TRNAVA. Z vydierania a pozbavenia slobody sú v prípade z augusta roku 2005 obžalovaní Dagmar P., Ivan H. a Gabriela T. Dagmar P. je ale v súčasnosti vo väzbe v Českej republike za inú trestnú činnosť a bola preto vyčlenená na samostatné konanie, zostávajúci dvaja dali súhlas na konanie v ich neprítomnosti.
Retrospektíva
Do Trnavy prišli svedčiť z Michaloviec traja muži, ktorých si obžalovaní mali najať na únos Matoviča. Za túto činnosť je proti nim vedené na inom súde ďalšie trestné pojednávanie. Skutok sa pred piatimi rokmi odohral tak, že vošli v preoblečení za policajných kukláčov do Matovičovej reštaurácie Stará pošta v Trnave, kde ho pod hrozbou zbraňou spútali a naložili do zapožičaného Mercedesu. Igor H. za volantom ich zaviezol do susednej obce Hrnčiarovce nad Parnou. V rodinnom dome dostali muži pokyn pripútať Matoviča o radiátor v izbe na poschodí a strážiť ho.
Následne mala do domu prísť Gabriela T. a Mercedes, ktorý bolo potrebné predtým vyčistiť od Matovičovej krvi, odviezť na iné miesto. Dvaja z únoscov, ako vypovedal svedok Marcel P., potom odovzdali Dagmar P. na poľnej ceste všetky veci, ktoré mal Matovič pri sebe, medzi nimi bolo aj 100 tisíc korún v hotovosti. Po tom odišli do Michaloviec, tretí zostal Matoviča strážiť ďalej. Za prácu od "šéfky", ako Dagmar P. prezýval pred nimi Igor H., dostali na mieste spolu 130 tisíc korún, ktoré si rozdelili. Únos mal Matoviča podľa Marcela P. prinútiť podpísať "nejaké papiere".
Syn požiadal, aby ho vyhlásili za mŕtveho
Na pojednávaní vypovedal ako poškodený aj syn podnikateľa Tomáš. Ten v predchádzajúcich pojednávaniach opakovane ospravedlňoval svoju účasť. Dôvodil obavami o svoju bezpečnosť s tým, že na súd príde až vtedy, keď bude Dagmar P. vo väzbe. Dnes uviedol, že na základe doterajších poznatkov požiadal okresný súd o vyhlásenie Ladislava Matoviča za mŕtveho. Vedie ho k tomu potreba mať možnosť disponovať Matovičovým majetkom pod svojím menom, nakoľko je jediným dedičom. V súčasnosti má status opatrovníka.
Matovič mladší povedal, že pred únosom mu otec opakovane prízvukoval, že ak by sa s ním niečo niekedy stalo, má celý majetok speňažiť a odísť za hranice. "Čo som aj urobil, žijem v Rakúsku, na Slovensko chodím len na úrady," povedal. Sestra Matoviča Anna podľa jeho vyjadrenia mala podať návrh na neplatnosť zmlúv, ktorými bol Matovičov majetok prevedený na syna, ale bol zamietnutý. Tomáš Matovič upozornil, že Anna mala iba niekoľko dní po únose vybrať obsah bezpečnostnej schránky otca v banke. Syn uneseného oslovil opakovane Dagmar P.(s Matovičom bola v obchodnom styku) s otázkou, kde je otec. Prvýkrát odpovedala, že v zahraničí a okrem nej to nikto nevie, neskôr sa odpovedi vyhýbala.
Matovič sa podľa jeho slov syna od únosu nikomu hodnoverne neozval. Známe sú dva listy, zaslané na adresu denníka Nový čas a sestre Anne. "Spochybňujem ich. Roztrasené písmo síce patrí otcovi, ale nepísal ich z vlastnej vôle. Sú bez chyby a ja viem, že otec pravopis vôbec neovládal," povedal T.Matovič.
Pojednávanie pokračuje
Podnikateľa doteraz nikto nenašiel. Hoci boli po čine do pátrania nasadené špeciálne jednotky, policajti prehľadávali lesný porast v Malých Karpatoch i okolie vodných nádrží Buková a Boleráz, kam viedli stopy. V jednej z chát v oblasti identifikovali koberec so zostatkami slín a krvi obete a tiež lepiacu pásku, ktorou mohla mať prelepené ústa. Chatu mala mať prenajatú podnikateľka Dagmar P. S Igorom H. zotrvala krátko po skutku vo vyšetrovacej väzbe, avšak pre nedostatok dôkazov z nej boli prepustení. Igor H. sa neskôr do väzby dostal po zistení, že jedným z priamych vykonávateľov únosu bol on. Ak súd preukáže obžalovaným vinu za spoluúčasť na vydieraní a pozbavení slobody, hrozí im trest odňatia slobody v trvaní maximálne osem rokov.
Popoludní bude súd vypočúvať ešte dvoch najatých únoscov.