HLOHOVEC. Zázračná metóda! Ako jediný na Slovensku zachraňuje ľuďom zuby pred paradentózou aplikáciou ozónu do žíl. Stomatológ Dušan Drábik (43) pichá pacientom ozón do žily. Systémová ozónová terapia je podľa jeho slov zázrak na zemi. Odborníci však tvrdia, že ozón môže spôsobiť embóliu, ak sa podáva do žily.
Prevratná metóda
„Kyslík O2 ide do prístroja, kde sa ionizáciou mení na O3 (ozón) a potom následne preniká do infúzneho roztoku, ktorý sa nasýti. Ten potom zavádzame pacientovi do žily. Máme vynikajúce výsledky, liečime nielen ľudí s paradentózou, ale i všetky ochorenia, ktoré majú zápalový charakter a súvisia so stomatológiou. Som určite jediný v rámci Višegrádskej štvorky, ktorý túto metódu používa. Ostatní kolegovia o tom ešte nevedia nič, nakoľko nie sú informovaní," hovorí Drábik.
Slovenská komora zubných lekárov takúto metódu však rázne odmieta. „Nič také som ešte nepočula. Pichať ozón do žily môže spôsobiť embóliu pľúc, ktorá v prípade, ak nedôjde k okamžitému lekárskemu zásahu, má smrteľné následky," hovorí profesorka stomatológie na Slovensku pre zubné lekárstvo MZ SR Neda Markovská.
Stomatológ Drábik tvrdí, že v malých množstvách ozón nemôže nikoho zabiť. „Počet pacientov takto liečených v našej ambulancii je už niekoľko stoviek. Po ozónových infúziách sa ľudia cítia ako keby boli dva týždne pri mori. Pacienti, aj my, sme prekvapujúco spokojní. Táto terapia je jedna z najmenej nebezpečných, aké existujú, pracujeme iba s koncentráciami, ktoré sú pre pacienta bezpečné, inú koncentráciu nám vlastne ani ionizačný prístroj nedovolí. Ozón zlepšuje prekysličenie tkanív a tým podporuje hojenie," vysvetľuje Drábik.
Ničí baktérie hlboko v ďasne
Jedna systémová ozónová terapia stojí 130 eur a pacient s paradentózou ich potrebuje aspoň päť. Paradentóza je ťažká diagnóza, ale podľa Drábika je liečiteľná. Deväťdesiat percent dospelej populácie trpí paradentózu z toho sa lieči len päť percent.
Ozónová terapia je jedna z najnovších metód, ktorá sa začala používať aj pri liečení paradentózy. Skúsení zubári sa s takouto metódou v praxi doposiaľ nestretli. „Stomatológovia ozón používajú lokálne pri menších kazoch, čím sa zničia baktérie. Ozónon sa lieči aj paradentóza, ale aplikovaním hlboko do vačku zuba a ničia sa tým baktérie, ktoré sú hlboko v ďasne," tvrdí skúsený zubár.
Autor: Jozef Vojčiniak