DOLNÁ KRUPÁ. Sto rokov uplynulo odvtedy, čo v miestnom kaštieli založila Mária Henrieta Choteková známa ako ružová grófka svoje neskôr v celej Európe preslávené rozárium. Sídlo teraz patrí Hudobnému múzeu Slovenského národného múzea, v sobotu s nedeľu v ňom pripravilo pri príležitosti tohto výročia Slávnosť ruží.
Začala sa dopoludnia spomienkou na Máriu Henrietu (1863-1946) v miestnom mauzóleu Chotekovcov, na poludnie zaradili organizátori do programu prezentáciu knihy Stanislava Petráša Ružová grófka a jej svet a spojili ho s otvorením Henrietinej komnaty - výstavy novoobjavených pamiatok na prvý kaštieľ v Dolnej Krupej. Počas Slávnosti ruží sa vo vyzdobených sálach kaštieľa, na čom majú zásluhu študenti Združenej strednej odbornej poľnohospodárskej školy v Rakoviciach i ďalší pestovatelia, uskutočnia viaceré koncerty. V umelej jaskyni v rozľahlom parku kaštieľa je po oba dni ochutnávka vín. Na nedeľu je pripravená aj ukážka umeleckých remesiel i aranžovania kvetov.
Rozárium H.M.Chotekovej bolo nielen najrozsiahlejšie a najstaršie, ale podľa odborníkov sa koncepciou a bohatstvom druhov ruží s ním nedala porovnávať žiadna ružová záhrada vo vtedajšej monarchii a neskôr v Československu. O jeho majiteľke začali európski ružiari hovoriť s rešpektom najmä od leta roku 1910, kedy Mária Henrieta dala do Dolnej Krupej previesť ružiarske výpestky slávneho uhorského šľachtiteľa Rudolfa Geschwinda z Krupiny. Obľubovala parkové a popínavé ruže, ktoré v jej rozáriu tvorili mohutný ružový porast, autentickí svedkovia hovorili o ružovom háji. Spopularizovala najmä severské mrazuvzdorné sorty. Záchrana a sprístupnenie Geschwindových ruží sa medzi ružiarskou verejnosťou považuje za najzaslúžilejší počin grófky Chotekovej. Koncom 30. rokov a počas druhej svetovej vojny rozárium postupne zaniklo, v diele ružovej grófky nikto nepokračoval.
Odkaz nadšenej zberateľky a pestovateľky ruží je v Dolnej Krupej živý. V obci sa hrdia titulom dedina ruží a každoročne tu usporadúvajú Slávnosti ruží.