35.
Na území Trnavy registrujú okolo 70 predajcov časopisu Nota Bene, aktívnych je okolo dvadsať.
(iba)