TRNAVA. S dáždnikom v ruke sa Trnavčania promenádovali mestom viac ako mesiac. Pršiplášť bolo vidno na málokom. Pri kombinácii dažďa s vetrom je však táto ochrana lepšia ako dáždnik. Ani ten s pevnejšou konštrukciou nedokáže odolať náporu vetra.
Obchodníci pocítili nárast predaja
Trh s dáždnikmi ponúka tovar v rôznych cenách. Dáždnik možno dostať aj za dve eurá. Jeho životnosť však zodpovedá cene. Drahší dáždnik vietor takisto vyvráti, no spravidla vydrží dlhšie. V Trnave sa pohybujú ceny dáždnikov od dvoch až do 28 eur. Kupujúci dávajú prednosť skladacím dáždnikom. V ponuke prevládajú tmavé farby. Mladšie ročníky pýtajú skôr farebné dáždniky. „Farebné dáždniky u nás hľadajú najmä dievčatá. Snažíme sa im vyhovieť, a preto na sklad posielame požiadavku práve na ne," prezradila Jaroslava z obuvi.
Záujem o dáždniky sa od obchodu k obchodu líši. „Tento mesiac sa dáždniky predávajú, ale nejde o výrazne väčší predaj," povedala predavačka galantérie. Podobnú skúsenosť má aj predavačka v obchode s textilom. „Stane sa, že počas dňa nepredám ani jeden, pretože ľudia už majú dáždniky nakúpené." V obuvi sa predaju dáždnikov darí lepšie. „Máme otvorené hodinu a už sme predali štyri," povedala Jaroslava.
Ľudia dáždniky nereklamujú
S reklamáciami na tento druh tovaru sa predávajúci stretávajú zriedkavo. „Raz za mesiac sa objaví jeden zákazník, ktorý chce reklamovať dáždnik. Najčastejšie ide o zlomenú kostru," povedala Jaroslava. Ani na Slovenskú obchodnú inšpekciu nechodia podnety od spotrebiteľov na tento tovar.
„Sťažnosti smerujú predovšetkým na obuv a plastové okná. Sortiment dáždnikov nie je vôbec zastúpený," povedala Miroslava Bareková z inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie v Trnave. Dvojročná záručná doba platí podľa jej slov na všetky dáždniky, teda aj na tie za dve eurá. Predajca musí aj v tomto prípade dodržiavať postup, ako to uvádza zákon.
Dáždnik sa dá opraviť
Bez ochrany pred dažďom sa človek nezaobíde. Dáždnik s poškodenou kostrou netreba hneď zahadzovať. Možno sa dá opraviť. V Trnave, na zastrčenom mieste v brusiarni, sedí Mário Václav, ktorý už 20 rokov opravuje dáždniky. „V súčasnosti som v okolí asi jediný, kto sa venuje oprave dáždnikov. Opravovne, ktoré boli tu alebo v Bratislave, zanikli. Zrejme som zostal sám." Václava zháňajú ľudia zo širokého okolia. „Nedávno mi volali z Púchova. Ozvali sa mi aj z Nového mesta nad Váhom."
Na nedostatok práce si nesťažuje, hoci dnes opravuje oveľa menej dáždnikov ako kedysi. V minulosti ich opravoval 300 až 400 týždenne. Už niekoľko rokov prechádza jeho rukami asi 50 dáždnikov. Posledný mesiac, ako prší, je opráv viac. Tak, ako každú upršanú sezónu. Dáždnikom sa teraz venuje dva dni v týždni. Ostatné dni patria jeho hlavnej činnosti, brúseniu nástrojov či náradia.
Traja z desiatich zákazníkov odídu
Dopyt po oprave podľa Václava klesá najmä pre lacné dáždniky. „Z desiatich zákazníkov traja odchádzajú, keď im poviem cenu, pretože oprava stojí toľko, čo kúpa nového." Priemerná cena opravy je okolo troch eur. Ľudia si dávajú opraviť dáždniky, ktoré kúpili za viac ako 15 eur. Vtedy sa oprava oplatí. Najčastejšie chodia s poškodenými kostrami, kde je množstvo mechanických závad. Plátna Václav nevymieňa.
Čas opravy závisí od jej charakteru. „Ak ide o jednoduchú výmenu, kedy je potrebné vymeniť kus za kus, trvá to asi 15 minút. Keď niečo musím prispôsobovať a nemám po ruke originál, zaberie mi to viac času. Dnes existuje mnoho druhov dáždnikov, a tak nemám všetky náhradné diely."
Kedysi boli ťažšie ale kvalitnejšie
Kostry dáždnikov sa vyrábajú z rôznych materiálov. V prípade lacných skladacích dáždnikov bývajú z hliníka. Hliníkové kostry však môžu mať aj kvalitnejšie dáždniky, ktoré sú obľúbené pre svoju ultraľahkosť. Silnejší vietor ich však premôže. „Kvalitnejšie dáždniky kúpite skôr v kamenných obchodoch. Sú síce lepšie ako tie lacné, no kvalitu tých, ktoré kedysi vyrábali slovenskí a českí výrobcovia, nedosahujú. Staré dáždniky boli kus ocele. Boli masívne a ťažšie, ale nápor vetra vydržali," dodáva.