Mladá poetka, ktorá sa netají svojou duševnou chorobou: Ružena Šípková. Muzikant, ktorý na koncertoch výlučne improvizuje, zložil hudbu pre Barabášove filmy a podieľal sa aj na Jakubiskovej Báthory: Martin "Maok" Tesák. Obaja umelci sa Trnavčanom predstavia v rámci Rakursu.
TRNAVA. Speváčka a hudobníčka Ildikó Kraicová na koncertných potulkách so skupinou Romanika stretáva mnohých nevšedných ľudí a potom si ich volá do Trnavy: Na hudobno-literárnovýtvarné večery „Rakurs", ktoré sa konajú vždy posledný utorok v mesiaci v západnom krídle trnavskej radnice.
Sloboda a ľudské zviera
„Som ľudské zviera, ktoré sa pokúša vyjadriť, čo to znamená byť ľudským zvieraťom." Toto o sebe tvrdí James Sutherland Smith, spisovateľ, básnik, literárny kritik, učiteľ angličtiny a jeden z najväčších prekladateľov slovenskej poézie, ktorý na júnovom Rakurse prečítal zo svojej básnickej zbierky Melónové dievča.
Duch hôr a nespavých nocí zas prehováral na júlovom Rakurse prostredníctvom hudobného vystúpenia poetky a prozaičky Veroniky Kickovej s umeleckým menom Horana.
S korýtkovými husľami pod pazuchou a nekompromisným spevom, striedaným s citlivým zvukom píšťaliek, vyjadruje ako chutí sloboda, ktorú jej prináša život na lazoch.
Tu žije aj so svojou rodinou bez výdobytkov modernej techniky, pestuje obilie a chová domáce zvieratá.
Veronikina próza Jánošíkov tanec bola ocenená prémiou Rudolfa Slobodu v súťaži Rubato 99, spolupracovala na dokumentárnych filmoch Petra Barana Sekier a Dokud se spívá.
Nič proti realite
Na ďalšom z pripravovaných Rakursov bude posledný augustový deň od 19. hodiny recitovať svoje básne Ružena Šípková.
„Sprchu nemožno použiť bez toho, aby sme nezostali mokrí," povedal na krste jej najnovšej zbierky Nemám nič proti realite hlavný recenzent Damian Vizár.
Naznačil tým, že v jej prípade nejde o žiadne sladkobôľne rojčenie, ale často neúprosné až sarkastické vyrovnávanie sa so svojou diagnózou i vlastnou osobou ako takou. Ruženka Šípková (nejde o pseudomym, aj jej mama nesie rovnaké meno) začala s poéziou koketovať už v jedenástich. Dva roky nato sa jej však prudko zhoršilo ochorenie a na dlhých trinásť rokov ju schopnosť básniť opustila.
„Bolo to temné obdobie," spomína z odstupu. Dva roky nato, ako sa dostala na invalidný dôchodok, sa jej múzy prinavrátili.
Aj vďaka invalidnému dôchodku si môže Ružena dovoliť byť básnikom na plný úväzok. Zvlášť vyniká jej vypointovaný, vtipný prienik do najobyčajnejších zákutí života, z ktorých vynáša na svetlo pravdu o človeku.
Spiacim hrá do snov
Hudobník Martin „Maok" Tesák tvrdí, že všetko, čo na jeho koncerte počujete, vzniká priamo na mieste.
„Jediné, čo niekedy používam, je záznam rôznych ruchov - búrky, dažďa, vtákov, šumu vetra." Inšpirujú ho rovnako ako ľudia, čo si prídu koncert vypočuť.
„Hudba je vždy výsledok tvorby všetkých zúčastnených - aj tých, čo počas koncertu zaspia, čo sa stáva často. Je to pre mňa inšpirujúce, hrať niekomu do snov. "
O Maokovi málokto vie, že sa podieľal na tvorbe hudby k Jakubiskovmu filmu Bathory, k filmom Premeny Tatier či Buthan Pavla Barabáša. Venuje sa tiež komponovaniu scénickej hudby a tvorbe inšpirovanej ľuďmi, čo prichádzajú na jeho koncerty. Vypočuť si ho budeme môcť na prvom jesennom Rakurse 28. septembra.