„Kade sa tam dostaneme?" prebieha nám mysľou, keď sa blížime k jednej z trnavských dominánt, k Bellušovmu vodojemu. Hoci tam stojí od čias druhej svetovej vojny, nikdy nám nenapadlo pátrať po vchode, ktorým by sme sa k nemu dostali. Veď načo aj.
TRNAVA. Minulý týždeň vo štvrtok sme však dôvod mali. Pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva s témou „technické pamiatky" zorganizovalo mesto popularizačný seminár. V rámci tejto akcie sa okrem Sesslerových sladovní sprístupnil aj objekt vodojemu, ktorý je technickou národnou kultúrnou pamiatkou.
Prvý výstup výstup po 50 rokoch
Prvýkrát po polstoročí mohli vyjsť nielen pracovníci Trnavskej vodárenskej spoločnosti, ale aj novinári, úradníci, skauti či učitelia. Jednoducho ktokoľvek, kto mal záujem. „Za dvadsať rokov, čo tu pracujem, sem verejnosť prístup nikdy nemala," potvrdzuje jeden z pracovníkov spoločnosti. Práve on na nás zamával, keď sme v mäkkom blate zanechávali stopy smerom k vodojemu. „Poďte sa nám podpísať na prezenčku," usmieva sa na nás. Upozorňuje nás, aby sme si ešte predtým prečítali bezpečnostné pokyny.
Ani sa nestihli dopísať a mieri k nám skupina 11-tich ľudí, ktorých sme míňali pred vstupnou bránou do umelo vytvorenej oázy. V nej sa okrem vodárenskej veže s vodojemom nachádza aj čerpacia stanica, bazén a niekoľko studní. Zváštnosťou areálu je jeho trojuholníkový tvar. Tvorí ochranné pásmo vodného zdroja.
Hore po dvesto schodoch
Spoločne s Miroslavom Horváthom, ďalším pracovníkom vodárenskej spoločnosti, sa presúvame pod 50 metrov vysoký vodojem. „Impozantnosť tohto diela spočíva v kontraste plnej hmoty nádrže a odľahčenej zostavy nosnej časti," poukazuje Horváh. Šesť železobetónových nosných stĺpov, ktoré sa týčia zo základne a ktoré spevňujú kruhové prstence, musí uniesť 1200 metrov kubických vodojemu.
Po krátkej prednáške nás púšťa dovnútra. Stúpame po schodisku v stredovom valci vo vnútri objektu.
Horváth nám prezradil, že musíme prekonať 200 schodov, aby sme sa dostali na miesto vyhliadky, ktoré je vo výške asi 30 metrov. To sa nachádza priamo pod nádržou. Pomaly sa točíme okolo vodovodného potrubia až hore. Cestou sa občas zastavíme pri úzkom okienku, aby sme vyzreli von.
Výška ako na mestskej veži
Hore sa už skupinka roztrúsila po celom obvode. Obiehame okolo a fotíme si okolie z každej časti prstenca, ktoré zovierajú nosné stĺpy. Slnko už zapadá a v jeho lúčoch sa ligocú trnavské strechy. K pulzujúcemu mestu tvorí protipól východná strana vyhliadky. Široko-ďaleko polia, ktoré pretína cesta do Piešťan.
Zrak sa nám zastaví na ôsmich vežiach atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
„Pohľad dole mi tu nepríde taký strašný ako na mestskej veži," podotkne Tomáš (25) z Trnavy, ktorý však dodáva, že závratmi netrpí. Od vonkajšieho zábradlia sa totiž ešte zváža krátka strieška. Ochodza na trnavskej mestskej veži je v porovnateľnej výške (29 metrov) ako vyhliadka z vodojemu.
Neverila, že ju sprístupnili
Jana (21) z Trnavy pozerá do diaľky svojím malým ďalekohľadom. „Včera sme sa vrátili z Veľkej Homole, tak som ho z tašky ani nevykladala. Jana patrí do skupinky mladých ľudí, ktorých sme stretli pred vstupom. „To ona všetko spískala," prezrádza na ňu kamarátka. Vzápätí sa dozvedám, že ide o roverov (starších skautov) z 2. zboru dlhých mačiek Trnava. Väčšina z nich pochádza z Trnavy, ale nie všetci.
O sprístupnení veže sa dozvedela Jana z programu mesta na september. „Musela som sa sem prísť uistiť, či je to skutočne pravda. Neverila som tomu," hovorí s úsmevom.
Blíži sa šiesta hodina a pomaly nás vyháňajú dole, kde už čaká ďalšia skupina. Väčšina z nich prišla priamo zo seminára. V ten deň sa na veži vystriedalo 52 zvedavcov.
Vodojem
Vodojem dostáva v týchto dňoch novú fasádu. Časom vyblednutú zelenú farbu nahradila žiarivá belasá. Obvod vodojemu a rovnako aj stĺpy budú natreté nabielo. Konečnú podobu dostane vodojem po realizácii pripravovaného nasvietenia, čím aj v nočných hodinách bude viditeľná impozantnosť technickej pamiatky. Z vodárenského hľadiska je vodojem plne funkčný, a to v trvalej prevádzke. Vodou zásobuje nielen Trnavu, ale aj okolité obce. Vodovodným potrubím je prepojený so všetkými významnými zdrojmi vody v regióne. Je tak súčasťou rozsiahlej vodárenskej sústavy. (ŽAJ)