TRNAVA. Precestoval 57 krajín, vo viacerých z nich pokladali letecké fotografovanie za špionáž. V Indii mu skonfiškovali skoro celý materiál, v USA rozpútal súdny proces. Výsledkom tvrdej driny je film - ako uviedol zaniknutý časopis Žurnál - postavený ako svedectvo o kráse našej planéty, ktorú ničíme pre zisky z kreviet, bavlny, eukalyptu.
Film Home je rovnako ako ostatné snímky francúzskeho ekológa, filmový tvorcu, fotografa a zakladateľ mimovládnej organizácie GoodPlane Yann Arthus-Bertranda premietaný zdarma. Rovnaká je filozofia Medzinárodného festivalu Ekotopfilm, zameraného na trvalo udržateľný rozvoj: Vstup na všetky filmové predstavenia je bezplatný.
O Rómoch aj internete
Na trnavskej festivalovej prehliadke, ktorá prebehne 26. až 27. mája v kine Hviezda, si možno pozrieť dvadsiatku krátko a stredometrážnych filmov s problematikou trvalo udržateľného rozvoja - v najširšom slova zmysle.
Popri typicky ekologických témach, zameraných na vymieranie včiel či hladujúce morské vtáky so žalúdkom plným umelej hmoty, majú divákov šancu zaujať napríklad i takmer neznáme projekty slovenských tvorcov: animovaný seriál Ovce.sk, ktorý zábavnou formou šíri osvetu o rizikách internetu, mobilov a nových médií, či dielo Aj my Rómovia dokážeme veľké veci, ktorého cieľom je ukázať mladej rómskej generácii prostredníctvom filmových príbehov troch známych a úspešných rómskych osobností jedinú reálnu cestu k vlastnej sebarealizácii - cestu bez drog.
Na tomto projekte sa podieľal aj režisér Juraj Lehocký, ktorý má za film Slepé lásky na svojom konte viacero prestížnych ocenení, vrátane ceny z Cannes.
O toxínoch aj ľadovcoch
V ponuke je okrem iného aj film Pavla Barabáša o legendárnej ihlanovej hore nad novoguinejskou púšťou, investigatívna snímka o kontajneroch, ošetrovaných toxickým nervovým plynom, pre dovoz ktorých neexistuje žiadna kontrola zo strany štátu, či dokumentu o plaveckom výkone muža, ktorý sa maratónom v ľadových vodách severného a južného pólu snaží upozorniť na klimatické zmeny.
Súčasťou Ekotopfilmu sú aj projekcie Juniorfestivalu, určené pre žiakov 1. i 2. stupňa a študentov stredných škôl. Na tie je vyhradený čas od 8.30 do 12.30, verejné predstavenia sa konajú od 14. do 22.30.
Ide o najstarší filmový festival svojho druhu s 36-ročnou históriou. Festival, zameraný na témy Trvalo udržateľného rozvoja, ponúka ojedinelú platformou, ktorá spája inak antagonistické skupiny - technikov a ekológov.
Festival má vo svojom programe najaktuálnejšie svetové filmy.