TRNAVA. Do 8. ročníka Dňa vínnych pivníc organizátori z trnavského spolku priateľov vína Vincech vybrali 31 pivníc, v ktorých sa svojim vínom pochváli približne 40 vinárov z celého Slovenska. Vstupenky vo forme vínnych pasov po 30 eur sú podľa šéfa Vincechu Eduarda Krištofoviča už vypredané.
Organizátori dali do predaja len 670 vínnych pasov, pretože kapacita pivníc je obmedzená. Viaceré z pivníc sú sprístupnené aj počas roka, no niektoré ich majitelia otvárajú výnimočne len počas Dňa vínnych pivníc. Tohtoročnou novinkou bude sprístupnenie zrekonštruovanej ortodoxnej synagógy, v ktorej svoju produkciu ponúknu vinári z Veľkého Krtíša a Malej Tŕne.
"V tomto prípade nejde o pivnicu, je to jedna z mála výnimiek, ktorú si vyžiadal záujem menej mobilných priateľov vína,“ poznamenal Krištofovič. Unikátom vinárskeho podujatia v Trnave podľa neho je to, že všetky pivnice sa nachádzajú v historickom centre mesta, ktoré kedysi vymedzili stredoveké hradby.
Trnava je známa množstvom tehlových pivníc, viaceré z nich vznikli ešte v 13. a 14. storočí. Absolútnou špecialitou sú dvojpodlažné pivnice v najstaršej časti mesta na Kapitulskej ulici.
Okrem Dňa vínnych pivníc sa v Trnave každoročne konajú aj ďalšie vinárske podujatia - Požehnanie mladých vín začiatkom nového roka a výstava vín Vino Tirnavia. Nadväzujú na vinársku tradíciu v meste, ktorá siaha až do 13. storočia.
Trnava ako prvé slobodné kráľovské mesto na Slovensku patrila medzi najaktívnejších vývozcov vína vo vtedajšom Uhorsku a v mnohých domoch si mešťania budovali rozsiahle pivnice na uskladnenie vína.