TRNAVA. Škvarou a tartanovou hmotou pokrstili v sobotu kladivár Libor Charfreitag a tréner Eduard Čordáš publikáciu "100 rokov atletiky v Trnave (1910 - 2010)" z dielne známeho športového historika a publicistu Miroslava Hazuchu.
"Naozaj si neviem predstaviť nič dôstojnejšie na pripomenutie storočnice trnavskej atletiky," zdôraznil predseda AŠK Slávia Trnava Vladimír Gubrický, ktorý bol editorom mimoriadne pútavej 224-stranovej publikácie s vyše 500 čierno-bielymi a farebnými fotografiami.
Pamätnica trnavskej atletiky je jubilejnou desiatou samostatnou knižnou publikáciou jablonického rodáka Miroslava Hazuchu. Okrem toho bol spoluautorom ďalších štyroch. "Myšlienka urobiť takúto publikáciu sa zrodila v decembri 2007 na stretnutí zástupcov všetkých trnavských atletických subjektov, kde sme sa rozhodli, že do toho ideme.
Nezávisle od tohto stretnutia už pán Hazucha hľadal rôzne archívne materiály a po odobrení vzniku pamätnice rozposlal vyše 200 listov bývalým atlétom, trénerom či funkcionárom. Žiadal v nich o napísanie spomienok, fotografie, historické materiály. Zhromažďovanie podkladov sa skončilo na jar tohto roku a potom sa pustil do práce.
Pravidelne sme sa stretávali, dohadovali sme štruktúru publikácie, robili sme korektúry. Záverečná úprava nám trvala presne šestnásť hodín a 20. augusta odišiel kompletný materiál do tlače," priblížil vznik mimoriadne cennej pamätnice Vladimír Gubrický.
"Pán Hazucha odviedol skvelú prácu a neverím, že by ešte niekto iný na Slovensku niečo také dokázal. Bol maximálne dôsledný pri dohľadávaní aj najmenších detailov."
Atletické semienko zasial v "slovenskom Ríme" na jeseň 1910 stredoškolský profesor telesnej výchovy Ján Hajdócy. Ujalo sa, vyklíčilo a Trnava sa odvtedy stala jednou z tradičných bášt slovenskej atletiky. Práve sobotňajší slávnostný krst pamätnice "100 rokov atletiky v Trnave (1910 - 2010)" bol vyvrcholením osláv významného jubilea.
V príjemnej atmosfére v priestoroch, ktoré zdobilo atletické náčinie a historické dresy vrátane toho, v ktorom si Libor Charfreitag 28. júla 2010 vybojoval v Barcelone titul majstra Európy, sa stretli približne dve stovky bývalých i súčasných trnavských atlétov, funkcionárov a hostí.
Nechýbali zástupcovia trnavskej radnice, predsedníčka Slovenského atletického zväzu Mária Mračnová či trnavský župan Tibor Mikuš. Hajmássyovci, Čordášovci, Hlaváčkovci, Charfreitagovci, rodiny, ktoré dlhé roky držali a stále držia trnavskú atletiku nad vodou, ale aj desiatky ďalších spomínali na všetko krásne, čo im kráľovná športov ponúkla.
Pozvanie na krst prijali obaja atletickí majstri Európy s trnavskými koreňmi - Pavol Blažek a Libor Charfreitag. Chodecký z roku 1990 v Splite Blažek bol v čase svojho úspechu už členom banskobystrickej Dukly, ale k svojej Trnave sa vždy hrdo hlási. Čerstvý kladivársky z Barcelony je však od začiatku svojej kariéry verný trnavským farbám a zatiaľ ako jediný im priniesol európske zlato a svetový bronz.
"Kým sa nezačalo uvažovať o vzniku publikácie, ani som len netušil, že organizovaná atletika bude mať v Trnave už sto rokov. Obrovskou zhodou okolností sa stalo, že práve v roku tohto vzácneho výročia som získal najväčší úspech pre trnavskú atletiku - titul majstra Európy. Storočnica bola krásna príležitosť na to, aby sme si my súčasní, ale aj bývalí pretekári, tréneri či funkcionári pospomínali a podebatovali," uviedol pre agentúru SITA Libor Charfreitag.