TRNAVA. Od 21. októbra do 21. novembra bude v Galérii Jána Koniarka (GJK) v Kopplovom kaštieli v Trnave k videniu samostatná prezentácia výrazného predstaviteľa strednej maliarskej generácie, svidníckeho rodáka Bohdana Hostiňáka.
Výstava predstavuje jeho tvorbu za posledné desaťročie, v ktorom programovo sleduje neoklasicistickú maliarsku líniu. GJK ju do svojho plánu zaradila v rámci mapovania súčasnej maľby na Slovensku. Dnešná vernisáž o 18. hodine je súčasťou programu medzinárodného sympózia Maľba v kontextoch, kontexty maľby, ktoré organizuje Centrum výskumu VŠVU v priestoroch Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Kurátorom výstavy je riaditeľ GJK Vladimír Beskid.
Bohdan Hostiňák (1968, žije a tvorí v Bratislave), zasiahnutý domácou krajinou, ikonopisnou maľbou a európskou tradíciou závesného obrazu, vytvára podľa kurátora harmonický a stoický svet vlastných figurálnych obrazov. Nejde však o obrazy iluzívnej a realistickej maľby ide o symbolický obrazový jazyk, kde umelec uplatňuje vlastný slovník ikonických znakov a symbolov, uviedol Beskid. V poslednom období Hostiňák paralelne rozvíja niekoľko cyklov, ktoré prinášajú ideálne krajiny, čo odkazujú k hľadaniu strateného raja, k atmosfére vergiliovských pastierskych krajín či pohanských posvätných hájov. Druhým okruhom malieb sú scény kúpania v amfiteátri prírody sa zjavujú ženské akty, ktoré súznejú s pokojným nastavením krajiny a tichým tokom vodných hladín.
V najnovšej sérií prác Hostiňák prináša tematiku čítajúcich figúr uprostred neporušenej prírody. Stvárňuje introvertný svet myšlienok, kde figúra zahĺbená do štúdia odkazuje k počiatkom filozofie. Hostiňákove poussinovské obrazové záhrady, plné melanchólie a vznešenosti, predstavujú tak potrebnú protiváhu zrýchlenia a povrchnosti mediálneho sveta, konštatoval Beskid.