TRNAVA. Scéna, pomenovaná práve po tomto národnom dejateľovi, uvádza dnes v premiére jeho veselohru, ktorá sa do pamäti súčasných slovenských divákov zapísala predovšetkým zásluhou legendárnej televíznej inscenácie s hviezdnym hereckým obsadením.
Režisér dovolil postavám správať sa ako tínedžerom
Trnavčanov zastihla o štyridsať rokov neskôr v situácii, kedy sú znovu aktuálne slovensko-maďarské vzťahy. Nie tie však dominujú inscenácii, ktorú s hercami v Trnave naštudoval umelecký šéf Spišského divadla Ján Sládeček. Je to predovšetkým mladosť a s ňou spojená energia, ktorá dokáže vymyslieť, nastoliť, vyriešiť a užiť si zamotanú situáciu okolo budúceho sobáša grófky Eržiky a baróna Kostrovického a ich zámeny so spoločníčkou Milušou a zememeračom Rohom.
Ako sympatický moment vyznieva, že Sládeček umožnil postavám správať sa adekvátne ich takmer tínedžerskému veku a adekvátne 21. storočiu. Napriek tomu, že sú v dobových kostýmoch a ich reč je viazaná 19. storočím. Mladé dámy grófka v podaní Petry Blesákovej a Miluša Zuzany Šebovej nie sú žiadne skleníkové ruže, ale sa dokážu dobre odviazať. I barón Tomáša Mosného v alternácii s Petrom Trníkom a Rohon Stanislava Staška prejavia nezakryte, napriek vychovaniu, čo lomcuje mladými mužmi v každom storočí. Na smiech z hľadiska nebudú musieť pri reprízach iste dlho čakať.
Skrátenie textu, dobré výkony hercov
"Nebojíme sa porovnania s inscenáciou, na ktorú spomínajú nielen staršie generácie a ktorá sa takmer každý rok objavuje okolo Vianoc v televízii. My hráme živé predstavenie so živými hercami, iste to osloví aj túto časť publika," povedal pre TASR riaditeľ Divadla Jána Palárika (DJP) Emil Nedielka. Inscenácii pomohlo aj jemné skrátenie textu a dobré výkony hercov nielen v hlavných postavách. Husára Pištu s gustom stvárnil Gregor Hološka, učiteľa Orieška Ján Topľanský, grófkinu komornú alternuje Mária Jedľovská s Ingrid Filanovou, starého baróna Kostrovického hrá Vladimír Jedľovský a úradníka Michal Monček.
Zmierenie uvádzame v rámci Roka kresťanskej kultúry a pri príležitosti 140. výročia smrti Jána Palárika, dodal riaditeľ divadla. Povedal, že DJP si dalo pred desiatimi rokmi pri svojom premenovaní po Palárikovi za cieľ uviesť všetky jeho veselohry. Po Inkognite a Drotárovi z predošlých rokov sa nám to teraz podarilo, skonštatoval Nedielka. Palárik prežil časť svojho života ako farár pri Trnave.
Scénu do poslednej inscenácie končiacej divadelnej sezóny v DJP realizoval Jaroslav Valek, kostýmy Jaroslav a Miroslav Daubravovci, dramaturgiu mal Martin Timko.