TRNAVA. Na svojich pracovných stolíkoch už väčšina tatérov vystavovala tri starostlivo vybrané a pokreslené citrusové plody. Vedľa šťavnatého ovocia sa povaľovali papiere s postavičkami, ktoré sa tatéri čiernou fixkou snažili načrtnúť na citrusy. Niektorí ešte bojovali s tým, aby sa im nákres nerozmazával.
Potetoval sa všade, kam dosiahol
Jeden z tatérov, ktorého prezývajú Štoty (28), prišiel na pozvanie organizátorov až z Púchova. Jeho pomaranče zdobili Mickey Mouse, Daffy Duck a Pepek námorník. Štoty sa tetovaniu venuje viac ako osem rokov. Ako povedal, tetovanie pre módu odmieta.
Ak za ním príde zákazník, že chce tetovanie, kreatívny návrh musí nechať na ňom. Niektoré kérky si Štoty robil sám. „Potetoval som sa všade tam, kam som dosiahol," zasmial sa. Za koľko sa vydražia jeho dielka, si na začiatku netrúfal povedať.
Trnavčan Tomáš Husár spoluorganizoval takúto akciu po prvýkrát. Pôvodný nápad však vzišiel od českého tatéra Lukáša Poláčka, ktorý takéto podujatie usporadúva v Prahe od roku 2006.
Prípravy. FOTO: AUTORKA
„S jeho požehnaním sme to rozbehli aj v Trnave," povedal Husár. Ako prezradil, on sám do tejto brandže nepatrí. Má však kamarátov, ktorí sa tetovaniu venujú a ktorí sa akcie bez váhania zúčastnili. „Všetci, ktorí sa na tejto akcii hocijakým spôsobom podieľali, to urobili bez nároku na honorár."
Dôkaz zverejnia na facebooku
Asi 30 pomarančov, na ktoré sa detskými motívmi podpísalo 11 profesionálnych tatérov, skončilo na aukcii. Pridali sa k nim aj štyri ďalšie, ktoré poslali tatéri zo Znojma, pretože sa akcie nemohli zúčastniť osobne. Výťažok z aukcie chceli organizátori hneď po sčítaní vyzbieraných peňazí verejne predať do rúk Irene Hlivovej, klinickej psychologičke z Detskej onkologickej kliniky na Kramároch.
Pomaranč s náčrtom Sandokana od tatérov z Prahy. FOTO: AUTORKA
„Je to lepšie ako číslo účtu, ktoré niekto niekde zverejnil, pretože tomu človek nemusí veriť," povedal Husár. Sympatická psychologička však musela odísť ešte pred začatím aukcie. Organizátori sa s ňou dohodli, že im vystaví šek, ktorým poukážu vyzbierané peniaze na účet Združenia na pomoc detskej onkológii v Bratislave.
„Príjmový lístok zverejníme na facebooku, aby ste nám verili," vyhlásil Husár. Skôr ako Hlivová odišla, prezradila nám, že napriek tomu, že sa o mladých ľuďoch hovorí, že sa o dianie okolo seba nezaujímajú a sú orientovaní len na seba, oni sa presviedčajú o opaku.
„Spomínam si na jednu triedu prváčikov z cirkevnej školy, kde mali pravidlo, že každý deň malo jedno dieťa povedať, aký dobrý skutok by chcelo spraviť. Jedno z nich prišlo s tým, že by chcelo pomôcť onkologicky chorým deťom. Zozbierali medzi sebou svoje obľúbené hračky, ktoré nám potom venovali."
V poslednom roku sa podľa jej slov stretávajú s nezvyčajnými nápadmi. „Dvaja mladí ľudia, ktorí sa chystali vziať, povedali svojim svadobným hosťom, aby im nekupovali svadobný dar a dali im radšej peniaze. Tie potom mladomanželia darovali nám."
Pomelo vydražili za 200 eur
Aukcia sa spustila o pol ôsmej večer. Potetované ovocie umyli a prichystali na dražbu. Ešte predtým však prípadným dražiteľom ukázali citrusy, ktoré potetovali počas minulých rokov v Česku na rovnakej akcii. „Ako vidíte, ovocie vydržalo," ukázal v rukách moderátor tri mierne vysušené kúsky. Obrázok bol na nich stále pekne vidno.
Historicky prvý kúsok vydražili za deväť eur. Čerstvý majiteľ nakoniec prihodil euro do okrúhlej desiatky. Napínavá bitka sa strhla o pomelo od „Špendla" z Trnavy, ktorý naň vytetoval strom s muchotrávkou.
Víťaz si ho odniesol za neuveriteľných 200 eur. Záujem bol o toto dielo taký veľký, že vyvolávaciu cenu stanovali na 40 eur. Bežne sa začínalo na piatich. Do kasičky postupne pribúdali eurá. Viackrát sa stalo, že ľudia pri platení prihodili.
Organizátori Tomáš Husár (vľavo) a Rastislav Danák (vpravo) počítajú peniaze. FOTO: AUTORKA
„Začína sa mi páčiť, že nemôžeme vydávať, takto dáte viac," podotkol so smiechom moderátor a licitátor v jednej osobe. Predal sa posledný kúsok s rozprávkovým prasiatkom. Organizátori otvorili zapečatenú kasičku. Trnavčania vyzbierali na pomoc onkologicky chorým deťom takmer 2700 eur v priebehu polhodiny až hodiny.
Nemocnica použije tieto peniaze na rekonštrukciu oddelenia kliniky. „Začiatkom tohto roku sa nám podarilo obnoviť prvú časť, ktorú financovali sponzori spolu s nemocnicou. Teraz potrebujeme dokončiť druhú časť, ktorá bude nákladnejšia." V spomínanej časti sa totiž nachádza viac lôžok a chýbajú tam sociálne zariadenia.