BÁČ. Iba pár kilometrov za Bratislavou leží neveľká obec Báč, kde sú Slováci v menšine. Aj to sú najmä mníšky z rádu františkánok. Starostka má slovenskú národnosť, omše tam slúžia po maďarsky. A dvojaké občianstvo ich nezaujíma.
Domáci hneď vedia, prečo je zrazu táto téma na stole. Môžu za to voľby - slovenské aj maďarské.
Problém je doprava. nie pasy
Starostka Báča Helena Vonyiková pochádza zo zmiešanej slovenskomaďarskej rodiny. Domáci vraj proti dvojakému občianstvu nič nemajú, hromadne sa však oň hlásiť nebudú. „Nezaujíma ich to. Skôr ich trápia problémy s dopravou, keďže Báč je 20 kilometrov od Bratislavy a cesta do hlavného mesta trvá niekedy aj pár hodín," hovorí.
V dedine majú jediného občana Maďarskej republiky, nikto si tam doteraz občianstvo nemenil.
V reholi v Báči žije sedemdesiat rádových sestier. Františkánky sú s pár slovenskými rodinami dvadsaťpercentnou menšinou. „Ľudia, ktorí sú nám susedmi, prídu na Vianoce alebo na Veľkú noc vinšovať, napečú koláče, donesú domáce vínko," hovorí sestra Celina.
Nerozdeľuje tu ani viera, spoločné omše sú vo „väčšinovom jazyku". Slováci, ktorí nerozumejú, chodia v nedeľu k sestričkám.
„Politická situácia neodzrkadľuje každodenný život ľudí na južnom Slovensku. Ľudia si pomáhajú a rešpektujú identitu druhého," hovorí miestny kňaz.
Načo by im to bolo?
Rozpory pre občianstvo nechápu ani miestni obyvatelia maďarskej národnosti. „Narodil som sa tu v Báči a tu som aj pracoval. Nechcem dvojaké občianstvo a nepotrebujem ho. Keď odídem za Dunaj, nemám nárok tu mať občianstvo. Som slovenským občanom a nechcem to meniť," hovorí Tibor Domonkos.
„Žijem v Báči už dvadsaťpäť rokov. Nemám problémy s Maďarmi a oni nemajú problémy so mnou. Tieto problémy miešajú len politici, nie občania," hovorí vdova Mária, ktorá je už v dôchodku.
„Som Maďarka, ale necítim sa byť Maďarkou. Narodila som sa tam, ale v roku 1947 sme prišli na Slovensko. Žijem na Slovensku, jem slovenský chlieb a prečo by som mala byť maďarskou občiankou?" uzavrela dôchodkyňa. „Som československý Maďar. Nepotrebujem mať dvojaké občianstvo," hovorí Eduard Vydra.
SMK chce dvojaké občianstvo, Most nie
Bugárova strana otvorene hovorí, že im zákon prijatý v Budapešti nepomôže.
BRATISLAVA. Obe strany lovia voličov medzi našimi Maďarmi, ich postoje k dvojakému občianstvu sa však líšia výrazne. Zhodli sa na jednom: slovenská novela zákona o občianstve je protiústavná a ak vyzbierajú dosť podpisov, sú pripravení ísť na Ústavný súd.
Poslanci SMK včera zmizli - neboli v parlamente, nedvíhali mobilné telefóny, strana poobede vydala len tlačové vyhlásenie, v ktorom vyjadrila počudovanie nad tým, že zákon o dvojakom občianstve vyvolal taký odpor.
Most-Híd sa naopak v parlamente ukazoval a vystupoval v parlamentnej rozprave. Zsolt Simon otvorene hovoril, že zákon prijatý v Budapešti vyvoláva nacionalizmus a dáva priestor na vyťahovanie maďarskej karty, zbytočná podľa neho je však aj reakcia parlamentu v Bratislave.
Členovia Mostu-Híd vraj o maďarské občianstvo záujem nemajú, na rozdiel od poslancov SMK - o ich záujme hovoril predseda SMK Pál Csáky ešte v utorok s tým, že slovenského sa vzdať nemienia.
„U nás sa tak nikto nevyjadril a ani to nezisťujeme, ale podstatné je, že ak získanie maďarského občianstva bude mať za následok stratu slovenského občianstva, tak žiadny z 560tisíc Maďarov nemôže riskovať, že stratou občianstva, stratí svoje korene," vysvetlil šéf Mostu-Híd Béla Bugár.
„Som doma tu, na Slovensku," tvrdil Zsolt Simon v odpovedi na otázku či o maďarské občianstvo požiada. „Som Maďar aj bez papiera," vyhlásil vo vystúpení Gábor Gál, ktorý varoval pred vytváraním atmosféry strachu. Most-Híd prinicipiálne doteraz proti maďarskému zákonu nič nemal a podporoval ho, za nešťastné považuje načasovanie.
Bugár sa obáva, ako budú slovenské orgány zisťovať, kto požiadal o iné občianstvo. Premiér Robert Fico tvrdil, že Slovensko na to má príslušné zložky. „Každý občan, len preto, že je Maďar, že má maďarské korene, sa bude musieť báť, že bude odpočúvaný a rozpracovaný tajnou službou, či si náhodou nepýta maďarské občianstvo," pýta sa Bugár.
Martina Kováčová, pm