Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Reorganizácia oblastných súťaží sa nechystá

Zmena štruktúry oblastných súťaží je častou témou debát klubových funkcionárov, ale i fanúšikov. V najbližších dvoch rokoch sa však pravdepodobne neudeje.

Predseda Športovo-technickej komisie trnavského ObFZ Marián Hafrovič zmeny v štruktúre súťaží v najbližšej dobe nepredpokladá.Predseda Športovo-technickej komisie trnavského ObFZ Marián Hafrovič zmeny v štruktúre súťaží v najbližšej dobe nepredpokladá. (Zdroj: MARTIN POLÁŠ)

TRNAVA. Do 15. mája mohli kluby doručiť pripomienky k novému Rozpisu súťaží pre sezónu 2010/2011. Prišli štyri podnety, ktoré navrhovali značné úpravy v organizácii oblastných súťaží. Rada Oblastného futbalového zväzu k nim stanovisko môže zaujať na svojom zasadnutí 6. júla.

Bola by to rarita

Z návrhov, ktoré boli doručené Športovo-technickej komisii (ŠTK) ObFZ, zaujala najmä idea urobiť dve najvyššie okresné súťaže, ktorú rozpracoval tréner Veselého Stanislav Kovár. Dohromady by bolo šesť súťaží dospelých, teda o jednu navyše ako v súčasnosti. „Bola by to rarita na Slovensku. Myslím, že vrcholná v rámci každého zväzu by mala byť jedna súťaž, podobne ako je Corgoň liga na Slovensku. V niektorých súťažiach z návrhu by tímy navyše hrali málo zápasov," nazdáva sa predseda ŠTK Marián Hafrovič.

Ďalšie návrhy smerovali k vyššiemu počtu postupujúcich a zostupujúcich tímov s cieľom väčšej obmeny a rýchlejšej cesty kvalitnejších tímov do vyššej súťaže. „Možno by to mohlo byť divácky atraktívnejšie, v našich podmienkach je však zaužívané, že postupuje víťaz a potom sa počty dopĺňajú podľa potreby. Aj kebyže sa navrhne baráž o postup, rozhodoval by jeden zápas a neviem, či by to bolo spravodlivé," ponúkol svoj pohľad Marián Hafrovič.

Pribudne možnosť zlúčiť mládežnícke družstvá

Pripomienky klubových činovníkov súviseli aj s ekonomickým a demografickým vývojom. Presakovali dokonca hlasy, aby sa úplne zrušila podmienka mať mládežnícke tímy. Družstvá štartujúce v OM ich musia mať dve, účastníci OS aspoň jedno.

„Požiadaviek na riešenie situácie okolo mládežníckych tímov bolo viacero i v neoficiálnej rovine. Uvedomujeme si, že v niektorých dedinách je naozaj problém zložiť mládežnícke družstvo. Preto je v návrhu nového Rozpisu súťaži zaradené takzvané zlúčené družstvo. To môže vzniknúť spojením tímov dvoch obcí," priblížil Hafrovič.

Túto ideu podporil aj Výkonný výbor, je na Rade, či ju schváli. Podľa návrhu by medzi sebou uzatvorili kluby dohodu a mládežnícky tím by sa rátal obom. Registračné preukazy by sa hráčom nemenili, nešlo by teda o prestup. Názov tímu by vznikol spojením názvov oboch klubov cez pomlčku. Disciplinárne postihy by boli pre oba kluby rovnaké, pokuty by sa uhrádzali zo spoločnej kasy a bolo by na kluboch, ako sa vyrovnajú. „Podmienkou je minimálny počet šesť hráčov z jedného klubu, z ktorých aspoň traja hráči budú vždy v zápase hrať," načrtol Hafrovič, ktorý sa podieľal na implementovaní zmien v návrhu nového Rozpisu súťaží.

Z tejto časti Rozpisu súťaží zároveň vypadáva klauzula o obciach do 700 obyvateľov, ktoré mohli požiadať o výnimku pri povinnosti mať mládežnícke družstvo. Pokuta tisíc eur pre tím, ktorý zruší svoje mládežnícke družstvo po prihlásení, zostáva.

Zavedú internetbanking

Ďalšou novinkou v Rozpise súťaží, ktorá by mala vstúpiť do platnosti po schválení Radou, je možnosť platby internetbankingom. Kluby by tak mohli vklady či disciplinárne pokuty uhrádzať ObFZ zjednodušene. „Nebránime sa tejto možnosti, doba si to vyžaduje. Opäť bude závisieť od Rady, či to schváli," tvrdí Hafrovič.

Návrhy na reorganizáciu súťaží ObFZ boli už aj predmetom diskusie Výkonného výboru, no k žiadnej z týchto zmien orgán nezaujal súhlasný postoj. „Rozhodovať o štruktúre súťaží v sezóne 2011/2012 bude Rada, ale nepredpokladám, že by malo prísť k zmene. Ak by mala platiť nejaká novinka pre tú sezónu, ktorá sa začne jeseňou 2011, návrh by musela schváliť Rada už teraz a musel by byť začlenený v platnom Rozpise," objasnil Hafrovič.

Pripomienky k návrhu nového Rozpisu súťaží doručené ObFZ Trnava v stanovenej lehote

Návrh Slovana Ostrov

Funkcionári Ostrova vo svojich pripomienkach k rozpisu súťaží a štruktúre ObFZ Trnava navrhli zrušiť podmienku počtu mládežníckych družstiev v Oblastných majstrovstvách a Oblastných súťažiach vzhľadom na demografický vývoj, keďže na dedinách sa rodí menej detí a mládež má iné záujmy ako šport. Vo svojom návrhu tiež zahrnuli ideu „zložených“ mládežníckych družstiev, ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane realitou. Ostrovčania tiež navrhli, aby ObFZ umožnil platiť poplatky klubom prevodom z účtu – aj tento bod zjednodušujúci prácu oddielom sa pravdepodobne zrealizuje. Revolučným sa zdá byť ďalší bod z ostrovského listu zväzu, v ktorom navrhujú upraviť odmeňovanie delegovaných osôb, a to na základe hodnotenia klubov. V praxi by to znamenalo tretinu fixnej zložky pre rozhodcu a dve tretiny vyplatené podľa „známkovania“ (od 1 do 5 ako v škole) domáceho i hosťujúceho klubu. Za jednotku by napríklad rozhodca dostal 125 percent sumy, za päťku nula percent...

Návrh Elastiku Bohdanovce

Do 15. mája svoje pripomienky k pripravovanému Rozpisu súťaží zaslali aj funkcionári z Bohdanoviec. Hlavnou požiadavkou bolo zníženie počtu družstiev žiakov a dorastu v jednotlivých súťažiach, ktorý by nemal byť vyšší ako 10-12 družstiev. Išlo by najmä o konfrontácie blízkych dedín, čo Bohdanovčania vysvetľujú ekonomickými dôvodmi, zlým počasím v úvode jari a problémy s hráčmi počas prázdnin. Ďalšou z pripomienok je premyslenie nasadenia družstiev dospelých a dorastu v jednotlivých skupinách tak, aby spolu hrali zakaždým v jeden deň doma alebo vonku. Výsledkom má byť dostatok usporiadateľov aj na zápasoch dorastu a zníženie nákladov oddielov na prípravu ihriska. Posledný bod návrhu z Bohdanoviec sa týkal počtu delegovaných osôb, ktorý počíta s jeho znížením s cieľom redukovať náklady klubov a zvýšiť kvalitu rozhodcov.

Návrh Ivana Stanoviča, prezidenta OFK Malženice a člena Výkonného výboru ObFZ Trnava

Ivan Stanovič vo svojom návrhu presadzuje, aby z najvyššej oblastnej súťaže OM vypadávali dva tímy, prípadne viac – podľa posunov v krajských súťažiach. Z OS A i OS B by okrem víťaza mali šancu na postup aj tímy z druhých miest, ktoré by odohrali baráž na neutrálnej pôde o postup do OM. Tento krok by podľa Stanoviča priniesol skvalitnenie i divácke zatraktívnenie súťaží a väčšiu obmenu družstiev v súťažiach, keďže v súčasnosti musia niektoré oddiely bojovať o postup do najvyššej oblastnej súťaže niekoľko rokov, hoci kvalitou prevyšujú aj mnohé tímy z OM. Ivan Stanovič navrhol aj sprísnenie povoľovania štartu družstvám, ktoré nerešpektujú smernice v súvislosti s vybavenosťou svojich štadiónov (kabíny, okolie hracej plochy, ochrana hráčov a rozhodcov). Ďalšie pripomienky sa týkali mládežníckych družstiev, pri ktorých takisto navrhol zlučovanie tímov z viacerých obcí, zrušenia sobôt ako hracích dní súťaží dospelých či prehodnotenia výberu a kvality delegovaných osôb.

Návrh Stanislava Kovára, trénera OŠK Veselé

Tréner Veselého sa vo svojom návrhu zameriava prioritne na reorganizáciu všetkých súťaží. Zásadnou zmenou je vytvorenie dvoch najvyšších oblastných líg zvlášť pre družstvá z okresu Trnava a zvlášť pre tímy z Piešťanského a Hlohoveckého okresu. O postupujúcom do 5. ligy by v tomto prípade rozhodovala baráž víťazov oboch súťaží. Kovár upozorňuje na prevahu družstiev z Trnavského okresu v OM a vytvorenie rovnocenných skupín OM by podľa neho prinieslo najmä pozitívny ekonomický efekt pre kluby, ktoré by na cestovanie vynakladali menej peňazí. Navyše by sa zvýšilo množstvo derby zápasov a tým pravdepodobne aj počet divákov na futbalových zápasoch. V oboch najvyšších súťažiach by podľa Kovárovho návrhu pôsobilo 14 klubov, čo by umožnilo aj posunutie štartu jarnej časti, ktorý nielen v tomto roku oddialilo nepriaznivé marcové počasie. Popri dvoch najvyšších súťažiach by vznikli štyri nižšie – OS A, OS B, OS C a OS D, ktoré by naplnili zvyšné kluby z regiónu takisto podľa geografického princípu.

(pol)

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 086
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 661
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 557
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 334
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 808
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 712
 7. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 676
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 377
 9. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 7 201
 10. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 6 940
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Začať by sa mohla už v utorok, prípadne v stredu a trvať by mala minimálne do konca týždňa.


TASR 14 h

Hospitalizácie klesli, v nemocniciach je o 29 pacientov menej.


SITA 17 h
Mesto Hlohovec

Mesto Hlohovec uspelo v prípravnej fáze vo výzve Mesto kultúry 2022. Hodnotiaca komisia spomedzi ôsmich slovenských miest posunula ďalej tri do finále.


TASR 18 h

Polícia tínedžerku hľadala od piatku.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na mieste nehody zasahoval vrtuľník.


TASR 21 h

Aj keď na Slovensku sú takmer všetky pavúky jedovaté, stepník patrí k tým s prudším jedom. Odborníčka však ubezpečuje, že stretnúť takéhoto pavúka je pomerne vzácne a rovnako vzácne je aj to, žeby človeka uštipol. Pri pohryznutí nedôjde k ohrozeniu života.


11. jún

V Trenčíne vyrastá nádejná mladá umelkyňa, so svojou maľbou skončila v medzinárodnej súťaži druhá.


22 h

Pacientom sa výrazne zlepšil stav a viditeľne schudli.


11. jún

Už ste čítali?