TRNAVA. Novela zákona hovorí, tomu, kto bezprostredne neodstráni výkaly po psovi, ktorého vedie, môže mu byť zo strany polície udelená bloková pokuta do výšky 33 eur. „Kto odmietne zaplatiť pokutu na mieste, v správnom konaní môže byť sankcionovaný až do výšky 65 eur," informuje Tatiana Almášiová z MsÚ.
„Po svojom Maxovi upratujem vždy," hovorí staršia pani, majiteľka šesťročného bradáča. Ako ďalej pokračuje, nedá sa to povedať o všetkých. „Nájdu sa aj takí, ktorí si to nevšímajú. Ale väčšina psíčkarov si už plní svoje povinnosti," dodáva. Obávajú sa totiž peňažných pokút. „Idem von so psami a policajti sa schovávajú za stromami. Je to až komické," tvrdí Daniel, chovateľ stafordských teriérov. „Musím sa priznať, že nie vždy po svojich psoch v parku upratujem. Keď som ale na ulici či v centre, tak vždy," hovorí.
Nové koše pre psie exkrementy postupne pribúdajú vo všetkých mestských častiach. V máji ich pribudlo viac ako štyridsať. Naposledy na Bučianskej ceste. S osádzaním ďalších sa v blízkej budúcnosti neuvažuje. Mesto bude vymieňať iba tie poškodené.
„Celkové náklady na nákup a osadenie novej nádoby určenej na psie exkrementy predstavujú čiastku 72 eur," hovorí Peter Novák z MsÚ. Vývoz košov na skládku odpadov zabezpečuje spoločnosť ASA. „Mesačné náklady na vývoz malých nádob na psie exkrementy v súčasnosti predstavujú čiastku 87 eur," dodáva Novák.
Zástupca náčelníka MsP tvrdí, že od začiatku apríla do polovice júna zaevidovali 147 kontrol dodržiavania pravidiel chovu a držania psov. „Za priestupku zistené pri nich sme uložili v blokovom konaní pokuty v sume celkom 270 eur," dodáva Ranuša. Domnieva sa, že „psíčkari" si už na policajtov dávajú väčší pozor a pravidlá sa snažia dodržiavať, respektíve upratujú po svojich štvornohých miláčikoch.