PIEŠŤANY. Už tretíkrát ho v spolupráci s mestom a Slovenským národným strediskom pre ľudské práva (SNSLP) pripravila Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR (NROZP). Cieľom je priblížiť širokej verejnosti výnimočné schopnosti a nedocenené nadanie občanov so zdravotným postihnutím z celého Slovenska. Týmto spôsobom chcú usporiadatelia napomôcť k odstráneniu stereotypov a predsudkom voči ľudom so zdravotným postihnutím.
Mladí umelci z rôznych kútov Slovenska
V hudobnom pavilóne v Mestskom parku, prípadne za nepriaznivého počasia v Kursalóne sa postupne okrem pozvaných hostí predstavia v programe mladí umelci so zdravotným postihnutím Artest z Košíc, skupina hendikepovaných tanečníkov Temperament, fungujúca pri občianskom združení (OZ) Barlička v Prešove, Len tak-integrovaná tanečná skupina z Bratislavy, deti zo Spojenej internátnej školy pre nevidiacich v Levoči a ďalší.
Diskriminácia, stereotypy a netolerancia sú asi jedny z fenoménov, ktoré brzdia každú spoločnosť, aby bola schopná vnímať pozitíva rozmanitosti a zúročovať ich pre svoj vlastný rast, uviedol Tomáš Földes zo SNSLP. Stredisko sa podľa jeho slov k festivalu pripojilo projektom Rovnosť šancí sa oplatí, ktoré chce ukázať dobré skúsenosti, ako sa dá zamedziť diskriminácii v pracovnoprávnych vzťahoch.
Budú rozprávať o svojich skúsenostiach
Na sobotu o 14.30 hodine pripravilo diskusiu, kde zamestnanci so zdravotným postihnutím inšpirujú a porozprávajú svoj príbeh cesty sebarealizácie na pracovnom trhu. Pozvanie prijali aj spoločnosti, ktoré sa neobávali implementovať zdravotne postihnutých občanov do bežného pracovného procesu. Veríme, že festival a jeho sprievodné aktivity posunú vnímanie danej problematiky, dodal Földes. SNSLP pripravilo viacero sprievodných aktivít, vrátane poskytovania právneho poradenstva vo svojom infostánku.
Dnešný program sa začína o 14. hodine prezentáciou organizácií občanov so zdravotným postihnutím. Okrem toho bude pripravená celodenná prezentácia chránenej dielne AV Mobilita, s vozidlom KIA Cee'd SW s prestavbou na ručné ovládanie a strešným boxom, pre ľudí so zdravotným postihnutím.
Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR je občianskym združením organizácií tvorených občanmi rôznych druhov zdravotného postihnutia: hluchoslepých, chronicky chorých, mentálne, psychicky, sluchovo, telesne, zrakovo postihnutých, ale aj ďalších. V súčasnosti rada združuje 20 členských organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou. NROZP Vznikla 20. novembra 2003 v rámci projektu Európskeho fóra zdravotného postihnutia.