TRNAVA. "Všetci žiaci a zamestnanci tak budú po piatich rokoch v jednom modernom objekte, čo prinesie úsporu finančných nákladov na prevádzku," informoval hovorca Trnavského samosprávneho kraja Ivan Krajčovič.
Rekonštrukciu robili v tomto roku
Väčšina tried sídli v novej budove gymnázia od školského roka 2005/ 2006. Päť tried osemročného gymnázia však ostalo na Hollého ulici. Nadstavbu budovy gymnázia uskutočnili z Regionálneho operačného programu - Opatrenie Infraštruktúra vzdelávania s rozpočtom 1 531 060 eur, pričom na financovaní sa piatimi percentami spolupodieľal Trnavský kraj, ktorý je zriaďovateľom gymnázia. Rekonštrukciu a nadstavbu robili v roku 2010 počas plnej prevádzky školy s minimálnymi obmedzeniami vyučovania.
Historická budova by mala slúžiť obom stranám
Podľa Krajčoviča naďalej trvá spor o vlastníctvo historickej budovy gymnázia medzi zriaďovateľom a Arcibiskupským úradom v Trnave. "Nástupom nového arcibiskupa Róberta Bezáka spor smeruje ku svojmu záveru. Obe strany sa dohodli, že ide o majetkový konflikt, ktorý je možné vyriešiť mimosúdnou cestou," uviedol.
Okresný súd v Trnave 25. septembra 2009 rozhodol na základe zhodného návrhu účastníkov konania o prerušení súdneho konania. Podľa platného listu vlastníctva bola budova majetkom bývalej Bratislavsko-trnavskej, v súčasnosti Trnavskej, rímskokatolíckej arcidiecézy. Na jeseň 2000 však vtedajší zriaďovateľ gymnázia, Krajsky úrad v Trnave, podal žalobu o určenie vlastníctva, pretože podľa neho k vydaniu tejto budovy do majetku arcidiecézy došlo nezákonne a nastala chyba pri aplikovaní zákona o reštitúciách majetku cirkvi.
Trnavský samosprávny kraj sa stal účastníkom súdneho konania prechodom kompetencii v oblasti stredného školstva v roku 2004 ako žalobca druhého stupňa. Historická budova gymnázia by mala podľa hovorcu slúžiť obom stranám, uvažuje sa o jej využití na akademické, mládežnícke či iné účely.