V chránenom vtáčom území (CHVÚ) Lehnice (okres Dunajská Streda), ktoré má zabezpečiť najmä ochranu dropa fúzatého, by mohlo vyrásť letisko pre malé lietadlá.
LEHNICE. Výnimku, ktorá by realizáciu projektu umožnila, podpísal ten istý úradník ministerstva životného prostredia ako ťažbu kalamitného dreva v Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana. Ako vyplynulo z vyjadrenia hovorkyne rezortu Jany Kaplanovej, aj v tomto prípade rezort na pokyn ministra Jozefa Medveďa v súčasnosti preskúmava zákonnosť vydaného rozhodnutia v rámci mimoodvolacieho konania.
Ako sa uvádza v odôvodnení rozhodnutia o udelení výnimky, chránené vtáčie územie Lehnice bolo do národného zoznamu zaradené na základe vedeckého návrhu Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, ktorý podľa rezortu obsahoval niekoľko chýb. Medzi tie mali patriť najmä nedokázaný výskyt dropa fúzatého z nezávislých zdrojov, podobne ako aj sokola červenonohého. Návrh zaradenia Lehníc do zoznamu CHVÚ schválila okrem vlády aj Európska komisia. Tá tu na záchranu dropa v rámci projektu Life poskytla státisíce eur.
Podľa odôvodnenia môžu byť vzhľadom na spomínané údajné pochybenia hranice CHVÚ Lehnice prehodnotené alebo môže byť úplne zrušené. Pod výnimkou je podpísaný Jozef Vojtek. Ten bol podľa spravodajského portálu Aktuálne.sk v čase, keď odobril ťažbu na Poľane, poverený riadením odboru ochrany životného prostredia iba štyri dni. Výnimku na letisko podpísal deň (25. marca) pred výnimkou na ťažbu na Poľane. Jej vydanie podmienil okrem iného vedením pristávacej a vzletovej dráhy mimo územia, ktoré sa považuje za biotop dropa.
Drop fúzatý dosahuje v dospelosti aj dvadsať kilogramov. Patrí medzi kriticky ohrozené vtáky.
"SOS/BirdLife Slovensko pokladá argumenty pána Vojteka za lži. To, že v prípade vedeckého návrhu nedošlo k chybám a ani omylom už na základe dôkladnej analýzy schválila aj vláda SR uznesením. Výskyt dropa je v území v posledných rokoch pravidelne preukázaný a dokonca zábery z tohto územia na dropa odvysielala aj STV. Takíto ľudia vedome skresľujúci fakty by na významných miestach nemali pracovať," reagoval za organizáciu Jozef Ridzoň. Objasnil, že drop je najplachejším a zároveň najohrozenejším vtákom na Slovensku. Upozornil, že jeho úniková vzdialenosť je veľká a preto by prevádzka letiska mohla úplne zmariť investície státisícov eur, ktoré do územia na ochranu dropa vložila ako Európska únia, tak Slovensko.
Plánované letisko by malo v čase výstavby vytvoriť 50 pracovných miest, neskôr by mohlo zamestnávať 25 ľudí. Obec Lehnice má podľa svojho starostu Františka Szitásiho k realizácii projektu kladný postoj a počíta s ním aj vo svojom územnom pláne. Ako objasnil, obec teraz čaká na stanovisko envirorezortu. Pokiaľ výstavbu odobrí, vydá stavebné povolenie. "Je to v rukách ministerstva." Na margo sporu ohľadne výskytu dropa konštatoval, že obec nemá na skúmanie jeho výskytu prostriedky. Poznamenal, že existujú rôzne posudky od odborníkov, ktoré hovoria o výskyte dropa alebo naopak.