Postihnutí pili mlieko z automatov bez prevarenia. Laboratórne vyšetrenia zatiaľ nákazu v mlieku nepotvrdili.
TRNAVA. Článok o trnavských mliečnych automatoch rozpútal na webe diskusiu: prevárať surové mlieko či neprevárať? Mnohí sa vyjadrili, že si mlieko z automatu nečapujú práve pre následné starosti s jeho tepelnou úpravou.
„Kúpiš si čerstvé, prevaríš ho, a tým pádom úplne zabiješ chuť. Potom sa naozaj úplne stráca zmysel kupovania čerstvého mlieka," argumentuje jeden z diskutérov. Dodáva, že šanca chytiť nejakú chorobu sa blíži prakticky nule.
Či sa v Trnavskom okrese už niekto z neprevareného surového mlieka nakazil, sa zatiaľ nepotvrdilo.
Hnačky a zvracanie
V období od mája do júla bolo na odbore epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave v súvislosti s konzumáciou surového kravského mlieka zaevidovaných šesť prípadov ochorení kampylobakteriózy. „Päť z nich sa vyskytlo v okrese Trnava, jeden v Piešťanoch," informuje epidemiologička Dagmar Kollárová. Dva prípady nákazy sa týkali jednej rodiny.
Kampylobakterióza je akútne hnačkové ochorenie prejavujúce sa bolesťami brucha, kŕčami, horúčkou, nevoľnosťou a zvracaním. Človek sa ním môže nakaziť najmä z nedostatočne tepelne spracovaného mäsa a mlieka infikovaných zvierat.
„Ako pravdepodobný faktor prenosu bolo pri epidemiologickom vyšetrovaní týchto prípadov zistené surové kravské mlieko zakúpené v automatoch. Vo všetkých prípadoch ochorení bolo mlieko konzumované bez tepelnej úpravy napriek upozorneniu spotrebiteľa o nutnosti prevarenia," konštatuje Kollárová.
RÚVZ požiadal Krajskú a Regionálnu veterinárnu a potravinovú správa v Trnave o vykonanie mikrobiologického monitoringu mlieka v súvislosti s jeho predajom v automatoch. „Podľa vyjadrenia riaditeľa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Trnava boli doteraz vykonané laboratórne vyšetrenia vzhľadom na kampylobakteriózu negatívne."
Salmonelóza, listerióza a iné
Prostredníctvom tepelne nespracovaného mlieka a mliečnych výrobkov sa môžu podľa informácií Kollárovej konzumenti nakaziť aj salmonelózou, yerziniózou, listeriózou či vírusom kliešťového zápalu mozgu.
„V minulosti sa vyskytovala takzvaná bovínna tuberkulóza, faktorom prenosu bolo hlavne mlieko a mliečne výrobky pochádzajúce od chorého hovädzieho dobytka."