Starostovia nemajú na faktúry ani platy zamestnancov.
TRNAVA.Menšie obce v trnavskom regióne stoja pred finančným kolapsom. Už druhý mesiac za sebou im vláda poslala len zlomok toho, čo z podielových daní očakávali. Rozpočty sú napnuté, starostovia siahajú do rezervného fondu, niektoré obce si berú úvery. Peniaze nepostačujú na základný chod obce, najviac zasiahli do originálnych kompetencií samospráv. Financovať materské či základné školy nebude pomaly z čoho, investičné projekty zmrazili takmer všetky samosprávy.
„Nemáme už kde ubrať. Na obecnom úrade mám jednu zamestnankyňu, ktorá bude musieť ísť na polovičný úväzok. Chodilo nám štyritisíc eur, tento mesiac sme dostali štyristo. To pomaly nestačí ani na plat kuriča," povedal Miroslav Veľký, starosta obce Tepličky v okrese Hlohovec. Východisko zo situácie sám nájsť nevie, bojí sa, že ak sa situácia zopakuje aj ďalší mesiac, obec to položí. „Dávam peniaze z vlastného, pomáha moja rodina aj ľudia z obce. Sami od seba začali kosiť park, na ktorý obecné peniaze nezostali," povedal Veľký. Obec s asi tristo obyvateľmi mala za pol roka dostať z podielových daní viac ako 33-tisíc eur. „Dostali sme 13118 eur. Nemáme peniaze na základné veci, dohadujeme splátkové kalendáre," povedal starosta.
Za pol roka nedostali ani polovicu
Výpadok podielových daní zasiahol aj do rozpočtu obce Prašník v piešťanskom okrese. Za prvý polrok dostali len asi 40 percent z toho, čo plánovali. „Na tento rok sme v rozpočte počítali s príjmom z podielových daní vo výške 145 300 eur. Už teraz vieme, že to bude menej," hovorí starostka Zuzana Jurčová. Tento mesiac im prišlo len 1605 eur, čo je pre obec s viac ako osemsto obyvateľmi málo.
„Keď nám dá štát na fungovanie celej obce toľko, čo je možno príjem jednej domácnosti, je to zúfalé," hovorí starostka. Jej obec je vraj špecifická aj svojou veľkou rozlohou, zvýšené sú náklady na verejné osvetlenie i údržbu ciest. „Nemáme peniaze na platy, na faktúry. Stalo sa to už druhý mesiac, očakáva sa ešte ďalší," povedala Jurčová. Obec nemá príjmy z podnikateľskej činnosti, a hoci miestne dane obyvatelia poctivo platia, na chod obce to nestačí. „Obce fungujú primárne z podielových daní. Tieto mesiace síce bývajú slabšie, ale také zlé ako teraz to ešte nebolo," povedala starostka.
Dopady sú v niektorých obciach katastrofálne
„Z podielových daní sme dostávali mesačne 35 - 37-tisíc eur. Minulý mesiac nám prišlo desaťtisíc, tento mesiac štyri a pol tisíca. Je to katastrofálne," povedal starosta Špačiniec Ľubomír Matlák. Situáciu im trochu zlepšili príjmy z miestnych daní, obec si však podľa starostu zrejme bude musieť zobrať úver. „Musíme platiť osvetlenie, plyn, elektrinu. Nie je z čoho," povedal starosta.
Hlboko do rezervného fondu museli siahnuť aj v obci Dechtice. Kým minulý rok dostávali z podielových daní každý mesiac priemerne 28100 eur, za máj im prišlo osemtisíc a za jún len 3800 eur.
„Momentálne sme dosť finančne zaťažení. Jeden úver už máme, ďalší by sme nedostali. V minulosti sme veľa investovali do rozvoja obce, rekonštruovali sme školu, postavili bytovku, ihrisko a urobili sme aj protipovodňové opatrenia. Osemtisíc eur mesačne nás stojí len škôlka," povedal starosta Karol Zachar.
Obec síce prenajíma budovu zdravotného strediska, nejaké príjmy má aj z prenájmu kultúrneho domu a miestnych daní, na vykrytie výdavkov to ale nestačí. „Uvidíme, čo prinesie ďalší mesiac. Nejaké predaje majetku si zatiaľ nepripúšťame, veríme, že sa situácia zlepší," povedal Zachar.
Ministerstvo sľubuje šesťnásobok
Podľa zákona majú obce nárok na 70 percent daní z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti. Ministerstvo financií vie probléme s podielovými daňami už dlhší čas. „Dôvodom klesajúcich príjmov samospráv je klesajúci výnos dane z príjmov fyzických osôb a finančná kríza," povedal hovorca rezortu Miroslav Šmál. V minulosti sa ministerstvo podľa Združenia miest a obcí Solvenska (ZMOS) snažilo situáciu zmierniť.
„Vlani vláda kompenzovala výpadok štátnou dotáciou vo výške sto miliónov eur. V tomto roku mimoriadnou dotáciou 33 miliónov," povedala Helena Poláková, hovorkyňa ZMOS. Podľa nej predstavuje výpadok na dani oproti rovnakému obdobiu v minulom roku celkovo asi 228 miliónov eur.
Ministerstvo v súčasnosti zlý stav financií v obciach analyzuje. „Otázka je, či sa ešte dá povedať, že uvažujeme o riešení, lebo táto vláda už končí," povedal Šmál. Verí však v zlepšenie. Už budúci mesiac by podľa neho mali obce dostať na daniach viac. „Mimoriadne im dane neprídu k 20. v mesiaci, ale už k deviatemu. Mali by dostať šesťnásobok posledného príjmu," povedal Šmál. Podozrenia, že vláda peniaze použila na iné účely odmietol. „Nie je to možné," povedal.