DECHTICE. Minulý týždeň sa v Kostole Všetkých svätých v Dechticiach skončil mesačný archeologický výskum. Jeho cieľom bolo preskúmať celý objekt zvnútra aj zvonku, nikdy predtým sa tu totiž výskum nekonal.
K najzaujímavejším objavom podľa informácií vedúceho výskumu Petra Nagya zo Slovenského národného múzea v Bratislave patrili dva rady tvaroviek, ktoré slúžili na odvodňovanie. „Nachádzajú sa pri styku múru so stenou, pričom vrchný rad tehál je ukončený oblo, dolný šikmo. Po prvom voda stečie nižšie, po druhom už priamo do zeme. Na 12. storočie ide skutočne o dômyselný odvodňovací systém," vyjadril sa Nagy. Hoci je expert na stredoveké tehly, dosiaľ sa s ničím podobným nestretol.
Objavili tu tiež tri rady tehlových podláh - románska, renesančná a baroková. Okrem toho archeológovia narazili na strieborný prsteň, datovaný do 17. storočia a mincu z 1. tretiny 14. storočia. Kostol Všetkých svätých v Dechticiach z 12. storočia je unikátny tým, že ako jediný na Slovensku je zvonku štvorcový a zvnútra kruhový. „Podobný typ kostolov sa vyskytuje v Dalmácii," informuje Nagy. Od dalmáckych je dechtický odlišný tým, že má šikmú strechu.