TRNAVA. Trnavčania dúfajú, že vyjasnená obloha, ktorá dnes dopoludnia po výdatnom nočnom daždi organizátorov i predávajúcich potešila, vydrží až do jeho konca, nedele 12. septembra. Ako každý rok, aj teraz jarmočníkov vítajú stánky s ponukou výrobkov tradičných remesiel, občerstvením, ale i klasickí trhovníci so spotrebným tovarom a neodmysliteľné kolotoče. Stánky sú rozložené na Hlavnej, Paulínskej, Hornopotočnej, Dolnopotočnej a Hviezdoslavovej ulici a Dolných Baštách.
Bonusom k sviatku vôní a chutí býva v Trnave vždy aj bohatý kultúrny program. Na každý deň jarmoku sú pripravené vystúpenia viacerých hudobných formácií i predstavenia pre deti. Novinkou tohtoročného TTJ je festival Stredovek pod hradbami, ktorý pripravili s podporou mesta a sponzorov občianske združenia Kompánia trnavských žoldnierov a Trnavský šermiarsky cech.
V promenáde sa od Bernolákovej brány až po Galériu Jána Koniarka bude od piatku 10. septembra rozprestierať šesť táborov z čias stredoveku a renesancie s kompletnou vojenskou a kuchynskou výbavou. Účinkujúci návštevníkom predvedú každodenný život, varenie, boj či remeslá našich predkov. Z raného stredoveku 9. storočia bude tábor z obdobia Vikingov, nasledovať bude tábor Normanov z 11. storočia, vrcholný stredovek bude zastúpený dvoma tábormi z druhej polovice 14. storočia a jedným z prvej polovice 15. storočia a exkurz do histórie uzavrie vojenský tábor lancknechtov z polovice 16. storočia. V sobotu večer pôjde fakľový sprievod aj hlavným námestím, kde diváci potom uvidia ukážky bojov s historickými zbraňami.
Symbolom trnavského jarmoku je pečená hus s lokšami, ktoré sú v tvrdej trnafčine vždy v mužskom rode a majú podobu lokeš. Túto zemiakovú pochúťku si spolu s cigánskou a neodmysliteľným burčiakom návštevníci môžu vychutnať v dvoch občerstvovacích centrách.
Chýbať nebude ani jarmočná výstava drobných zvierat v Kalogatii - centre voľného času, ktorú pripravili chovatelia z Veľkých Kostolian a výstava mačiek v priestoroch Gymnázia Angely Merici. Kto chce mať nad jarmokom nadhľad, môže vystúpiť po niekoľko sto schodoch na mestskú vežu na Trojičnom námestí.
História jarmokov a trhov v Trnave sa traduje od 13. storočia. Ako kráľovské mesto dostala od viacerých panovníkov privilégium konania veľkých jarmokov. Silnú trhovú tradíciu mesta dokazuje aj skutočnosť, že Trnava mala istý čas názov Nagyszombath - Veľká sobota, podľa dňa konania trhov. Dnes však už nikto nevie zistiť, koľko jarmokov má mesto za sebou, a tak sa Tradičný trnavský jarmok koná bez označenia ročníka.