Verejné obstarávania i nákupy tovarov robia v Trnave od konca apríla aj cez elektronickú aukciu. Samospráva kúpila softvér a zaškolila zamestnancov, vstupná investícia sa im už vraj vrátila.
TRNAVA. Úsporu peňazí i skvalitnenie ponúkaných služieb si pochvaľujú mestá, ktoré začali používať elektronickú aukciu. Namiesto klasického verejného obstarávania s otváraním obálok sa v nej stretnú záujemcovia v reálnom čase a vo virtuálnom priestore. Na svojich monitoroch vidia najnižšiu ponuku konkurencie a v snahe stať sa víťazom sú schopní z počiatočnej sumy spustiť. Podľa odborníkov je výhodou aj jej transparentnosť a objektívnosť.
„Celý priebeh aukcie, všetky ponuky a čísla sú presne zaznamenané v protokoloch. Enormne sporí čas a ceny. Úspory sa v priemere pohybujú okolo 15 percent, ale zaznamenali sme aj 78 percent," povedal v rozhovore pre denník SME Ľuboš Babarík, konateľ spoločnosti Well management, ktorá aukcie organizuje už od roku 2003.
Samotný zákon o verejnom obstarávaní s elektronickou aukciou počíta od roku 2006, Trnava s ňou oficiálne začala na konci apríla tohto roka.
Softvér mali zabezpečiť centrálne
„S myšlienkou používania elektronickej aukcie sme koketovali už asi dva roky. Pôvodne sme čakali, že jednotný systém zabezpečí Úrad pre verejné obstarávanie, to sa však nestalo. Rozhodli sme sa preto konať individuálne, veľmi na tom záležalo aj vedeniu mesta," hovorí Dušan Béreš, vedúci odboru investičnej výstavby mestského úradu.
Touto problematikou sa zaoberá už od roku 1993, kedy trnavské mestské zastupiteľstvo schválilo prvú smernicu o verejnom obstarávaní. „Na meste sme sa tým zaoberali ešte asi o pol roka skôr, ako prvý zákon o verejnom obstarávaní prijal parlament," povedal Béreš.
Do balíka so softvérom, školením siedmich zamestnancov a telefonickou podporou dodávateľskej firmy, investovalo mesto asi 23-tisíc eur. „Traja administrátori sú priamo z nášho odboru, ktorý robí najviac verejných obstarávaní. Vstupná investícia sa mestu v podobe ušetrených nákladov vrátila asi po štyroch - piatich aukciách," povedal Béreš.
Za asi tri mesiace fungovania už uskutočnili 19 aukcií, do konca júla chcú podľa harmonogramu zvládnuť ešte ďalšie tri. „Robili sa tak napríklad súťaže na stavebné práce, čistiace prostriedky, opravy chodníkov i na dodávateľa elektrickej energie," vypočítava Béreš. Prostredníctvom aukcie sa radnici podarilo predať aj vyradené ojazdené auto.
Záujem ovplyvňuje aj ročné obdobie
Verejné obstarávanie na stavebné práce musia robiť mestá podľa zákona pri zákazke, ktorej hodnota prevyšuje 398-tisíc eur. Do tejto sumy si mestá stanovujú pravidlá interne. Môžu urobiť aj prieskum trhu a následne vybrať najlepšiu ponuku, prípadne obstarávať podprahovo. V Trnave sa snažia väčšinu dodávateľov vyberať vo verejnom obstarávaní.
„Naša interná smernica hovorí pri stavebných prácach o sume 7 500 eur. Ak je hodnota vyššia, robíme obstarávanie," vysvetlil Béreš. Výnimku tvoria len havarijné a krízové situácie, ktoré si vyžadujú rýchle riešenia. Béreš hovorí, že medzi obstarávaním v zime a v lete je citeľný rozdiel. Kým ešte v apríli sa na jednu aukciu prihlásilo aj deväť záujemcov, pri posledných súťažiach asi pred dvomi týždňami ich počet klesol na dvoch - troch.
„Dve aukcie boli neúspešné, pretože sa na ne prihlásil len jeden záujemca. Ten nemôže súťažiť sám so sebou, a preto sme museli aukciu zrušiť a vypísať nanovo," vysvetlil. Spôsobené je to podľa neho tým, že väčšina dobrých stavebných firiem má už svoj pracovný kalendár v lete plný.
Podmienky musia presne definovať
Pri každej investičnej akcii treba podľa Béreša zvážiť, aký spôsob výberu dodávateľa bude najvhodnejší. Pri malých sumách zákaziek sa totiž môže stať, že náklady spojené s administratívou verejného obstarávania budú vyššie ako samotná úspora.
„Treba mať dobrý manažment obstarávania. Cez aukciu je jednoduchšie zadefinovať parametre tovarov a služieb ako stavebných prác," povedal Béreš. V aukcii sa totiž nemôžu používať obchodné názvy jednotlivých výrobkov, projektant ich musí teda popísať len cez ich vlastnosti.
„Nemôžeme povedať, že chceme strešnú krytinu tej a tej značky. Keď nie sú dobre nastavené vstupné podmienky, môže sa stať, že to pôjde na úkor kvality," povedal Béreš. To zvyšuje aj tlak na projektantov, ktorí sa musia detailnejšie zaoberať popisom požadovaných stavebných materiálov.
Hoci zatiaľ nie je možné celkovú úsporu presne vyčísliť a spriemerovať, na desiatich aukciách sa radnici podarilo oproti odhadnutej cene ušetriť viac ako 270-tisíc eur.