Utorok, 25. január, 2022 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Predseda ObFZ Schmidt: Rozhodujúce slovo má Rada

Trnavský oblastný futbalový zväz nespí na vavrínoch. Na novú sezónu sa pripravil a prichystal aj viaceré novinky, ktoré predstavuje predseda Alexander Schmidt.

Trnavský oblastný futbalový zväz chce podľa slov svojho predsedu naďalej rozširovať servis pre kluby.Trnavský oblastný futbalový zväz chce podľa slov svojho predsedu naďalej rozširovať servis pre kluby. (Zdroj: PETER KOLLÁR)

Niektoré kluby prejavili svoj nesúhlas so začiatkom súťaží 1. augusta, navyše bola údajne v éteri správa, že hrať sa bude až od nasledujúceho týždňa. Neodštartovali oblastné súťaže priskoro?
- Debaty o posunutom začiatku súťaží boli iba neoficiálne, ak sa takéto informácie dostali k oddielom, nemohli ich brať záväzne ani sa na to spoliehať. Hovorí sa najmä o dovolenkujúcich hráčoch, ale kluby hrávajú aj cez leto turnaje a verím, že sa na novú sezónu dokázali pripraviť bez väčších ťažkostí. Z Výkonného výboru síce vyšiel návrh, aby sa súťaže začínali druhým kolom a na dohrávky sme využili dva septembrové sviatky, na zasadnutí Rady však toto neprešlo. Najvyšší orgán zväzu, v ktorom majú priame zastúpenie aj kluby, to jednoznačne zamietol, pričom hlavným argumentom bola najmä snaha zachovať kontinuitu medzi oblastnými a regionálnymi súťažami, keďže aj smerom ku krajským ligám je silná nadväznosť žiackych a dorasteneckých družstiev.

Skryť Vypnúť reklamu

Júlové zasadnutie Rady prinieslo uvedenie do života viacerých noviniek, kluby napríklad môžu svoje záväzky zväzu uhrádzať prostredníctvom internetbankingu. Prídu na rad aj ďalšie podobné kroky?
- Je to v našom záujme, žijeme predsa v modernej dobe. Od 1. júla sa stal sekretárom zväzu Emanuel Cuninka, ktorý zaujal kladné stanovisko k širšiemu využívaniu počítača pri práci, takže nielen zrealizovaný internetbanking, ale aj lepší servis klubom cez internet prostredníctvom našej webstránky, online evidencia žltých kariet či úzka spolupráca s ostatnými oblastnými zväzmi a Západoslovenským futbalovým zväzom sú v pláne.

Ďalšou novinkou je možnosť klubov zlučovať mládežnícke družstvá. Vyrieši to problémy oddielov, ktoré neboli schopné zostaviť tím žiakov či dorastu?
- Kluby dlhodobo poukazovali na pretrvávajúci problém s počtami detí, niekto dokonca avizuje, že klesá aj záujem o futbal u malých detí, s čím by som však úplne nesúhlasil - na to máme nástroje, aby sme aj vytvorenými podmienkami deti vhodne motivovali. Zväz pristúpil k dvom krokom: uznali sme po novom aj družstvá prípraviek ako mládežnícke družstvo a zároveň sme klubom ponúkli spomínanú možnosť, aby sa spájali. Vychádzali sme z predpokladu, že sa budú zlučovať družstvá, ktoré majú problémy s vytvorením samostatného družstva, a teda že sa žiadny klub nebude „viesť" na inom, aby sa mu zarátalo mládežnícke družstvo. Preto sme tiež zaviedli kvótu minimálne šiestich hráčov, ktoré musí mať oddiel v zlúčenom družstve. Len podotknem, že ide o pilotný projekt v rámci Slovenska, takže počas sezóny možno budeme vychytávať aj nejaké muchy, ale verím, že sa to nikto nebude snažiť zneužiť a že sa naša myšlienka nepokazí.

Skryť Vypnúť reklamu

Údajne bol v hre aj variant, že by žiaci hrávali na zmenšenom ihrisku s ôsmimi-deviatimi hráčmi...
- Hovorilo sa aj o tom v súvislosti so spomínaným nedostatkom mladých futbalistov. Na takéto zápasy by stačil jeden rozhodca, hralo by sa od šestnástky po šestnástku a striedalo hokejovým spôsobom. Tento návrh však neprešiel, ekonomicky by to pre kluby bolo nevýhodnejšie ako momentálne.

Reálnejší sa zdal byť ďalší návrh Výkonného výboru, podľa ktorého sa po odohratí všetkých zápasov mali tímy na druhých miestach v oblastných súťažiach A a B dospelých pobiť v baráži o ďalšie postupové miesto do OM.
- Muselo by prísť k zmene v rozpise súťaží, keďže z našej najvyššej súťaži by tým pádom museli vypadávať minimálne dve družstvá. Idea smerovala najmä k tomu, aby sa výraznejšie obmieňali účastníci v jednotlivých oblastných ligách, čo by možno prinieslo aj zvýšený náboj a divácku atraktivitu, ale Rada sa k tomuto návrhu Výkonného výboru, ktorý som jej prezentoval, postavila negatívne.

Skryť Vypnúť reklamu

Už počas jarnej časti prišli na zväz viaceré návrhy na reorganizáciu, no výraznejšie zásahy do štruktúry súťaží zväz neavizuje. Je súčasný model ten najvhodnejší?
- Návrhy, ktoré prišli, neponúkali lepšie modely. Forma pyramídy, ktorú máme zachovanú, zahŕňajúca jednu najvyššiu súťaž, by sa nemala meniť. Uvedomujem si, že spravujeme veľký zväz, čo má väčší nápor aj na ekonomickú stránku klubov, ale nemyslím si, že cestovné je tou rozhodujúcou zložkou. Je dôležité, že máme zachované počty účastníkov v OM i OS a že každý vopred vie, do ktorej súťaže môže postúpiť, prípadne kam môže vypadnúť. Zavedenie dvoch najvyšších súťaží, ako to uvádzali niektoré návrhy, je podľa mňa krok späť a argumentácia ekonomickými dôvodmi nie je opodstatnená. Navyše baráž, ktorá by rozhodovala o postupujúcom do 5. ligy, nie je prirodzeným vyvrcholením dlhodobej súťaže, ale jedným zápasom, v ktorom môže rozhodovať šťastie či náhoda.

V závere minulej sezóny sa k slovu barážový zápas predsa len dostal, keď sa muselo rozhodnúť o zostupujúcom z Oblastnej súťaže B. V Rozpise súťaží ObFZ však chýbalo jedno z kritérií určujúcich poradie mužstiev s rovnakým bodovým ziskom - väčší počet gólov strelených vo vzájomných zápasoch. Prečo?
- Je pravda, že sme v tomto bode presne nekopírovali republikový súťažný poriadok, v novom schválenom rozpise je však už pridaný. Treba ale podčiarknuť, že v prípade našej baráže to nehralo žiadnu úlohu, keďže aj v tomto kritériu mali Madunice i Ratnovce rovnakú bilanciu. Barážový duel tak bol nielen naplnením nášho rozpisu, ale bol by aj v súlade so súťažným poriadkom, ktorý mal o to jedno porovnávacie kritérium navyše.

schmidtweb2.jpg

Jarnú časť minulej sezóny poznačil nechutný incident v Horných Orešanoch, kde sa po stretnutí pobili domáci futbalisti so Zavarčanmi. Má zväz páky, aby podobným škandálom zabránil?
- Bohužiaľ, niekedy futbalový život prináša aj takéto situácie. Špeciálne sa zamerať na to, ako tomu zabrániť, sa dá väčšinou len v teoretickej rovine. Receptom je, samozrejme, zdravý rozum a napĺňanie toho, čo má byť pre každý zápas zabezpečené, najmä čo sa týka usporiadateľskej služby, ktorá musí byť pripravená aj na neočakávaný scenár. Nemôžeme si dovoliť, aby sa z trávnika stávala krčma piatej cenovej skupiny, kde sa vybavujú účty ručne. V konkrétnom zápase v Horných Orešanoch bolo pochybení viacero, moje správy hovoria o tom, že zápas nebol rozhodcovsky pokazený tak, aby to dalo impulz k takému nechutnému záveru. Hráčom však nerozkážem ja a ani nikto iný, ak chýba vzájomná úcta, môže sa to skončiť aj takto. Verím, že sa poučili priami aktéri aj všetci ostatní a nič podobné sa v nasledujúcej sezóne neudeje.

V minulej sezóne vášne rozdúchalo aj rozhodnutie zväzu zaradiť zo 4. ligy odstupujúce Hrnčiarovce do Oblastných majstrovstiev. Stojíte si za týmto rozhodnutím napriek výraznej kritike klubov?
- Pretrvávali názory, že nebolo korektné zaradiť Hrnčiarovce do OM. Ja, naopak, si stále stojím za tým, že to bolo vysoko korektné, keďže sme dodržali normy, ktoré hovoria o zaradení tímu minimálne o dve súťaže nižšie. Hrnčiarovce odstúpili pred jarnou časťou, opakujem, ak by sa tak stalo počas plynúcej odvetnej časti sezóny, určite by zväz takto nepostupoval. Argumentmi boli aj vybudovaný areál či výborná práca s mládežníckymi družstvami. Pôsobenie klubu ako celku určite prinesie dobrú reprezentáciu našej oblasti, preto bolo zaradenie A-tímu do našej najvyššej súťaže namieste.

Nevytvorí to precedens a rovnaký postup bude vyžadovať každý tím, ktorý sa odhlási z krajskej súťaže?
- Ak tak ktorékoľvek družstvo urobí počas jesennej časti alebo zimnej prestávky, budeme k tomu pristupovať rovnako ako v prípade Hrnčiaroviec - práve pre to, aby nevznikol precedens. Musím však dodať, že hovoriť môžem len za seba, pretože sú to veci diskusie a hlavne hlasovania.

Najvyššia oblastná liga sľubuje na prvý pohľad opäť vyrovnané súboje, zrejme sa minimálne vyrovná minuloročnej úrovni.
- Myslím, že kvalita súťaži chýbať nebude. Nové tímy zaiste prinesú oživenie. Dvorníky hrávali dlho 5. ligu, pamätám si, že postupovali z našich súťaží v čase, keď som nastupoval do funkcie. Teraz sa vracajú a verím, že skúsenosti, ktoré nabrali v kraji, zužitkujú. Modranka si vybojovala postup suverénnym spôsobom a dá sa očakávať, že kvalitu prinesie aj do Oblastných majstrovstiev. Prašník sa takisto radoval z postupu po dlhých rokoch, takže príležitosti sa zrejme bude chcieť chopiť na sto percent. Do boja o postup zrejme prehovoria viaceré tímy, som presvedčený, že víťaz opäť nebude hrať v 5. lige žiadnu podradnú úlohu.

Po znovuzvolení do funkcie na februárovej konferencii ste proklamovali snahu získať pre zväz vlastnú budovu. Ako sa veci posunuli v tomto smere?
- Budova na Rybníkovej, v ktorej sídlime, patrí Slovenskému zväzu telesnej kultúry, ako celok je pre nich stratová. Jednou z alternatív bolo, že by sme budovu dostali celú do prenájmu a sami budeme hľadať nájomcov. Ďalšia možnosť bolo odkúpenie budovy, tá však nezahŕňa aj pozemok, keďže ten patrí mestu. Posudok vyčíslil cenu na 128 tisíc eur. Poviem úprimne, zatiaľ sme k tomu nezaujali jednoznačné stanovisko, mne osobne sa to však zdá byť veľa. Budeme to však naďalej riešiť, aby vznikol výhodný projekt, ktorý dokážeme dotiahnuť do konca.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 5. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 6. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 7. Mecom ide na zelenú
 8. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 9. Marrákeš je červená perla Maroka
 10. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 3. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 4. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 5. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 6. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 7. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 8. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 9. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 10. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 6 128
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 592
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 242
 4. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 4 005
 5. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 467
 6. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 146
 7. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 2 722
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 285
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 230
 10. Mecom ide na zelenú 2 168

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: OĽaNO zverejnite zoznam svojich členov, či tam nie je aj Vlčan a iní ???
 2. Ľudovít Mravík: Covid-19: Imunita po očkovaní a prekonaní. Situácia v Európe: Rusko imunizované!
 3. Marián Lukáč: Blog č. 72-šikanovanie
 4. Rudolfa Vallová: Predávame dnes lepšie ako v minulosti?
 5. Matej Lorko: Obchodovanie s akciami: schopnosti alebo šťastie?
 6. Lucia Paulíková: Kŕmim dieťa bez rozpakov
 7. Radovan Kazda: Mnohí dúfajú, že vyrieši problém s klímou. Zatiaľ sa však neoplatí
 8. Irena Šimuneková: Omšenská Baba
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 247
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 193
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 763
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 4 874
 5. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 135
 6. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 758
 7. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 3 708
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 110
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
 8. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Elenka, zdravotná sestra, ktorá slúži pri covid pacientoch na pľúcnej ventilácii.

Za nárastom počtu pacientov so samovražednými sklonmi môže čiastočne aj pandémia.


36m
Ilustračné foto.

Kraj začína s dlhoočakávanou rekonštrukciou cestného mosta cez rieku Váh.


TASR 1 h
Výstavba modernej telocvične pri Gymnázium Ladislava Dúbravu v Dunajskej Strede.

Telocvičňa pri Gymnáziu Ladislava Dúbravu v Dunajskej Strede má byť dokončená do konca tohto roka.


SITA 3 h

Nepozornosť spôsobila vážnu nehodu pri obci Čiližská Radvaň.


6 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Covidový paradox v Poltári.


24. jan

Na Orave sú len dve dediny, v ktorých za minulý týždeň nezaznamenali covid. Tri dediny Bielej Oravy mali spolu o takmer tretinu viac infikovaných ako celý Dolnokubínsky okres.


5 h

Pacientom bude k dispozícii niekoľko nových lekárov aj centrum včasnej intervencie.


24. jan

Minulý týždeň pri kontrole dodržiavaní protipandemických opatrení zistila polícia na území Trenčianskeho kraja 27 priestupkov.


SITA 24. jan

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: OĽaNO zverejnite zoznam svojich členov, či tam nie je aj Vlčan a iní ???
 2. Ľudovít Mravík: Covid-19: Imunita po očkovaní a prekonaní. Situácia v Európe: Rusko imunizované!
 3. Marián Lukáč: Blog č. 72-šikanovanie
 4. Rudolfa Vallová: Predávame dnes lepšie ako v minulosti?
 5. Matej Lorko: Obchodovanie s akciami: schopnosti alebo šťastie?
 6. Lucia Paulíková: Kŕmim dieťa bez rozpakov
 7. Radovan Kazda: Mnohí dúfajú, že vyrieši problém s klímou. Zatiaľ sa však neoplatí
 8. Irena Šimuneková: Omšenská Baba
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 247
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 193
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 763
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 4 874
 5. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 135
 6. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 758
 7. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 3 708
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 110
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
 8. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu