Vyučovanie náboženskej výchovy v školách sa riadi medzinárodnou zmluvou. Na hospitáciu môžu prísť len osoby poverené cirkvou alebo školská inšpekcia. Riaditelia smú kontrolovať len správanie detí a organizačnú stránku.
TRNAVA. Skontrolovať, čo učia kňazi na hodinách náboženskej výchovy, nie je jednoduché. Riaditelia škôl na hospitácie bežne nechodia, do tried vojdú, len keď ich o to požiadajú vyučujúci. K obsahovej stránke sa vyjadriť nemôžu, kontrolujú len organizáciu hodiny a správanie detí.
„Vyučovanie náboženskej výchovy upravuje zmluva medzi Slovenskom a Vatikánom. Na hospitáciu môžu podľa nej prísť len cirkvou poverené osoby a školská inšpekcia. Tie kontrolujú vzdelávací proces," povedala Viera Kalmárová, riaditeľka Štátnej školskej inšpekcie Trnava. Na druhej strane riaditeľ ako zamestnávateľ zodpovedá za plnenie učebných osnov. „Môže skontrolovať, či je hodina v súlade s osnovami," doplnila Kalmárová.
Kňazov kontroluje školský dekan
Slová riaditeľky potvrdil aj Ľuboš Hašan, farár v Šelpiciach, školský dekan a inšpektor. Za vyučovanie náboženstva zodpovedá podľa neho každý kňaz v rámci svojej farnosti. Ich prácu potom kontrolujú školskí dekani. „Každý dekanát má dvoch dekanov. Jeden je obvodný a jeden školský, ktorý má na starosti legislatívu v oblasti školstva, prípravu vyučujúcich aj hospitácie," vysvetľuje Hašan.
Podľa neho majú dopredu pripravený plán, ktoré školy majú v ktorom roku navštíviť. Konkretizovať, kam sa chystajú, ale ani kde už hospitácie vykonali, však nemohol. Momentálne sa pri kontrolách venujú skôr poradenstvu, ako aplikovať do praxe nový školský zákon. „Metodické príručky sa tlačia len postupne, na hospitácie preto chodíme, aby sme našim katechétom pomohli," povedal Hašan.
Hodiny náboženskej výchovy sa podľa neho snažia prispôsobiť modernej dobe, využívajú technické pomôcky či interaktívne tabule. „Priestor, ktorý školský zákon dáva, sa snažíme využiť na podporenie diskusie a aktívneho zapojenia sa našich žiakov," povedal školský dekan. Vo vyučovaní náboženstva na cirkevných a štátnych školách podľa neho rozdiely nerobia, nedá sa preto povedať, že tie cirkevné by boli pod väčším drobnohľadom.
Kontrolu ešte nemali
Riaditeľky a zástupkyňa na troch náhodne vybraných základných školách hovoria, že o náboženstvo je medzi deťmi záujem. Najviac ich chodí na rímskokatolícke, na niektorých školách ponúkajú aj hodiny pre veriacich evanjelikov. Alternatívou na všetkých školách je k náboženstvu etická výchova. Kontrola od cirkvi však ani na jednu zo škôl zatiaľ neprišla.
„Asi osemdesiat percent detí chodí na katolícke, dve percentá na evanjelické náboženstvo a zvyšok na etickú výchovu. Na hospitácie by sme chodiť nemali, ale po dohode s vyučujúcim je to bez problémov," povedala Žofia Halásová, riaditeľka Základnej školy na Námestí SUT. Podľa nej sa zameriavajú na správanie a disciplínu detí, na obsah hodiny nie.
Podobne sa vyjadrila aj Mária Hrnčíriková, zástupkyňa na Základnej škole na Atómovej ulici. „Na hospitácie na náboženskú výchovu nechodievame, jedine ak nás požiadajú vyučujúci. Nechodíme však ani na etickú," povedala Hrnčíriková. Podľa pokynov, ktoré dostali, sú tieto hodiny natoľko špecifické, že cudzorodý prvok by výučbu na nich narušil. „Učíme deti, že všetko, čo si na etickej výchove povedia, musí zostať za dverami triedy. Podobne otázky viery sú veľmi osobné," povedala Hrnčíriková.
Na Základnej škole v Modranke chodí na náboženstvo asi 95 percent detí. Riaditeľka Daniela Pagáčová hovorí, že na hodiny náboženskej výchovy sa chodila pozrieť len vtedy, keď bolo treba. „Bolo to kvôli disciplíne. Na hospitácie by mali chodiť kňazi, ale nechodia," povedala Pagáčová