Úrad životného prostredia kontroluje tamojšie prevádzky pravidelne. Pri pochybeniach žiada okamžité nápravy, vysťahovať ich však nemôže.
TRNAVA. Lepidlo, syntetická farba alebo chemické riedidlo. Presne týmito slovami opísali ľudia z Vlárskej, Bulharskej a Šípovej ulice zápach, ktorý ich trápi už roky. V susediacej priemyselnej štvrti, okrem iného, vyrábajú polystyrén, laminátové bazény, spracúvajú plasty a lakujú autá.
Nevhodneriešená koncepcia
Podľa prednostky Krajského úradu životného prostredia (KÚŽP) Ingrid Bartekovej na Vlárskej ulici, ktorá tvorí dotykovú zónu so zástavbou rodinných domov, nie je zachovaná dostatočná vzdialenosť domov od priemyselnej zóny. „V rámci tejto priemyselnej zóny sa nachádza niekoľko prevádzkovateľov zdrojov znečisťovania ovzdušia, ktorých stavba a prevádzka bola povolená ešte v minulosti v súlade s územným plánom mesta Trnava," tvrdí Barteková. „V danej lokalite je nevhodne riešená koncepcia priestorového a funkčného usporiadania," dodáva.
Dve telefonické sťažnosti
Za posledné dva roky zaevidovali na KÚŽP iba dva telefonické podnety toho istého sťažovateľa z Bulharskej ulice. Poukazoval na nadmerný hluk a zápach z firmy Saint- Gobain, ktorá vyrába polystyrén. Na základe podnetu pracovníci oddelenia ochrany ovzdušia začali s kontrolou. „Zistili sme, že v predmetnej lokalite nie je zachovaná dostatočná vzdialenosť vyhradenej priemyselnej zóny od okolitých rodinných domov," ozrejmila Barteková. Na šetrení ďalej zistili aj porušenie niekoľkých povinností. „Spoločnosť nevykonala periodické merania za účelom preukázania dodržania emisného limitu," pokračuje. Firme udelili pokutu a nariadili opatrenia na nápravu, ktoré zrealizovala v stanovenom termíne.
Ďalší prípad je starší. Z firmy zaoberajúcou sa výrobou plastov sa šíril neznesiteľný zápach umelej hmoty. „Prevádzkovateľ na náš podnet nainštaloval v prevádzke biofilter, ktorým preukazuje dodržanie určených emisií periodickým meraním," dodáva Barteková.
Zákon nestanovuje limity
Z hľadiska intenzity zápachu, zákon nestanovuje žiadne limity ani metódy merania pachových látok v ovzduší.
„V súčasnej dobe nie je v slovenských predpisoch stanovený žiadny imisný limit. Nie je preto možné preukázať intenzitu pachových látok v ovzduší oprávneným meraním," vysvetľuje Barteková. Z hľadiska ochrany ovzdušia sú v zmysle platných právnych noriem stanovené emisné limity pre jednotlivé znečisťujúce látky, ktoré sú odvádzané do ovzdušia riadeným odvodom, výduchom alebo komínom. Na vysťahovanie „najnebezpečnejších" prevádzkovateľov úrad nemá páky.
„Nemáme vedomosť, či niektorí z prevádzkovateľov uvažoval s premiestnením výroby na iné miesto a ani nie je v kompetencii nášho úradu riešiť túto problematiku," uzatvára Barteková. Podnety od občanov sú teda v takýchto prípadoch určite na mieste. KÚŽP sa bude nimi zaoberať. Zápach síce nezmizne úplne, ale aspoň sa zredukuje.