Vyvenčiť svojho štvornohého miláčika bez vôdzky môžu Trnavčania na štrnástich trávnatých plochách po celom meste. Ani tu by však nemali zabúdať po svojom psovi upratať, väčšie plemená musia mať povinné náhubok.
TRNAVA. Vôdzka, náhubok, evidenčná známka a pomôcka na odstránenie výkalov. To je povinná výbava psičkárov v Trnave. Pravidlá držania psov na území mesta upravuje všeobecné záväzné nariadenie (VZN), podľa Tatiany Almášiovej z mestského úradu je štvornožcov v evidencii viac ako tritisíc.
Na verejných priestranstvách musia byť všetky psy bez rozdielu vedené na vôdzke, veľkosť psa rozhoduje iba pri povinnosti mať náhubok. „Bez náhubku môžu byť iba psy trpasličích plemien a ich kríženci," hovorí nové VZN, ktoré platí od 17. júla. Okrem iného presne vymedzuje aj plochy, na ktorých je povolený voľný pohyb psov.
„Vyčlenenie a pomenovanie týchto zón je novinkou, doteraz si ich ľudia nevedeli presne určiť. Momentálne podľa nového VZN preškoľujeme aj našich zamestnancov," povedal zástupca náčelníka Mestskej polície v Trnave Ivan Ranuša. Policajti od jari zintenzívnili kontroly psov a psičkárov, podľa reakcií verejnosti sa vraj ich disciplína zlepšila. Nové nariadenie priamo stanovilo, že ten kto psa vedie, musí mať pri sebe pomôcku na odstránenie výkalov. Na výzvu mestskej polície im ju musí dokonca ukázať.
Výbehy na mestských pozemkoch
Trnavské psy sa môžu vybehať na štrnástich venčoviskách rozmiestnených po celom meste. Najväčšia plocha, viac ako 25-tisíc metrov štvorcových, je psom určená v mestskej časti Západ na zelenom páse vedľa komunikácie Čajkovského a L. v. Beethovena.
Psy z mestskej časti Stred majú najväčší priestor na trávniku medzi východnou stranou hradieb a chodníkom na ulici Hlboká, od nárožnej bašty po lávku pre peších.
Pre voľný pohyb psov je určený aj pás izolačnej zelene za obchodným domom Kaufland a zelený pás vedľa komunikácie Bučianska a Veterná, od chodníka na ulici Atómová po cyklistický chodník na
ulici Veternej a ďalej popri chodníku po garáže. Na sídlisku Linčianska sa môžu psy vybehať na trávniku vedľa Zelenečskej ulice, od reštaurácie po kruhový objazd.
„Hlavnou podmienkou pri určovaní vhodných plôch bolo, aby boli pozemky vo vlastníctve mesta. Prihliadalo sa aj na to, aby neboli blízko detské ihriská či frekventované cesty, kam by mohli psy odbehnúť a spôsobiť tak dopravné komplikácie," vysvetlil Ranuša.
Na mestom určených plochách postupne pribúdajú aj špeciálne koše a papierové sáčky na exkrementy. Do budúcnosti by bolo podľa Ranušu ideálne tieto priestory oplotiť a zabrániť tak psom, aby majiteľom ušli. To je však veľmi finančne náročné.
Pokuta až 165 eur
Všetky psy, ktoré majú ich majitelia v meste dlhšie ako 90 dní, musia prihlásiť do evidencie. Ak tak neurobia, hrozí im pokuta až do výšky 165 eur. Takúto pokutu môžu dostať aj tí majitelia, ktorí nezabránia útoku psa na človeka, alebo zviera.
Pokutu maximálne 65 eur môžu dostať psičkári, ktorí neodstránia bezprostredne výkaly, ktorými pes znečistil verejné priestranstvo, prípadne nepredložia známku totožnosti psa. Rovnaká pokuta hrozí aj za nerešpektovanie zákazu vstupu so psom a za jeho voľný pohyb po verejnom priestranstve.
Vstup je psom zakázaný na detské ihriská, kúpaliská, do športových areálov a na pietne miesta, pokiaľ vlastník, správca, alebo užívateľ nerozhodol inak. Podobne, okrem slepeckých vodiacich psov, nemôžu tieto zvieratá vstúpiť ani do úradných budov, zdravotníckych, školských, kultúrnych a sociálnych zariadení. V autobusoch verejnej dopravy môžu cestovať majitelia len so psami s náhubkom a na vôdzke.