Obom mestám chýba nízkoprahová nocľaháreň.
PIEŠŤANY. HLOHOVEC. Trojizbový bývalý rodinný dom v Hlohovci je útočiskom pre 22 ľudí bez vlastnej strechy nad hlavou, riaditeľ Pavol Šoka však hovorí, že oveľa väčšie množstvo bezdomovcov Azylový domov obchádza: „Mnohí z nich nie sú ochotní vzdať sa alkoholu, ktorý u nás nie je tolerovaný. Jeden z nich mi aj povedal, že bez alkoholu jeho život nemá cenu.“
Noc jedine na stoličke
Bezbariérová nocľaháreň má podľa Šoku svoje opodstatnenie, cieľom občianskeho združenia Pokoj a dobro je však práca s ľuďmi, ktorí chcú na sebe pracovať. „Nocľaháreň by mohol v Hlohovci skúsiť otvoriť niekto iný.“
Otvorene hovorí, že ľudí pod vplyvom alkoholu do zariadenia púšťa iba v najsilnejších mra-zoch – prečkať noc na stoličke. „Mám zodpovednosť za zvyš-ných 22, ktorí majú za sebou lekárske vyšetrenia a podobne. Z minulosti viem, čo alkohol v takomto zariadení spôsobuje,“ hovorí Šoka, ktorý sa tejto činnosti venuje už 11. rok. Poplatok za deň je v Azylovom domove od 1,10 eura po 2,5 v prípade zamestnaných ľudí. Maximálna dĺžka pobytu je rok – dva, v individuálnych prípadov sa však dá natiahnuť.
Piešťany chcú bezbariérovú nocľaháreň
Piešťanská samospráva podľa informácií Emy Žáčkovej z mestského úradu zriaďuje Útulok s kapacitou 27 ľudí (aktuálna obsadenosť 15 klientov) a Nocľaháreň s kapacitou 15 ľudí (aktuálne 9 mužov a 5 žien) v rámci Domum – účelového zariadenia.
„Kapacitu Nocľahárne sme v mrazivom období schopní navýšiť,“ informuje Žáčková. Poplatok za deň v Útulku je do životného minima 0,85 eura, nad životné minimum 1,70 eura. „Mestská polícia s pracovníkmi Referátu sociálnych vecí robia pravidelné obchôdzky mestom - každému bezdomovcovi je opakovane ponúkaná Nocľaháreň a ďalšie služby v Zariadení – hygienická očista, možnosť si vyprať veci , vybrať si nové a čisté veci z príručného skladu podľa jeho zváženia .“ V rámci Komunitného plánu rozvoja sociálnych služieb na roky 2010 – 2020 mesto schválilo úlohu riešiť nízkoprahové zariadenie pre bezdomovcov.