Niektorým sa to pozdáva, iní sa boja následkov.
TRNAVA. Alergické reakcie, dlhé rady v lekárňach či agresívny lobing farmaceutických firiem. To sú argumenty, ktoré najčastejšie použili odporcovia návrhu nového ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika.
Ten sa zaoberá myšlienkou, že po vzore Veľkej Británie by ani lekári na Slovensku už nepredpisovali lieky, ale len účinnú látku potrebnú na vyliečenie diagnózy.
Výber konkrétneho medikamentu by bol potom vecou dohody medzi pacientom a lekárnikom.
„Generiká (lieky s rovnakou účinnou látkou od iných výrobcov, poz. red.) môžeme pacientom ponúknuť už aj dnes. Ak sa táto zmena zavedie, na začiatku to bude najmä otázka zvyku a pacienti si budú pýtať lieky, ktoré užívali predtým," myslí si farmaceutka Ľubica Krajčírová.
Dlhých radov vo svojej lekárni sa neobáva, s rýchlym vyhľadaním vhodných medikamentov im dokáže pomôcť počítač.
„Väčšinu u nás tvoria voľnopredajné lieky. Väčší dopad to podľa mňa bude mať na lekárne v poliklinikách a nemocniciach, kam chodia ľudia s receptami," hovorí Krajčírová.
Lekárnici očakávajú nátlak
V jednej z lekární vidia ako najväčší problém Uhliarikovho návrhu právnu zodpovednosť. Tá by sa podľa vedúcej lekárne mala vymedziť zákonom.
„Lekárnici by takto mali zodpovednosť za pacientovo zdravie vo svojich rukách. Keď mu ponúkame lieky, nevieme, či je na niečo alergický," povedala.
Rozhodujúca pri výbere liekov bude podľa nej výška doplatku. Ak však pacientovi liek nesadne, vrátiť do lekárne ho už nemôže.
„Bude si musieť kúpiť, iný s rovnakou účinnou látkou," povedala vedúca.
Spolu s ďalšími lekárnikmi sa obáva aj obrovského tlaku výrobcov liekov. Farmaceutickí lobisti už svoje možnosti u lekárov takmer vyčerpali, presun výberu lieku do lekární im tak vraj ponúka novú príležitosť.
Mladí chcú využiť vzdelanie
Ministrova myšlienka sa naopak pozdáva mladej farmaceutke Ľudmile Vidovičovej.
„Takýto systém funguje aj vo Veľkej Británii. Zdravotná starostlivosť by sa tak presunula naspäť do lekárne a vyštudovaní farmaceuti by mohli lepšie využiť svoje vzdelanie," povedala Vidovičová.
Niektorí pacienti sa však podľa nej generikám bránia a chcú len ten liek, ktorý im predpísal doktor. Práve pre tých by mohlo byť zvykanie si na nový systém problematické.
Lekár: Nie je to nič prevratné
Podľa trnavského pediatra Mária Mora nie je Uhliarikova myšlienka zásadným reformným krokom.
„Neušetrí to ani korunu zdravotným poisťovniam a generická substitúcia tiež nie je žiadna novinka. Niečo ušetriť môžu pacienti, ale to môžu pri výbere generika aj teraz," hovorí Moro.
To, že systém funguje vo Veľkej Británii, je podľa neho dané historicky.
„S veľkým množstvom chorôb, s ktorými Slováci navštevujú lekára, by Angličania do ambulancie nešli. Zájdu do lekárne a poradia sa s lekárnikom," vysvetľuje Moro.
Ten nesúhlasí ani s obľúbeným argumentom odporcov, že liek ponúknutý farmaceutom môže vyvolať u pacienta alergickú reakciu.
„To môže aj liek, ktorý mu predpíše lekár. Ak sa alergia objaví, ani farmaceut, ani doktor už ten liek pacientovi nedá. Nikdy sa však neskúma, na akú zložku lieku bol pacient citlivý," povedal Moro.
„Na začiatku bude výber lieku najmä otázkou zvyku pacienta."