HLOHOVEC. Výkopové práce pre plynové potrubie na Námestí sv. Michala v Hlohovci odhalili hroby muža a ženy, ktorí v nich ležali asi od 9. alebo 10. storočia. Ich miesta posledného odpočinku patrili pravdepodobne k pohrebisku tzv. starého Hlohovca, osady, ktorá ležala pod pôvodným hlohovským hradom nad riekou Váh a o niekoľko storočí ako samostatná zanikla. V období Veľkej Moravy sa pohrebisko podľa všetkého nachádzalo na jej okraji.
Železná spona pomohla určiť datovanie
Datovanie nálezu sa archeológom podarilo aj vďaka železnej spone, ležiacej pri kostre muža. A najmä keramickej nádobke, známej od roku 1942, kedy ju vykopali z hrobu v tej istej lokalite pri stavebných prácach.
"Odvtedy sa tam neskúmalo," povedal Jozef Urminský, riaditeľ Vlastivedného múzea v Hlohovci, ktoré na mieste spolupracuje s nitrianskym Archeologickým ústavom (AÚ) SAV.
Zachovali sa vďaka pieskovému podložiu
Muž a žena boli v plytkom, iba 90-centimetrovom hrobe. Telá sú podľa archeologičky z AÚ Petry Žiginovej veľmi dobre zachované vďaka pieskovému podložiu. Zomrelí boli na chrbte, ruky spočívali v lone alebo prekrížené na hrudníku. Hlava smerovala na západ, čo je znakom obdobia Veľkej Moravy.
Pohrebisko starého Hlohovca zaniklo v 14. storočí a na jeho mieste vyrástlo po nemeckej kolonizácii štvoruholníkové námestie, s farským kostolom a novým cintorínom. K pohrebisku však podľa Urminského iste patrila aj sakrálna stavba, o ktorej sa však zatiaľ nevie, či ležala na mieste súčasného kostola sv. Michala, pod neďalekým karnerom sv. Anny či niekde inde.
"Na tieto otázky by sme mohli dostať odpovede možno už na budúci rok. Mesto pripravuje celkovú rekonštrukciu námestia," dodal riaditeľ hlohovského múzea.