Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Mäkká Trnavčina pobavila Kremnicu

Dve husi, bez pohnutie a s polootvorenými zobákmi, načúvajúce ministrovi kultúry. To bol jeden z najsilnejších zážitkov členov trnavského Fóra humoristov na Kremnických gagoch. K ďalším patrilo vrelé prijatie ich vlastného predstavenia Trnafské rodinné ba

Fórum humoristov na Kremnických gagoch.Fórum humoristov na Kremnických gagoch. (Zdroj: ARCHÍV KNIŽNICE JURAJA FÁNDLYHO V TRNAVE)

Dve husi, bez pohnutia a s polootvorenými zobákmi, načúvajúce ministrovi kultúry. To bol jeden z najsilnejších zážitkov členov trnavského Fóra humoristov na Kremnických gagoch. K ďalším patrilo vrelé prijatie ich vlastného predstavenia Trnafské rodinné balenie. Účasťou na gagoch sa fóru podarilo zdolať jednu z najťažších humoristických mét - už druhý rok po svojom vzniku.

TRNAVA. „Ráno vstanem a ako každý bohatý človek, robím len to, čo ma baví," prezrádza nám na začiatku stretnutia Eva Jarábková - Chabadová. Napriek jemnej ironickej nadsádzke v jej hlase, tento výrok dobre vystihuje celoživotnú tvorivú činorodosť manželov Jarábkovcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým Eva, bývalá učiteľka dejepisu, ruštiny a chvíľu aj filozofie na Gymnáziu Jána Hollého, sa herectvu a písaniu venovala -ako vraví - vždy len amatérsky, jej manžel Mikuláš popri stredoškolskej a vysokoškolskej pedagogickej činnosti stíhal i publikovať v odborných divadelných a mienkotvorných denníkoch. „Celá naša doterajšia činnosť nás postupne privádzala bližšie k humoru. V dnešnom dôchodkovom veku sme už, dá sa povedať, humoristi," konštatuje s úsmevom pán Mikuláš.

Toto tvrdenie platí aj doslovne - práve Mikuláš Jarábek je totiž iniciátorom vzniku združenia, ktoré dostalo názov Fórum humoristov.

Minúta smiechu za Janovica

„V Trnave bolo vždy veľa ľudí, ktorí sa profesionálne i amatérsky venovali humoru - za všetkých možno spomenúť bývalých redaktorov Roháča - Kala Uhríka a Beňa Škreka. Uvažoval som preto, ako všetkých týchto trnavských milovníkov humoru -literátov, karikaturistov, výtvarníkov - spojiť," približuje pán Mikuláš. V roku 2008, počas krstu svojej knihy aforizmov Pálenica humoru, navrhol vedeniu Knižnice Juraja Fándlyho, či by takéto združenie nemohlo vzniknúť na ich pôde. Slovo dalo slovo, knižnica združenie prijala a dokonca im na prvé dva roky aj vybavila grant z ministerstva. Za čestného predsedu si fórum zvolilo Tomáša Janovica. „Ten sa na našich stretnutiach - s výnimkou úplne prvého - nezúčastňuje, avšak zvykneme za neho držať minútu smiechu," prezrádza pani Eva.

Skryť Vypnúť reklamu

Náplňou prvého obdobia fungovania fóra boli najmä čítačky a prezentácie knižiek. „Zo začiatku nás to strašne bavilo, no postupne začal prichádzať stereotyp. Chýbalo nám širšie publikum," spomína pani Eva.

Rodinné balenia

Nápad sa dostavil pri čítaní reklamných letákov. „Všimla som si, že ako najväčšie trháky sú vždy ponúkané rodinné balenia -sáčkových polievok a podobne," hovorí Eva Jarábková.

To ju inšpirovalo k tvorbe talkshow na rodinnom základe: Ako moderátorka si vždy pozve troch príbuzných, ktorí majú ľuďom čo povedať a spovedá ich humorne ladenými otázkami na telo. „S geniálnym účinkom tohto nápadu som nepočítala ani ja sama. Na členov svojej rodiny sa totiž začalo chodiť pozerať široké príbuzenstvo. Predstavenia Rodinných balení sú odvtedy nabité."

Skryť Vypnúť reklamu

Neskôr sa pri výbere hostí ustúpilo z princípu pokrvného príbuzenstva, prípustným sa stalo aj to na „duševnej" báze. K najvydarenejším patrilo predstavenie ľudí okolo divadla Disk na Kopánke - Jána Rampáka, Beáty Vargovovej - Kuracinovej, ktorá sa predstavila ako skvelá gitaristka a speváčka či Pavla Lančariča, známeho i z Jakubiskových filmov, v civile kuchára. „Ten napríklad vynikajúco parodoval Vlastu Buriana, Rampák zas veľmi sugestívne recitoval Rúfusa a zožal obrovský aplauz a smiech," spomína pán Mikuláš.

„Myslím, že fórum naozaj nabralo správny kurz. Na október je napríklad pripravené Kocúrkovskozáhorácke rodinné balenie, kde sa predstaví aj Jožko Moravčík, brat spisovateľa Štefana."
Moderátorka Eva ako bývalá učiteľka zase oceňuje, že konečne ju publikum nepočúva len preto, lebo musí. „Navyše, ľudia sa do talkshow hlásia už aj sami, čo je pre mňa skoro zázrak."

Prebehli na červenú

Nateraz však za najväčší prelom v doterajšej „kariére" Fóra humoristov možno považovať predstavenie Trnafské rodinné balenie, s ktorým sa predstavili na európskom festivale humoru a satiry Kremnické gagy.

„Pani Benjamína Jakubáčová, zástupkyňa riaditeľky knižnice, ktorá má spolu s riaditeľkou Líviou Kolekovou k fóru veľmi vrelý vzťah, asi rok dozadu navrhla, že nás prihlási na Kremnické gagy," spomína pani Eva. „No to som teda zvedavá, čo by sme tam už len my robili, pomyslela som si." Keďže neustúpila a vyzvala ich, nech predsa len dajú čosi dokopy, pani Eva napokon prišla s návrhom a vytvorila scenár.

A komisia festivalu talkshow, na ich veľké prekvapenie, ich skutočne zaradila do programu. „Keď mi to pani Jakubáčová oznámila, akurát som stála na križovatke," spomína pani Eva. „Okamžite sa mi toto nečakané pozvanie pretransformovalo do nasledovnej situácie: Ľudia stoja na červenú, pričom vždy sa niekto odtrhne, prebehne cez cestu a nič sa mu nestane. A ostatní stoja ďalej, kým on už je dávno preč. Mala som pocit, že to my sme tí, ktorí práve vyštartovali na červenú na križovatke Kremnických gagov a musia úspešne prebehnúť."

Rozvadené rodinné balenie

Šesť členov Fóra humoristov a pracovníčky knižnice, pani Benjamína Jakubáčová a Alena Beňová (pani Eva ich nazvala roztlieskavačkami), pricestovalo do Kremnice vo štvrtok 26. augusta, ich predstavenie bolo na programe už o 15.30 v klube Labyrint. „Keďže nás zaradili na začiatok festivalu, pracovníci Slovenského rozhlasu, ktorí v týchto priestoroch nahrávali, nám ešte pomáhali rozložiť stoličky," spomína s úsmevom pán Mikuláš.

Beňo Škreko spovedá na gagoch Tomáša Janovica. FOTO: ARCHÍV KJF V TRNAVE

Nezvládnuteľná tréma sa „fóristov", našťastie, nezmocnila. „Prvých päť minút som sa cítila trochu zviazano, potom to však opadlo. Vravím si: však ma tu nepoznajú, v Kremnici som, chvalabohu, nikoho neučila."
Východiskom hry bolo mystifikačné priznanie publiku, že v Kremnici sa chceli predstaviť ako Rodinné balenie, no cestou autom sa úplne rozvadili, lebo jedni zastávajú štúrovčinu a ďalší bernolákovčinu.

Toto neni žádná trnafčina!

V rámci vzájomného „jazykovedného hecovania", kedy si diváci mohli dosýta vychutnať trnavský akcent, zazneli okrem iného ukážky z hry Beňa Škreka, (za ktorú získal cenu Slovenského literárneho fondu a ktorá bude mať vo februári premiéru v Divadle Jána Palárika), skladby od Kajca Bodoríka z kapely Old Boys jazz Band, básne pani Evy a aforizmy pána Mikuláša a Vojta Haringa.

Koláž dotvorila Janka Blašková, ktorá znenazdajky vykríkla z hľadiska „toto neni žádná trnafčina" a pobrala sa na pódium predviesť tú svoju. Karikaturista a psychológ Vojto Haring počas predstavenia kreslil divákov a účinkujúcich a na konci spolu s Mikulášom Jarábkom vystúpili v role „inteligentov" - zástancov spisovnej slovenčiny.

Hoci divákov sa nazbieralo o čosi menej ako sú zvyknutí z knižnice, predstavenie malo veľký úspech. „Tlieskali nielen roztlieskavačky," podotýka pani Eva. Dobrý ohlas medzi divákmi mala vraj najmä Kajcova paródia Mor ho! a čítanie poviedky Makara Mrvu Ako išli holuby pešo z Francúzska až do Trnavy. „Je totiž naozaj smiešne, keď sa Trnavčan snaží hovoriť mäkko a spisovne."

Starý smutný šašo

Paradoxne, manželia Jarábkovci sa na festivale ocitli prvýkrát v živote. „Mňa tam, ako nováčika v oblasti humoru, prepadli dva protichodné pocity. Vravela som si: títo ľudia robia humor už 30 rokov. Keby som bola v ich koži, cítim sa ako starý smutný šašo," hovorí s úsmevom pani Eva. „Vzápätí mi však napadla opačná myšlienka: To, že niekto 30 rokov dokáže baviť publikum, je vlastne úžasné. Znamená to, že je stále schopný zmobilizovať svoj mozog - lebo humor je v podstate geniálna skratka nejakej zložitej myšlienkovej nadstavby. Takže robiť ho takú dlhú dobu nie je žiadna sranda."

Popri viacerých výborných predstaveniach - mimo iného Túlavého divadla Trnavčana Jakuba Nvotu (ich predstavenie Rómeo, Júlia a vírus získalo na festivale ocenenie Zlatý gunár) patria k ich najsilnejším zážitkom z festivalu husi.

Husi pri Krajcerovi stíchli

Sediac v hľadisku sme si všimli, že krojované „husiarky" ženú smerom k pódiu dve krásne biele husi. Spočiatku boli neposlušné, vzpierali sa - až kým neprišiel na pódium minister kultúry Daniel Krajcer. Od tej chvíli stíchli a s pootvorenými zobákmi ho bez bez pohnutia sledovali," smejú sa manželia aj teraz. Sám Krajcer vraj poznamenal, že ešte nemal pozornejšie publikum. Od istého času sa na ne začal dokonca priamo obracať - no ani údajne nemal príliš na výber, keďže stáli priamo uprostred hľadiska.

„Bolo by úžasné, keby aj nás publikum vždy počúvalo ako tie husi," podotýka so smiechom pán Mikuláš a pani Eva hneď reaguje: „No aby zas husi neboli našimi jedinými divákmi."

Okrem tvorby vtipných a kvalitných predstavení má však Fórum humoristov do budúcnosti ešte jednu túžbu - aby ich rady výrazne obohatili mladší. „Nech neskončíme ako starí smutní humoristi," smejú sa manželia na záver.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Budovanie zelenej značky
 6. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 7. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 846
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 116
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 552
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 111
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 702
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 546
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 557
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 470
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 390
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 307
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ilustračné foto.

V Trnavskom kraji odhalili 210 nových prípadov.

38m

Primátor Miroslav Kollár označil epidemiologickú situáciu v meste za vážnu.

51m

Najviac detí prišlo na svet v mesiaci júl, a to 88.

2 h

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

22 h

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

17 h

Miera pozitívnych testov v krajskom meste dosiahla 1,15 percenta.

25. jan

Už ste čítali?