Na vlakovej stanici chýbajú toalety. Starí či mladí musia močiť za rohom. Generálne riaditeľstvo železníc zmenilo po rekonštrukcii stanicu Brestovany na diaľkovo ovládanú výhybňu. Bez záchodov.
BRESTOVANY. Letné horúčavy nás nútia dodržiavať pitný režim. A zvýšený príjem tekutín nás zasa núti močiť.
Ľudia z Brestovian, ktorí denne cestujú vlakom, si musia svoju potrebu vybaviť doma, pretože na stanici, respektíve na výhybni chýbajú toalety.
Mesačne cestuje vlakom viac ako tritisíc ľudíStarosta obce Stanislav Susedka tvrdí, že najviac ľudí z Brestovian pracuje v Trnave, kam najčastejšie dochádzajú vlakom. Mesačne si v Brestovanoch kúpi lístok viac ako tritisíc cestujúcich.
„Ľudia močia kade-tade. Za rohom, pod stromami. Čo iné im zostáva. Videl som tu aj staršieho pána, ktorého v tých horúčavách prehnalo," hovorí štyridsaťštyri ročný Ladislav z Brestovian. Vlakom dochádza každý deň do práce. Problémy majú podľa neho najmä starší cestujúci. Pred rekonštrukciou stanice tu toalety boli. Nachádzali sa v samostatnej budove na hlavnom nástupišti.
Stanicou prejde mesačne 3-tisíc ľudí. FOTO: AUTOR
„Boli to skôr vykachličkované múry s vyspádovaným jarčekom. Na ženských bola misa," opisuje starší dôchodca. „Bolo to v hroznom stave, ale keď to na vás príde, je vám jedno kde," dodáva. Po rekonštrukcii budova s toaletami zmizla. Namiesto nej sú tam dnes stojany na bicykle.
Už to nie je stanica, ale výhybňaObnova stanice zmenila aj status vlakovej zastávky. „Železničná stanica Brestovany bola počas rekonštrukcie trate prebudovaná na diaľkovo ovládanú výhybňu bez obsadenia našimi zamestnancami. Z uvedených dôvodov v súlade so zákonom nie je vybavená toaletami pre verejnosť a ani čakárňou," informuje Dana Hurtová z odboru komunikácie z Generálneho riaditeľstva železníc SR.
Predavačka lístkov chodí na potrebu domovV Brestovanoch je vybudovaná miestnosť pre cestujúcich, ktorá je prístupná od rána do popoludnia. Od pol piatej do tretej si tam môžu zakúpiť cestovný lístok. Za okienkom sme počas dňa zastihli pani Vladimíru, ktorá nám potvrdila, že ľudia si takmer denno- denne od nej pýtajú kľúčik od WC.
„Bývam neďaleko od stanice, keď potrebujem ísť na záchod, musím si odskočiť domov," dodala. Upovedomila ma však, že nie je zamestnankyňou železníc, ale živnostníčkou, ktorá iba predáva lístky. Preto vraj na toalety pre zamestnancov nemá nárok. „Aj tak tu žiadne nie sú," upresňuje.
Na to, že toalety v hlavnej budove sú, iba sú zamknuté, nás upozornil zamestnanec železníc z rušňového depa v Leopoldove. „Bol som tam. Toalety sú nové, zrekonštruované. Pre dámy i pánov," opisuje. Navyše ich chráni bezpečnostný systém, aby nič nezmizlo. Označenie dverí nápisom WC však chýba. Aj kľúč a vstupný kód.
Cestujúci z Brestovian tak aj naďalej musia vykonávať potrebu v okolí stanice. Ako vtipne dodala na záver istá cestujúca z Brestovian, „radšej sa vycikám v kríkoch ako vo vlaku".