Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Predseda ObFZ Schmidt: Rozhodujúce slovo má Rada

Trnavský oblastný futbalový zväz nespí na vavrínoch. Na novú sezónu sa pripravil a prichystal aj viaceré novinky, ktoré predstavuje predseda Alexander Schmidt.

Trnavský oblastný futbalový zväz chce podľa slov svojho predsedu naďalej rozširovať servis pre kluby.Trnavský oblastný futbalový zväz chce podľa slov svojho predsedu naďalej rozširovať servis pre kluby. (Zdroj: PETER KOLLÁR)

Niektoré kluby prejavili svoj nesúhlas so začiatkom súťaží 1. augusta, navyše bola údajne v éteri správa, že hrať sa bude až od nasledujúceho týždňa. Neodštartovali oblastné súťaže priskoro?
- Debaty o posunutom začiatku súťaží boli iba neoficiálne, ak sa takéto informácie dostali k oddielom, nemohli ich brať záväzne ani sa na to spoliehať. Hovorí sa najmä o dovolenkujúcich hráčoch, ale kluby hrávajú aj cez leto turnaje a verím, že sa na novú sezónu dokázali pripraviť bez väčších ťažkostí. Z Výkonného výboru síce vyšiel návrh, aby sa súťaže začínali druhým kolom a na dohrávky sme využili dva septembrové sviatky, na zasadnutí Rady však toto neprešlo. Najvyšší orgán zväzu, v ktorom majú priame zastúpenie aj kluby, to jednoznačne zamietol, pričom hlavným argumentom bola najmä snaha zachovať kontinuitu medzi oblastnými a regionálnymi súťažami, keďže aj smerom ku krajským ligám je silná nadväznosť žiackych a dorasteneckých družstiev.

Skryť Vypnúť reklamu

Júlové zasadnutie Rady prinieslo uvedenie do života viacerých noviniek, kluby napríklad môžu svoje záväzky zväzu uhrádzať prostredníctvom internetbankingu. Prídu na rad aj ďalšie podobné kroky?
- Je to v našom záujme, žijeme predsa v modernej dobe. Od 1. júla sa stal sekretárom zväzu Emanuel Cuninka, ktorý zaujal kladné stanovisko k širšiemu využívaniu počítača pri práci, takže nielen zrealizovaný internetbanking, ale aj lepší servis klubom cez internet prostredníctvom našej webstránky, online evidencia žltých kariet či úzka spolupráca s ostatnými oblastnými zväzmi a Západoslovenským futbalovým zväzom sú v pláne.

Ďalšou novinkou je možnosť klubov zlučovať mládežnícke družstvá. Vyrieši to problémy oddielov, ktoré neboli schopné zostaviť tím žiakov či dorastu?
- Kluby dlhodobo poukazovali na pretrvávajúci problém s počtami detí, niekto dokonca avizuje, že klesá aj záujem o futbal u malých detí, s čím by som však úplne nesúhlasil - na to máme nástroje, aby sme aj vytvorenými podmienkami deti vhodne motivovali. Zväz pristúpil k dvom krokom: uznali sme po novom aj družstvá prípraviek ako mládežnícke družstvo a zároveň sme klubom ponúkli spomínanú možnosť, aby sa spájali. Vychádzali sme z predpokladu, že sa budú zlučovať družstvá, ktoré majú problémy s vytvorením samostatného družstva, a teda že sa žiadny klub nebude „viesť" na inom, aby sa mu zarátalo mládežnícke družstvo. Preto sme tiež zaviedli kvótu minimálne šiestich hráčov, ktoré musí mať oddiel v zlúčenom družstve. Len podotknem, že ide o pilotný projekt v rámci Slovenska, takže počas sezóny možno budeme vychytávať aj nejaké muchy, ale verím, že sa to nikto nebude snažiť zneužiť a že sa naša myšlienka nepokazí.

Skryť Vypnúť reklamu

Údajne bol v hre aj variant, že by žiaci hrávali na zmenšenom ihrisku s ôsmimi-deviatimi hráčmi...
- Hovorilo sa aj o tom v súvislosti so spomínaným nedostatkom mladých futbalistov. Na takéto zápasy by stačil jeden rozhodca, hralo by sa od šestnástky po šestnástku a striedalo hokejovým spôsobom. Tento návrh však neprešiel, ekonomicky by to pre kluby bolo nevýhodnejšie ako momentálne.

Reálnejší sa zdal byť ďalší návrh Výkonného výboru, podľa ktorého sa po odohratí všetkých zápasov mali tímy na druhých miestach v oblastných súťažiach A a B dospelých pobiť v baráži o ďalšie postupové miesto do OM.
- Muselo by prísť k zmene v rozpise súťaží, keďže z našej najvyššej súťaži by tým pádom museli vypadávať minimálne dve družstvá. Idea smerovala najmä k tomu, aby sa výraznejšie obmieňali účastníci v jednotlivých oblastných ligách, čo by možno prinieslo aj zvýšený náboj a divácku atraktivitu, ale Rada sa k tomuto návrhu Výkonného výboru, ktorý som jej prezentoval, postavila negatívne.

Skryť Vypnúť reklamu

Už počas jarnej časti prišli na zväz viaceré návrhy na reorganizáciu, no výraznejšie zásahy do štruktúry súťaží zväz neavizuje. Je súčasný model ten najvhodnejší?
- Návrhy, ktoré prišli, neponúkali lepšie modely. Forma pyramídy, ktorú máme zachovanú, zahŕňajúca jednu najvyššiu súťaž, by sa nemala meniť. Uvedomujem si, že spravujeme veľký zväz, čo má väčší nápor aj na ekonomickú stránku klubov, ale nemyslím si, že cestovné je tou rozhodujúcou zložkou. Je dôležité, že máme zachované počty účastníkov v OM i OS a že každý vopred vie, do ktorej súťaže môže postúpiť, prípadne kam môže vypadnúť. Zavedenie dvoch najvyšších súťaží, ako to uvádzali niektoré návrhy, je podľa mňa krok späť a argumentácia ekonomickými dôvodmi nie je opodstatnená. Navyše baráž, ktorá by rozhodovala o postupujúcom do 5. ligy, nie je prirodzeným vyvrcholením dlhodobej súťaže, ale jedným zápasom, v ktorom môže rozhodovať šťastie či náhoda.

V závere minulej sezóny sa k slovu barážový zápas predsa len dostal, keď sa muselo rozhodnúť o zostupujúcom z Oblastnej súťaže B. V Rozpise súťaží ObFZ však chýbalo jedno z kritérií určujúcich poradie mužstiev s rovnakým bodovým ziskom - väčší počet gólov strelených vo vzájomných zápasoch. Prečo?
- Je pravda, že sme v tomto bode presne nekopírovali republikový súťažný poriadok, v novom schválenom rozpise je však už pridaný. Treba ale podčiarknuť, že v prípade našej baráže to nehralo žiadnu úlohu, keďže aj v tomto kritériu mali Madunice i Ratnovce rovnakú bilanciu. Barážový duel tak bol nielen naplnením nášho rozpisu, ale bol by aj v súlade so súťažným poriadkom, ktorý mal o to jedno porovnávacie kritérium navyše.

schmidtweb2.jpg

Jarnú časť minulej sezóny poznačil nechutný incident v Horných Orešanoch, kde sa po stretnutí pobili domáci futbalisti so Zavarčanmi. Má zväz páky, aby podobným škandálom zabránil?
- Bohužiaľ, niekedy futbalový život prináša aj takéto situácie. Špeciálne sa zamerať na to, ako tomu zabrániť, sa dá väčšinou len v teoretickej rovine. Receptom je, samozrejme, zdravý rozum a napĺňanie toho, čo má byť pre každý zápas zabezpečené, najmä čo sa týka usporiadateľskej služby, ktorá musí byť pripravená aj na neočakávaný scenár. Nemôžeme si dovoliť, aby sa z trávnika stávala krčma piatej cenovej skupiny, kde sa vybavujú účty ručne. V konkrétnom zápase v Horných Orešanoch bolo pochybení viacero, moje správy hovoria o tom, že zápas nebol rozhodcovsky pokazený tak, aby to dalo impulz k takému nechutnému záveru. Hráčom však nerozkážem ja a ani nikto iný, ak chýba vzájomná úcta, môže sa to skončiť aj takto. Verím, že sa poučili priami aktéri aj všetci ostatní a nič podobné sa v nasledujúcej sezóne neudeje.

V minulej sezóne vášne rozdúchalo aj rozhodnutie zväzu zaradiť zo 4. ligy odstupujúce Hrnčiarovce do Oblastných majstrovstiev. Stojíte si za týmto rozhodnutím napriek výraznej kritike klubov?
- Pretrvávali názory, že nebolo korektné zaradiť Hrnčiarovce do OM. Ja, naopak, si stále stojím za tým, že to bolo vysoko korektné, keďže sme dodržali normy, ktoré hovoria o zaradení tímu minimálne o dve súťaže nižšie. Hrnčiarovce odstúpili pred jarnou časťou, opakujem, ak by sa tak stalo počas plynúcej odvetnej časti sezóny, určite by zväz takto nepostupoval. Argumentmi boli aj vybudovaný areál či výborná práca s mládežníckymi družstvami. Pôsobenie klubu ako celku určite prinesie dobrú reprezentáciu našej oblasti, preto bolo zaradenie A-tímu do našej najvyššej súťaže namieste.

Nevytvorí to precedens a rovnaký postup bude vyžadovať každý tím, ktorý sa odhlási z krajskej súťaže?
- Ak tak ktorékoľvek družstvo urobí počas jesennej časti alebo zimnej prestávky, budeme k tomu pristupovať rovnako ako v prípade Hrnčiaroviec - práve pre to, aby nevznikol precedens. Musím však dodať, že hovoriť môžem len za seba, pretože sú to veci diskusie a hlavne hlasovania.

Najvyššia oblastná liga sľubuje na prvý pohľad opäť vyrovnané súboje, zrejme sa minimálne vyrovná minuloročnej úrovni.
- Myslím, že kvalita súťaži chýbať nebude. Nové tímy zaiste prinesú oživenie. Dvorníky hrávali dlho 5. ligu, pamätám si, že postupovali z našich súťaží v čase, keď som nastupoval do funkcie. Teraz sa vracajú a verím, že skúsenosti, ktoré nabrali v kraji, zužitkujú. Modranka si vybojovala postup suverénnym spôsobom a dá sa očakávať, že kvalitu prinesie aj do Oblastných majstrovstiev. Prašník sa takisto radoval z postupu po dlhých rokoch, takže príležitosti sa zrejme bude chcieť chopiť na sto percent. Do boja o postup zrejme prehovoria viaceré tímy, som presvedčený, že víťaz opäť nebude hrať v 5. lige žiadnu podradnú úlohu.

Po znovuzvolení do funkcie na februárovej konferencii ste proklamovali snahu získať pre zväz vlastnú budovu. Ako sa veci posunuli v tomto smere?
- Budova na Rybníkovej, v ktorej sídlime, patrí Slovenskému zväzu telesnej kultúry, ako celok je pre nich stratová. Jednou z alternatív bolo, že by sme budovu dostali celú do prenájmu a sami budeme hľadať nájomcov. Ďalšia možnosť bolo odkúpenie budovy, tá však nezahŕňa aj pozemok, keďže ten patrí mestu. Posudok vyčíslil cenu na 128 tisíc eur. Poviem úprimne, zatiaľ sme k tomu nezaujali jednoznačné stanovisko, mne osobne sa to však zdá byť veľa. Budeme to však naďalej riešiť, aby vznikol výhodný projekt, ktorý dokážeme dotiahnuť do konca.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 287
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 256
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 9 811
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 925
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 918
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 077
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 600
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 487
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 443
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 624
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Divadlo Jána Palárika vstúpilo do siete európskych divadiel

Vedenie očakáva, že spolupráca so špičkovými divadlami obohatí tvorbu o množstvo inšpirácií.

Divadlo Jána Plárika v Trnave

Primátor Trnavy Peter Bročka zarobil vlani viac ako 72-tisíc eur

So zverejňovaním platov funkcionárov mesta začal ako občiansky aktivista v roku 2010.

Peter Bročka.

Pandémia posilnila online nakupovanie, oslabila nákupné centrá

Nastala zmena nákupných zvykov spotrebiteľov.

Ľudia vstupujú do obchodu v Bardejove 24. októbra.

Pribudlo viac ako dve tisíc pozitívnych osôb

Z toho takmer tri sto v Trnavskom kraji.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Kam na Liptove počas lockdownu

Nápady na výlety sme rozdelili podľa okresov.

Vráble zintenzívnia boj s pandémiou, majú veľa hospitalizovaných v Nitre

Radnica požiadala dobrovoľných hasičov, aby vydezinfikovali autobusové zastávky.

Už ste čítali?