Sobota, 29. január, 2022 | Meniny má Gašpar

Mäkká Trnavčina pobavila Kremnicu

Dve husi, bez pohnutie a s polootvorenými zobákmi, načúvajúce ministrovi kultúry. To bol jeden z najsilnejších zážitkov členov trnavského Fóra humoristov na Kremnických gagoch. K ďalším patrilo vrelé prijatie ich vlastného predstavenia Trnafské rodinné ba

Fórum humoristov na Kremnických gagoch.Fórum humoristov na Kremnických gagoch. (Zdroj: ARCHÍV KNIŽNICE JURAJA FÁNDLYHO V TRNAVE)

Dve husi, bez pohnutia a s polootvorenými zobákmi, načúvajúce ministrovi kultúry. To bol jeden z najsilnejších zážitkov členov trnavského Fóra humoristov na Kremnických gagoch. K ďalším patrilo vrelé prijatie ich vlastného predstavenia Trnafské rodinné balenie. Účasťou na gagoch sa fóru podarilo zdolať jednu z najťažších humoristických mét - už druhý rok po svojom vzniku.

TRNAVA. „Ráno vstanem a ako každý bohatý človek, robím len to, čo ma baví," prezrádza nám na začiatku stretnutia Eva Jarábková - Chabadová. Napriek jemnej ironickej nadsádzke v jej hlase, tento výrok dobre vystihuje celoživotnú tvorivú činorodosť manželov Jarábkovcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým Eva, bývalá učiteľka dejepisu, ruštiny a chvíľu aj filozofie na Gymnáziu Jána Hollého, sa herectvu a písaniu venovala -ako vraví - vždy len amatérsky, jej manžel Mikuláš popri stredoškolskej a vysokoškolskej pedagogickej činnosti stíhal i publikovať v odborných divadelných a mienkotvorných denníkoch. „Celá naša doterajšia činnosť nás postupne privádzala bližšie k humoru. V dnešnom dôchodkovom veku sme už, dá sa povedať, humoristi," konštatuje s úsmevom pán Mikuláš.

Toto tvrdenie platí aj doslovne - práve Mikuláš Jarábek je totiž iniciátorom vzniku združenia, ktoré dostalo názov Fórum humoristov.

Minúta smiechu za Janovica

„V Trnave bolo vždy veľa ľudí, ktorí sa profesionálne i amatérsky venovali humoru - za všetkých možno spomenúť bývalých redaktorov Roháča - Kala Uhríka a Beňa Škreka. Uvažoval som preto, ako všetkých týchto trnavských milovníkov humoru -literátov, karikaturistov, výtvarníkov - spojiť," približuje pán Mikuláš. V roku 2008, počas krstu svojej knihy aforizmov Pálenica humoru, navrhol vedeniu Knižnice Juraja Fándlyho, či by takéto združenie nemohlo vzniknúť na ich pôde. Slovo dalo slovo, knižnica združenie prijala a dokonca im na prvé dva roky aj vybavila grant z ministerstva. Za čestného predsedu si fórum zvolilo Tomáša Janovica. „Ten sa na našich stretnutiach - s výnimkou úplne prvého - nezúčastňuje, avšak zvykneme za neho držať minútu smiechu," prezrádza pani Eva.

Skryť Vypnúť reklamu

Náplňou prvého obdobia fungovania fóra boli najmä čítačky a prezentácie knižiek. „Zo začiatku nás to strašne bavilo, no postupne začal prichádzať stereotyp. Chýbalo nám širšie publikum," spomína pani Eva.

Rodinné balenia

Nápad sa dostavil pri čítaní reklamných letákov. „Všimla som si, že ako najväčšie trháky sú vždy ponúkané rodinné balenia -sáčkových polievok a podobne," hovorí Eva Jarábková.

To ju inšpirovalo k tvorbe talkshow na rodinnom základe: Ako moderátorka si vždy pozve troch príbuzných, ktorí majú ľuďom čo povedať a spovedá ich humorne ladenými otázkami na telo. „S geniálnym účinkom tohto nápadu som nepočítala ani ja sama. Na členov svojej rodiny sa totiž začalo chodiť pozerať široké príbuzenstvo. Predstavenia Rodinných balení sú odvtedy nabité."

Skryť Vypnúť reklamu

Neskôr sa pri výbere hostí ustúpilo z princípu pokrvného príbuzenstva, prípustným sa stalo aj to na „duševnej" báze. K najvydarenejším patrilo predstavenie ľudí okolo divadla Disk na Kopánke - Jána Rampáka, Beáty Vargovovej - Kuracinovej, ktorá sa predstavila ako skvelá gitaristka a speváčka či Pavla Lančariča, známeho i z Jakubiskových filmov, v civile kuchára. „Ten napríklad vynikajúco parodoval Vlastu Buriana, Rampák zas veľmi sugestívne recitoval Rúfusa a zožal obrovský aplauz a smiech," spomína pán Mikuláš.

„Myslím, že fórum naozaj nabralo správny kurz. Na október je napríklad pripravené Kocúrkovskozáhorácke rodinné balenie, kde sa predstaví aj Jožko Moravčík, brat spisovateľa Štefana."
Moderátorka Eva ako bývalá učiteľka zase oceňuje, že konečne ju publikum nepočúva len preto, lebo musí. „Navyše, ľudia sa do talkshow hlásia už aj sami, čo je pre mňa skoro zázrak."

Prebehli na červenú

Nateraz však za najväčší prelom v doterajšej „kariére" Fóra humoristov možno považovať predstavenie Trnafské rodinné balenie, s ktorým sa predstavili na európskom festivale humoru a satiry Kremnické gagy.

„Pani Benjamína Jakubáčová, zástupkyňa riaditeľky knižnice, ktorá má spolu s riaditeľkou Líviou Kolekovou k fóru veľmi vrelý vzťah, asi rok dozadu navrhla, že nás prihlási na Kremnické gagy," spomína pani Eva. „No to som teda zvedavá, čo by sme tam už len my robili, pomyslela som si." Keďže neustúpila a vyzvala ich, nech predsa len dajú čosi dokopy, pani Eva napokon prišla s návrhom a vytvorila scenár.

A komisia festivalu talkshow, na ich veľké prekvapenie, ich skutočne zaradila do programu. „Keď mi to pani Jakubáčová oznámila, akurát som stála na križovatke," spomína pani Eva. „Okamžite sa mi toto nečakané pozvanie pretransformovalo do nasledovnej situácie: Ľudia stoja na červenú, pričom vždy sa niekto odtrhne, prebehne cez cestu a nič sa mu nestane. A ostatní stoja ďalej, kým on už je dávno preč. Mala som pocit, že to my sme tí, ktorí práve vyštartovali na červenú na križovatke Kremnických gagov a musia úspešne prebehnúť."

Rozvadené rodinné balenie

Šesť členov Fóra humoristov a pracovníčky knižnice, pani Benjamína Jakubáčová a Alena Beňová (pani Eva ich nazvala roztlieskavačkami), pricestovalo do Kremnice vo štvrtok 26. augusta, ich predstavenie bolo na programe už o 15.30 v klube Labyrint. „Keďže nás zaradili na začiatok festivalu, pracovníci Slovenského rozhlasu, ktorí v týchto priestoroch nahrávali, nám ešte pomáhali rozložiť stoličky," spomína s úsmevom pán Mikuláš.

Beňo Škreko spovedá na gagoch Tomáša Janovica. FOTO: ARCHÍV KJF V TRNAVE

Nezvládnuteľná tréma sa „fóristov", našťastie, nezmocnila. „Prvých päť minút som sa cítila trochu zviazano, potom to však opadlo. Vravím si: však ma tu nepoznajú, v Kremnici som, chvalabohu, nikoho neučila."
Východiskom hry bolo mystifikačné priznanie publiku, že v Kremnici sa chceli predstaviť ako Rodinné balenie, no cestou autom sa úplne rozvadili, lebo jedni zastávajú štúrovčinu a ďalší bernolákovčinu.

Toto neni žádná trnafčina!

V rámci vzájomného „jazykovedného hecovania", kedy si diváci mohli dosýta vychutnať trnavský akcent, zazneli okrem iného ukážky z hry Beňa Škreka, (za ktorú získal cenu Slovenského literárneho fondu a ktorá bude mať vo februári premiéru v Divadle Jána Palárika), skladby od Kajca Bodoríka z kapely Old Boys jazz Band, básne pani Evy a aforizmy pána Mikuláša a Vojta Haringa.

Koláž dotvorila Janka Blašková, ktorá znenazdajky vykríkla z hľadiska „toto neni žádná trnafčina" a pobrala sa na pódium predviesť tú svoju. Karikaturista a psychológ Vojto Haring počas predstavenia kreslil divákov a účinkujúcich a na konci spolu s Mikulášom Jarábkom vystúpili v role „inteligentov" - zástancov spisovnej slovenčiny.

Hoci divákov sa nazbieralo o čosi menej ako sú zvyknutí z knižnice, predstavenie malo veľký úspech. „Tlieskali nielen roztlieskavačky," podotýka pani Eva. Dobrý ohlas medzi divákmi mala vraj najmä Kajcova paródia Mor ho! a čítanie poviedky Makara Mrvu Ako išli holuby pešo z Francúzska až do Trnavy. „Je totiž naozaj smiešne, keď sa Trnavčan snaží hovoriť mäkko a spisovne."

Starý smutný šašo

Paradoxne, manželia Jarábkovci sa na festivale ocitli prvýkrát v živote. „Mňa tam, ako nováčika v oblasti humoru, prepadli dva protichodné pocity. Vravela som si: títo ľudia robia humor už 30 rokov. Keby som bola v ich koži, cítim sa ako starý smutný šašo," hovorí s úsmevom pani Eva. „Vzápätí mi však napadla opačná myšlienka: To, že niekto 30 rokov dokáže baviť publikum, je vlastne úžasné. Znamená to, že je stále schopný zmobilizovať svoj mozog - lebo humor je v podstate geniálna skratka nejakej zložitej myšlienkovej nadstavby. Takže robiť ho takú dlhú dobu nie je žiadna sranda."

Popri viacerých výborných predstaveniach - mimo iného Túlavého divadla Trnavčana Jakuba Nvotu (ich predstavenie Rómeo, Júlia a vírus získalo na festivale ocenenie Zlatý gunár) patria k ich najsilnejším zážitkom z festivalu husi.

Husi pri Krajcerovi stíchli

Sediac v hľadisku sme si všimli, že krojované „husiarky" ženú smerom k pódiu dve krásne biele husi. Spočiatku boli neposlušné, vzpierali sa - až kým neprišiel na pódium minister kultúry Daniel Krajcer. Od tej chvíli stíchli a s pootvorenými zobákmi ho bez bez pohnutia sledovali," smejú sa manželia aj teraz. Sám Krajcer vraj poznamenal, že ešte nemal pozornejšie publikum. Od istého času sa na ne začal dokonca priamo obracať - no ani údajne nemal príliš na výber, keďže stáli priamo uprostred hľadiska.

„Bolo by úžasné, keby aj nás publikum vždy počúvalo ako tie husi," podotýka so smiechom pán Mikuláš a pani Eva hneď reaguje: „No aby zas husi neboli našimi jedinými divákmi."

Okrem tvorby vtipných a kvalitných predstavení má však Fórum humoristov do budúcnosti ešte jednu túžbu - aby ich rady výrazne obohatili mladší. „Nech neskončíme ako starí smutní humoristi," smejú sa manželia na záver.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Na Oddelení klinickej biochémie vykonali cez 900-tisíc vyšetrení
 2. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 4. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 6. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 9. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 12 815
 2. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 4 026
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 3 937
 4. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 630
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 442
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 3 245
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 184
 8. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 3 093
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 121
 10. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 1 822

Blogy SME

 1. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 10-12/12) - 9. časť
 2. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a príhody (3.)
 3. Anton Kovalčík: Niektorí ľudia sú hetero, iní homo. Zvyknite si.
 4. Elena Antalová: Keď vyšla Cigaretka na dva ťahy a narodil sa Robo Džunko
 5. Katarína Harvanová: ...a vaša ulica sa ako volá ?
 6. Ján Kinik: O čo Vám ide v tej RTVS?
 7. Štefan Vidlár: Čo sa nám dnes prihodilo
 8. Štefan Bukovan: Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (2022-02) –11.1. – 20.1.2022
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 14 601
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 009
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 6 173
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 850
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 675
 6. Matúš Lazúr: Kam nám uletia ceny nehnuteľností 4 399
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 249
 8. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 3 830
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ilustračné foto.

Policajti uplynulý týždeň podrobili na cestách Trnavského kraja 4 307 motoristov a cyklistov dychovým skúškam na alkohol, z toho 29 malo pozitívny výsledok.


SITA 17 h
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Na Okresnom súde (OS) v Trnave sa v piatok konalo na obnovenom konaní dokazovanie v prípade odsúdeného Miroslava Vlčeka.


TASR 18 h

Trnavskí dopravní policajti hľadajú svedkov dopravnej nehody, ktorá sa stala 20. novembra 2021 krátko po 18:00 na križovatke ulíc Hlboká a Starohájska v Trnave.


SITA 20 h
Ilustračné foto.

Fakultná nemocnica (FN) Trnava prijala počas januára na hospitalizáciu s ochorením COVID-19 zatiaľ spolu 107 pacientov. Z nich bolo 70 nezaočkovaných.


TASR 22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V porote bude aj otec Jána Kuciaka a brat Martiny Kušnírovej.


22 h

Orava patrí medzi regióny s najväčším rastom cien nehnuteľností na Slovensku.


27. jan

V karanténe je už 11 500 detí a žiakov. V areáli nemocnice postavili triážny stan, momky presťahujú na heliport. Od februára bude otvorená len jedna brána.


17 h

Rehabilitácia je pre Jozefa Fabiana jediným prostriedkom, ako sa udržať vo forme.


27. jan

Blogy SME

 1. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 10-12/12) - 9. časť
 2. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a príhody (3.)
 3. Anton Kovalčík: Niektorí ľudia sú hetero, iní homo. Zvyknite si.
 4. Elena Antalová: Keď vyšla Cigaretka na dva ťahy a narodil sa Robo Džunko
 5. Katarína Harvanová: ...a vaša ulica sa ako volá ?
 6. Ján Kinik: O čo Vám ide v tej RTVS?
 7. Štefan Vidlár: Čo sa nám dnes prihodilo
 8. Štefan Bukovan: Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (2022-02) –11.1. – 20.1.2022
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 14 601
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 009
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 6 173
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 850
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 675
 6. Matúš Lazúr: Kam nám uletia ceny nehnuteľností 4 399
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 249
 8. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 3 830
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu