Zo zhruba stovky meštianskych domov v Trnave, ktoré boli vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku, by asi štvrtina potrebovala obnovu. Sedem z nich sa nachádza v takmer dezolátnom stave, vlastníci neraz nevykonajú ani základné zabezpečovacie práce.
TRNAVA. Vybité okná, ošarpaná omietka, zničená strecha. Väčšinu ulíc v centre Trnavy lemujú schátralé budovy vysokých pamiatkových hodnôt. Niektoré z nich sa blížia havarijnému stavu.
Chátrajúca budova na Michalskej. Pohľad z Jeruzalemskej ulice pri hradbách. FOTO:PETER GRZNÁR
Viaceré budovy sú na predaj, prípadne ich majitelia tvrdia, že nemajú dostatok financií na obnovu. „Pokiaľ však nie je objekt vážne staticky narušený, základné udržiavacie práce, ktorými sa dá zabrániť rozsiahlejšej devastácii objektu, predstavujú iba zlomok prostriedkov potrebných na celkovú obnovu," hovorí Milan Kazimír z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
Vlastník so špekulatívnym zámerom - doviesť pamiatku svojou nečinnosťou až k zániku - môže v zmysle novely pamiatkového zákona dostať pokutu až do výšky 1 milióna eur.
Ohrozená sedmičkaK budovám v najdezolátnejšom stave podľa informácií Kazimíra aktuálne patrí objekt bývalej mestskej sýpky vo dvore domu vedľa Starej pošty na Radlinského 2, bývalá Jelínkova tlačiareň na Halenárskej 5 vo vlastníctve mesta - ktorú opätovne okupujú bezdomovci - objekt na Hollého 1, Halenárskej 13, Hviezdoslavovej 5 a Halenárskej 19. Skupinu dopĺňa budova na Jeruzalemskej 41, ktorej ošarpanosť a havarijný stav bije do očí najmä zo strany Michalskej ulice pri hradbách, kde prebieha na susedných parcelách masívna výstavba.
Pamiatkari spoločne s odborom stavebným a životného prostredia na mestskom úrade adresovali vlastníkom zanedbaných objektov viacero výziev na zabezpečenie objektov a obnovu. K náprave vždy neprišlo.
Skúpiť ďalšie či predať ?
Najohrozenejšia je budova na Halenárskej 13. „Majiteľ síce vypratal objekt od asociálnych obyvateľov priamo devastujúcich pamiatku, no ďalej nevykonal ani základné zabezpečovacie práce," hovorí Kazimír.
Hoci budova na Halenárskej 13 zvonku nepôsobí až tak zanedbane, ide o jeden z nájchátralejších pamiatkovo chránených meštianskych domov. FOTO:(PEG)
Vlastník budovy Roman Farkaš zo Senca, konateľ firmy Oxys Capital, zameranej na obchodovanie s cennými papiermi, sa vyjadril, že mesto ako bývalý vlastník sa o objekt poriadne nestaralo, preto je do obnovy potrebné investovať nemálo prostriedkov. „Banky však v tomto období jednoducho neposkytujú dostatočný úver," vysvetlil.
Zámerom Farkaša je vybudovať na pozemku bytovku, pričom v samotnej kultúrnej pamiatke by podľa projektovej štúdie mali sídliť „kaviarne a obchody." Na obnovu pamiatky sa chce uchádzať o štátne granty cez program Obnov si svoj dom.
Farkaš má v pláne odkúpiť od mesta aj priľahlý pozemok s budovou, kde takisto donedávna „okupovali" sociálne menej prispôsobiví. „Od mesta máme avízo, že tam už žije len posledný nájomník," komentuje Farkaš.
Obete súdnych sporov a krízyMajiteľ bývalej sýpky na Radlinského ulici, ktorá je staticky narušená, taktiež nepodniká potrebné kroky na jej zabezpečenie. „Ide pritom o rozľahlé, v Trnave jedinečné historické priestory, ktoré by sa dali zaujímavo využiť," podotýka Kazimír.
Na vlastníka Pavla Žiaka s bydliskom v okrese Veľký Krtíš, sa nám telefonický kontakt získať nepodarilo. Záznam na Katasterportáli obsahuje aj informácie o súdnych sporoch a exekučnom konaní.
K majiteľom, ktorí podľa Kazimíra vykonávajú aspoň drobné úpravy na základe výziev patrí firma Eurotex so sídlom v Topoľčanoch, ktorá vlastní objekt na Hollého ulici a spoločnosť SVO, spol. s.r.o., ktorej patrí budova na Hviezdoslavovej 5. Žaneta Spolníková z Eurotexu sa pre MY vyjadrila, že zámer firmy vytvoriť v budove obchodné centrum prekazila finančná kríza: Objekt je na predaj, serióznych kupcov však zatiaľ nemáme." Na trnavskú spoločnosť SVO sa nám nepodarilo získať kontakt.
Objekt na Hviezdoslavovej 5 je podľa slov vlastníka na predaj. FOTO:(PEG)
Objekt na Halenárskej 19 sa stal podľa informácií Kazimíra obeťou súdnych sporov, ktoré sa ťahajú už vyše desať rokov. „Dom chátra, no žiadna z rozhádaných strán sa do jeho obnovy nepúšťa, pokiaľ súd nerozhodne o vlastníckych vzťahoch k budove, čo zároveň komplikuje aj situáciu s nariadením prác na objekte."
Dilemy mestaViaceré nevyužívané národné kultúrne pamiatky sú vo vlastníctve mesta. Na zozname tých, ktoré vyžadujú obnovu sa popri objekte na Halenárskej 5 nachádza aj budova na Hviezdoslavovej 6 a Trojičnom námestí 5. Samospráva viaceré objekty, ktoré nie je schopná využívať alebo sa o ne adekvátne starať, ponúka do verejnej súťaže. Prvé kolo sa v prípade Halenárskej 5 skončilo neúspechom, ako primátor informoval na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
V Trnavskom samosprávnom kraji zaznamenali v uplynulom 28. týždni celkom 62 udalostí.
Meštiansky dom na Hviezdoslavovej 6 sa mestu pravdepodobne podarí predať. FOTO:(PEG)
Naopak, rokovania so záujemcom budovu na Hviezdoslavovej 6 sú pravdepodobne pred úspešným finále. „Podmienkou záujemcu bolo vybudovať k stavbe prístupovú cestu," informoval viceprimátor Vadimír Butko. Mestské zastupiteľstvo zámer schválilo. „Je iba otázkou času, kedy Hviezdoslavova ožije. Je potrebné, aby mala zabezpečené zásobovanie," vyjadril sa Butko.