TRNAVA. Nový krajský riaditeľ Policajného zboru (PZ) v Trnave pôsobil posledných šesť rokov v súkromnom sektore. Od 1. septembra nahradil vo funkcii odchádzajúceho Bystríka Stanka. O tom, čo bude a nebude nám prezradil v nasledujúcom rozhovore.
Ako vnímate prvý mesiac v pozícii krajského riaditeľa PZ?
- Zatiaľ som sa oboznámil s rozpočtom a ekonomickými požiadavkami jednotlivých oddelení. Riešili sme aj organizačný charakter, aby sme boli pripravení na celoslovenskú reštrukturalizáciu PZ.
Zasiahne to nejako samotných policajtov, respektíve plánujete prepúšťať?
- Preriedenie počtu zamestnancov by sa malo zamerať na funkcionárov, radových policajtov sa to nedotkne. Taktiež ani špeciálne zložky nebudeme redukovať.
Ako si teda predstavujete budúcnosť policajného zboru v Trnave, respektíve v celom kraji?
-Nechcem mať kolos kancelárskych, ale výkonných pracovníkov v teréne, ktorí budú riešiť problémy každého občana. Nakoniec, kam by mal ísť občan, ak nie za policajtom. Možno budeme musieť pozmeniť myslenie niektorých policajtov.
Ako?
- Že polícia je v službách občanov. A tí nás platia za to, aby sme im slúžili. Policajti musia poskytnúť taký servis, aby bol občan spokojný. To je cieľ zmeny. Snažím sa to policajtom vysvetliť ako bývalý civil.
Za mesiac vo funkcii ste navštívili viaceré obvodné oddelenia a zoznámili sa s ich problémami. Ktoré považujete za najakútnejšie?
- V Sládkovičove je budova okresnej polície v dezolátnom stave. Staré okná, opadané omietky, nábytok zo 70. rokov. To potrebujeme zmeniť. Aby sme vytvorili vhodné podmienky nielen pre policajtov, ale aj občanov, ktorí tam zájdu.
Čo ďalšie?
- V Hlohovci potrebujeme dobudovať tamojšie obvodné oddelenie a dostať policajtov pod jednu strechu. Máme obmedzený rozpočet, a preto musíme vážiť každý cent daňových poplatníkov.
Aj v Trnave pracujú okresní policajti v nie príliš vhodnej budove. Plánujete ich presťahovať?
- Chceli by sme, aby policajti obvodného oddelenia boli pod jednou strechou. Ľudia dostanú predvolanie a poriadne nevedia, kam majú ísť. Problémy budeme riešiť postupne. Reorganizácia je aj o tom, ako ušetriť a zefektívniť verejné financie.
V policajných radoch ste boli do roku 2004 a znova ste sa vrátili v tomto roku. Vnímate nejaké zmeny vo fungovaní polície?
- Výrazné nie. Z pohľadu vybavenosti polície tu vidím progres. Lepšie autá, výstroj či výzbroj.
Ako beriete začlenenie železničnej polície pod zložky policajného zboru, ktoré vojde do platnosti už budúci rok?
- Osobne to vítam. Vnímam to ako veľký prínos. Aj po ekonomickej stránke. Všetko prejde pod jednu správu. Bude jednotný systém. Železniční policajti budú zasvätení do práce poriadkovej polície a naopak. Okrem železničnej sa to týka aj cudzineckej i mýtnej polície.
Zefektívnenie práce železničnej a poriadkovej polície. Možnoočakávať hladší priebeh pred a pozápasových pochodov futbalových fanúšikov?
- To je osobitý prípad. Futbalové stretnutia medzi niektorými klubmi sa niekedy menia na vojenské manévre. Pre pár chuligánov na to doplácajú všetci. Aj tí, čo futbal nesledujú. Na manévre sa poskladajú všetci. Z daní.
Vidíte nejaké riešenie?
- Nápomocný môže byť kamerový systém, ktorý odhalí konkrétnych vinníkov. Kamerové systémy by už mali predsa na štadiónoch fungovať. Keď to dokázali Angličania či Holanďania, prečo nie my.
Čo si myslíte o tom, že policajti môžu merať len ak sú viditeľní, prípadne musia oznamovať, kde budú merať?
- Ja v tom nevidím žiadny problém. Policajt má predsa pôsobiť preventívne a nie represívne. Nemá byť niekde schovaný ako strašiak.
Čo možnosť vyfotiť si policajta, ak nie je občan spokojný s jeho konaním?
- Policajt sa musí vo výkone služby správať vždy tak, aby ho dotyčný občan nemal dôvod odfotiť. Každý kraj má vytvorený odbor kontroly, ktorý sa bude zaoberať takýmito podnetmi.
Aké ďalšie zmeny chystáte?
- Určite bude viac peších hliadok. Chceme docieliť, aby bolo vždy vidieť policajtov na dôležitých miestach. Počas dňa i v noci. Pri nákupných centrách, v pohostinstvách či v obchodoch a na parkoviskách. Nebudem tolerovať, ak nájdem hliadku vysedávať v aute. Žiadne upozornenia, budem udeľovať disciplinárne tresty.
Čo považujete za najhorúcejší problém v Trnavskom kraji?
- Čo ma trápi najviac, sú bankomatoví zlodeji. Ale to je problém aj Bratislavského, Trenčianskeho i Nitrianskeho kraja. Bol by som rád, keby sa polícii podarilo rozbiť túto, respektíve tieto skupiny.
Čo si myslíte o udeľovaní pokút?
- Osobne som za to, aby boli udeľované podľa výšky zárobku. Pri pokutách má ísť o výchovný účinok. Keď niekto zarába mesačne 500 eur a policajt mu udelí pokutu 300 eur, zruinuje to jeho rodinný rozpočet. Ten, kto zarába 5 000 eur, by mal dostať určite viac, aby to splnilo spomínaný výchovný účinok. Nemyslím len finančne. Ale napríklad aj zákaz činnosti, povinné práce a podobne. Ale to nie je na mne, ale na zákonodarcoch. Ide o môj subjektívny názor.
Dá sa v Trnavskom kraji platiť za pokutu aj prostredníctvom bankomatovej karty?
- Zatiaľ túto možnosť naši policajti nemajú. Ale určite by som to privítal.