ku etabloval na svetovej scéne.
TRNAVA. V aktuálnom trnavskom projekte, ktorého kurátorom je riaditeľ Galérie Jána Koniarka Vladimír Beskid, pripravil sedem snehostrojov, ktoré v určitých intervaloch rozprašujú sneh. Balka pracuje s geniom loci tejto sakrálnej pamiatky, so židovskou kultúrou a tradíciou, s osobnou a kolektívnou pamäťou. Sedem bodov je metaforou sedemramenného svietnika menorah.
Balka do synagógy prináša vyrovnanie sa s minulosťou s holokaustom, pominuteľnosťou a rozptýlením. Projekt predstavuje obrátenie sa k minulosti (samotný názov výstavy je anagram - slovná hra čítania slova synagóga odzadu) či reverznosť nastolenej situácie. Ide o vôbec o prvú samostatnú prezentáciu tohto autora na Slovensku, v roku 2010 vystavoval v Tate Gallery v Londýne, Modern Art Oxford v Oxforde a Staatliche Kunsthalle v nemeckom Karlsruhe.
Balka pred dvadsiatimi rokmi rezignoval na figurálne sochárstvo smerom k formovaniu abstraktnejších foriem vyjadrovania. Vytvára slovník jednoduchých tvarov, predmetov a priestorových foriem, problém telesnosti, osobnej pamäte, záznamu času a stôp sa stávajú nosnými témami jeho práce, kde presakujú osobné spomienky, rodinné zázemie a prežitá minulosť. Po roku 2000 realizuje umelec, narodený v roku 1958 vo Varšave, aj rad prác v médiu video, kde sa okrem iného objavujú aj zábery sneženia v zimnej krajine bývalých koncentračných táborov. Vystavoval v mnohých krajinách sveta, jeho práce sú v zbierkach v Londýne, New Yorku, Chicagu, Washingtone, Barcelone a ďalších mestách. Agoganys potrvá do 11. júla.