Ľudí z Vlčkoviec netrápia povodne, ale nová kanalizácia. Splašky sa im vplyvom dažďov a zvýšenej hladiny spodných vôd vracajú späť do domov. Trnavská vodárenská spoločnosť namieta, že problémy spôsobuje hlavne voda z odkvapových žľabov.
VLČKOVCE. Na zložitú situáciu v obci neďaleko Trnavy nás upozornil náš čitateľ. Pán Drobný zo Záhumenskej ulice tvrdí, že problémy s kanalizáciou paradoxne nastali až po jej dokončení. „Bývam tu už dvadsaťpäť rokov, ale toto sme tu ešte nemali," hovorí. Už od februára, spolu s ďalšími obyvateľmi ulice, to urgujú na centrále Trnavskej vodárenskej spoločnosti (TAVOS), ktorá kanalizáciu postavila a zároveň ju aj prevádzkuje. Podľa jeho slov zatiaľ bezvýsledne.
Pivniciam hrozí gejzír
„Nemôžem sa osprchovať, umyť si riad, dokonca ani oprať. Voda jednoducho neodteká, naopak vracia sa späť," sťažuje sa unavená Margita Sabová. V jej dome sme sa objavili krátko potom, ako ju seklo v krížoch. „Som po operácii, nevesta leží v posteli s horúčkami. Doteraz sme museli vynášať vodu z pivnice vo vedrách po strmých schodoch," pokračuje. V suteréne je práčovňa, vaňu má však napevno zaštupľovanú. „Ak by som uvoľnila zátku vo vani, všetky splašky by tu vytryskli ako gejzír," opisuje bezvýchodiskovú situáciu. Dokonca aj v kuchyni na poschodí voda z drezu neodteká.
Viacerí obyvatelia ulice, ktorí neustále sledujú situáciu pod kanálovými poklopmi, vinia z problémov práve spoločnosť TAVOS. Obec nie je vlastníkom kanalizácie, iba jej akcionárom. Záhumenská ulica je podľa starostu Rudolfa Križanoviča (ĽS -HZDS)najnižšie položeným miestom vo Vlčkovciach. Splašky z kanálov sa pomocou čerpadiel musia prečerpávať do vyššie položenej čističky v Zelenči. „Podľa môjho názoru sú odtokové rúry pod zemou úzke a čerpadlo nestíha brať množstvo vody," myslí si. To je dôvod, prečo sa voda vracia späť do domácností.
Kanály sú plné
Pod jedným z olovených poklopov, ktoré sme spolu s „domácimi" odkryli, boli fekálie približne dvadsať centimetrov od povrchu. „Zoberte si, že kanál je hlboký tri metre," tvrdí ďalší z nespokojných občanov a ukazuje na svoju dva metre hlbokú vodovodnú šachtu zaliatu až po vrch. „Vodu z pivnice odčerpávam 24 hodín denne, inak by sme už plávali," ironicky dodáva.
Náhodné kontroly
Celá kanalizácia je projektovaná na splaškové vody. „Žiaľ, niektorí majitelia rodinných domov napájajú odkvapy zo striech do verejnej kanalizácie, čo spôsobuje problémy najmä pri výdatných zrážkach, ako v súčasnom období," hovorí Ján Matejovič zo spoločnosti TAVOS. V nasledujúcom období budú pracovníci TAVOS-u vykonávať náhodné kontroly v obci. „Ak na takéto niečo narazíme, budeme žiadať neodkladnú nápravu. Pri opakovanom porušovaní budeme uplatňovať finančné postihy v zmysle platnej legislatívy," dodáva Matejovič. Druhú významnú časť problému tvoria spodné vody, ktoré prenikajú do kanalizácie. V blízkej budúcnosti chce spoločnosť prehodnotiť celú kanalizačnú sieť až po Zeleneč.
Rátajú so zľavami
Za stočné platia obyvatelia ulice TAVOS-u približne päťdesiat eur na tri mesiace. „Prečo mám platiť za niečo, čo nefunguje. Na vlastné náklady som si musela kúpiť čerpadlo, ktoré je nonstop zapnuté. Kto mi preplatí elektriku," rozčuľuje sa Sabová a dúfa, že dotknutým obyvateľom poplatok automaticky znížia. To je zatiaľ otázne. „Do dnešného dňa sa naša spoločnosť nezaoberala otázkou zníženia, alebo odpustenia stočného za toto výnimočné obdobie," uzatvára Matejovič.