Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Technické skvosty prehliadame. V Trnave ich je dosť

Máloktorý Trnavčan vie, kde sa nachádza automatický mlyn od Belluša či bývalé Treumanove sladovne. Ide pritom o významné technické stavby, aké sa vo svete tešia čoraz väčšiemu záujmu.

Automatický mlyn na Suchovskej patrí k technickým aj architektonickým skvostom Trnavy.Automatický mlyn na Suchovskej patrí k technickým aj architektonickým skvostom Trnavy. (Zdroj: PETER GRZNÁR)

Máloktorý Trnavčan vie, kde sa nachádza automatický mlyn od Emila Belluša či bývalé Treumanove sladovne. Ide pritom o významné technické stavby, aké sa vo svete tešia čoraz väčšiemu záujmu. Na význam a hodnoty týchto prehliadaných pamiatok sa zameria septembrový popularizačný seminár v Trnave. Pri tej príležitosti bude pre verejnosť otvorený Vodojem a Sesslerova sladovňa.

TRNAVA. Pamiatkové hodnoty Trnavy nestoja len na hradbách a kostoloch. Čoraz viac začínajú byť cenené aj technické objekty, ktoré okrem významných architektonických hodnôt vypovedajú aj o výrobných technológiách danej doby či o vtedajších hospodárskych pomeroch. Iné sú zas výnimočné z hľadiska svojej konštrukcie - ako napríklad mosty.

Bitúnok, TAZ-ka

"Veľký význam v tomto smere pre Trnavu majú aj napríklad bývalé Coburgove zlievarne (1907), v súčasnosti známe ako TAZ-ka," poukazuje na jeden z menej známych príkladov Ján Čáni z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
V ich areáli vznikla prvá parná elektráreň v Trnave, významný je aj objekt hlavnej zlievárne. „Ide o peknú funkcionalistickú stavbu, dobre odrážajúcu sloh danej doby. V minulosti totiž aj priemyselné budovy stavali významní architekti. Neprihliadalo sa len na utilitárnu hodnotu, ale aj architektonický výraz, laicky povedané ozdobu."

zvonolejaren.jpg

Jedna z piatich technických pamiatok Trnavy - zvonolejáreň bratov Fischerovcov. V súčasnosti si do nej môžete zájsť na pizzu.


Platilo to dokonca aj v prípade bývalého mestského bitúnku. Posledné stopy z neho - obnovenú vrátnicu - možno nájsť pred Lidlom pri kruhovom objazde smerom na Linčiansku.

Mlyny, liehovary, tehelne

Hoci na území Trnavského kraja nikdy nedominoval priemysel, aj tu je v súčasnosti zapísaných 29 technických národných kultúrnych pamiatok (NKP), z toho päť priamo v Trnave. „Najmenej desiatky ďalších však takisto majú významné pamiatkové hodnoty a mnohé z nich by do budúcnosti bolo vhodné chrániť," pripomína Čáni. To je prípad aj bývalých Coburgových zlievarní, ktoré patria k hodnotným predstaviteľom industriálnej architektúry, čo je určitá podskupina technických pamiatok. „V tunajšom prostredí nájdeme zachovaných aj množstvo mlynov, liehovarov či tehelní, ktoré ešte začiatkom 20. storočia stáli v takmer každej dedine tohto poľnohospodársky bohatého kraja," hovorí Čáni. K najrozšírenejším pamiatkam v tejto oblasti patria najmä vodné mlyny. „Posledných 50 rokov si ich zväčša nik nevšímal, vďaka čomu spustli, no ich výrobné zariadenia zostali zväčša pomerne zachované."
Hoci každý mlyn je svojím technickým prevedením a architektúrou v istom zmysle špecifický, nie je možné ich chrániť všetky. „V okrese Trnava je pamiatkou vodný mlyn v Košolnej, z blízkeho okolia stojí za pozornosť napríklad mlyn v Krakovanoch - Strážach, ktorý mal dve kolesá a dvoch majiteľov, čo je skutočne atypické." Veľmi zaujímavou a opomínanou pamiatkou je napríklad takzvaný Ružový mlyn v Piešťanoch, či mlyn Mária v Sládkovičove. „Ten vyzerá takmer ako hrad," podotýka Čáni.

Výnimočné cukrovary

Určitým špecifikom Trnavského kraja sú cukrovary. „Vo Veľkých Úľanoch pri Galante bol prvý v Uhorsku (1824), v súčasnosti je, žiaľ, zbúraný. Jeden z najväčších zas v Sládkovičove. Významný bol aj sereďský a trnavský, pre zmenu zas najväčší na Slovensku." Na cukrovaroch je zaujímavé, že keďže išlo o veľké podniky, vznikal okolo nich, tak ako je to pre industriálne obdobie typické, komplex budov so službami, ktoré kompletne napĺňali potreby zamestnancov: robotnícke kolónie, riaditeľské vily, škôlky, obchody, krčmy. Tieto objekty sa v rámci trnavského cukrovaru príliš nezachovali, pamiatkovo chránená je len hlavná výrobná hala, dva skladové objekty a administratívna budova.

Kováčňa, automatický mlyn

Už aj na Slovensko pomaly doráža trend znovuoživenia technických pamiatok industriálneho charakteru, v Trnavskom kraji však Čáni nevie o prípadoch, kedy by majiteľ skutočne nápadito a s ohľadom na pamiatkové hodnoty dal objektu nové využitie.
Zväčša sa obnovujú mlyny, ktoré sa využívajú ako reštaurácie či penzióny. K trnavským príkladom podobného typu patrí zvonolejáreň bratov Fischerovcov na Dohnányho ulici -jedna z piatich technických NKP v rámci Trnavy - kde sa nachádza pizzeria.
Ďalšie dve trnavské NKP sú zatiaľ nevyužité - cukrovar a kováčňa na Horných Baštách, ktorá však už v súčasnosti nenesie veľa znakov pôvodného vyžitia.
Zvyšné dve pamiatky - obe od významného slovenského architekta Emila Belluša - automatický mlyn na Suchovskej ceste a Vodojem, známy pod názvom Vodná veža na Bučianskej ceste, sú od čias svojho vzniku využívané na pôvodné účely.
K významným trnavským technickým objektom, ktoré zatiaľ nie sú zapísané ako NKP, patrí aj Sesslerova sladovňa (vznikla v 19. storočí rozšírením mestského pivovaru zo 17. storočia, nedávno obnovená a využívaná na pôvodné účely), či bývalé Treumanove sladovne na Sladovníckej ulici, alebo prvý trnavský parný mlyn na Zelenom kríčku, časť ktorého je využívaná ako administratívne priestory.

Seminár, sprístupnené technické pamiatky

Popularizačný seminár pre verejnosť "Technické pamiatky Trnavy a Trnavského kraja" sa uskutoční vo štvrtok 16. septembra v rámci podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2010. Seminár, ktorý organizuje Mesto Trnava v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Trnava, sa koná v zasadačke Mestského úradu na Hlavnej ulici v starej radnici - od 13. do 18. hodiny. Predbežný program zahŕňa 6 prednášok:

Technické pamiatky Trnavy a Trnavského kraja, náčrt problematiky (Ján Čáni)
Mlyny a mlynárstvo na Juhozápadnom Slovensku (Izabela Danterová)
Cukrovar v Sládkovičove a hospodársky komplex baróna K. Kuffnera (Eva Sudová)
Cukrovary v Trnavskom kraji (Róbert Sekula)
Ponvagli - úzkorozchodná poľná železnička (Loránt Talamon)
Tehelne a tehliarstvo v Trnave a v Trnavskom kraji (Ján Čáni)

Po seminári bude pre verejnosť otvorená Sesslerova sladovňa a Vodojem. Oba objekty budú zdarma sprístupnené aj cez víkend 18 - 19. septembra.

Podujatia sa konajú v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

(iba)

automat.jpg

Dominanty: Automatický mlyn na Suchovskej, na obrázku nižšie prvý trnavský parný mlyn. Nachádza sa na Zelenom kríčku. FOTO: PETER GRZNÁR

parny.jpg

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
  4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  2. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  3. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  4. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  5. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  6. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  7. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  8. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 036
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 056
  3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 388
  4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 507
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 764
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 789
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 449
  8. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem 1 140

Blogy SME

  1. Peter Kubica: O bežeckých otlakoch
  2. Martin Sústrik: Michail Saakašvili: Wunderkind boja proti korupcii (I.)
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (24. - 30.3.1923)
  4. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín 2.
  5. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín
  6. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
  7. Ľubomír Maretta: Práca
  8. Miriam Studeničová: Pravda o strážnych anjeloch a o ich pomoci v dňoch očisty
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 373
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 506
  3. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 5 959
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 430
  5. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 867
  6. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 788
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 361
  8. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 2 312
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Most je uzavretý.

Most v obci cez potok Parná je uzavretý od 15. marca.


18 h
Ľudovít Bránecký zdedil nádherné generačné dedičstvo, recept na Skalický trdelník. Fotografia je z jeho výrobne.

Ako prvý pokrm na Slovensku získal ochranné zemepisné označenie.


18 h
Na snímke plávajúci vtáčí ostrov.

Chcú začať hľadať spôsoby na zlepšenie podmienok pre ohrozené druhov vodných vtákov.


TASR 22 h
Obnova Námestia SNP v Trnave je v plnom prúde.

Bronzové súsošie osloboditeľov je v reštaurátorskej dielni.


23 h

Blogy SME

  1. Peter Kubica: O bežeckých otlakoch
  2. Martin Sústrik: Michail Saakašvili: Wunderkind boja proti korupcii (I.)
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (24. - 30.3.1923)
  4. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín 2.
  5. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín
  6. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
  7. Ľubomír Maretta: Práca
  8. Miriam Studeničová: Pravda o strážnych anjeloch a o ich pomoci v dňoch očisty
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 373
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 506
  3. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 5 959
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 430
  5. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 867
  6. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 788
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 361
  8. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 2 312
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu