Nasledujúce tri roky bude sochár Otmar Oliva pracovať na obnove liturgického priestoru v Katedrále sv. Jána Krstiteľa. Arcibiskup Róbert Bezák na sobotnej vernisáži chystané zmeny odôvodnil tým, že aj chrám je živý organizmus, ktorý sa potrebuje vyvíjať.
TRNAVA. Akademický sochár Otmar Oliva z Velehradu bude na pozvanie trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka v spolupráci s kamenosochárom Petrom Novákom pracovať v nasledujúcich troch rokoch na obnove liturgického priestoru v Katedrále sv. Jána Krstiteľa.
„Návrhy sú hotové, zostáva len samotná tvorba," vyjadril sa sochár s úsmevom na sobotnej vernisáži k výstave Olivova premena katedrály, v rámci ktorej boli skice obetného stola, kríža, svietnikov, krstiteľnice a viacerých plastík predstavené verejnosti. Dodal, že do tohto vzácneho priestoru sa pokúsia vstúpiť s pokorou aj odvahou.
Plánované diela sú navrhnuté v línii baroka, pričom zároveň nesú prvky moderného umenia.
„Otmar Oliva sa spolu s priateľom Petrom Novákom zaslúžia o to - azda im budeme môcť byť nápomocní - aby Trnava po štyridsiatich rokov znovu zažiarila," vyjadril sa arcibiskup Róbert Bezák. „Záleží mi na tom, aby bola v kontexte Európy naozaj súčasná. To je principiálny zmysel tejto mojej iniciatívy."
FOTO: PETER GRZNÁR
Na vernisáži okrem iného zaznelo, že Otmar Oliva sa do povedomia Európy zapísal sochárskym riešením výzdoby Kaplnky Redemptoris Mater pápeža Jána Pavla II. vo Vatikáne. V tejto súvislosti arcibiskup s úsmevom spomenul, že Trnava je do slovenského povedmia zapísaná ako Malý Rím a vzhľadom na to sa nedalo majstra Olivu nepozvať.
Róbert Bezák dodal, že ho vždy fascinuje, keď si uvedomí, že nádherný katedrálny oltár tu stojí už od roku 1640. „Niekto si môže klásť otázku, či sú zmeny v katedrále vôbec potrebné. Mne sa zase zdá úžasné, že sa nimi otvára možnosť, aby sme aj my prispeli k niečomu, čo tu je už vyše tristo rokov. Málokedy sa naskytne možnosť zanechať tu po sebe niečo krásne, čo dvíha dušu."
Táto iniciatíva podľa Bezákových slov tiež symbolicky otvára katedrálu ako kultúrne centrum. Už na Deň všetkých svätých sa tu bude v rámci omše konať koncert renesančnej hudby. Na vernisáži k výstave Olivova premena katedrály zahral Marián Varga.
FOTO: PETER GRZNÁR
Arcibiskup na bankete po vernisáži. FOTO: PETER GRZNÁR
Katedrálny chrám svätého Jána Krstiteľa v Trnave patrí medzi najhodnotnejšie historické pamiatky Trnavy. Chrám je prvou štýlovo a slohovo čistou sakrálnou stavbou raného baroka na Slovensku.
Tvoril súčasť komplexu univerzitných budov. Donátor kostola, palatín Mikuláš Esterházy, zveril jeho výstavbu talianskym majstrom Antoniovi a Pietrovi Spazzovi v roku 1629. Ešte nedokončený kostol bol vysvätený v roku 1637.
Skvostom celého interiéru je kolosálny celodrevený hlavný oltár dokončený v rokoch 1637 až 1640, na realizácii ktorého sa popri viedenských majstroch B. Knillingovi a V. Knothovi podieľali V. Stadler z Trnavy a majster Ferdinand z Cífera.
Oltár vysoký 20,3 metra a široký 14.8 metra je jeden z najväčších oltárov svojho druhu v Európe.
(TASR)