TRNAVA. Zámerom už rozbehnutého Auklastra je spolupráca medzi existujúcimi malými a strednými podnikmi či výskumnými ústavmi a univerzitami v automobilovom odvetví.
Nový projekt Autonet nadväzuje na Auklaster. Jeho cieľom nie je vytváranie nových pracovných miest, ide skôr o využitie vzájomnej spolupráce a výmenu informácií. „Práve cez tieto prostriedky sa dajú zvýšiť inovačné možnosti a kapacity firiem, ako aj ich možnosť uplatňovať sa na zahraničných trhoch," tvrdí Jozef Marušík......Podľa jeho slov platí vo svetovej ekonomike jednoduchá rovnica. „Viac inovácií = vyššia efektivita + vyššia konkurencieschopnosť = úspešnejšia firma + viac zákaziek = viac pracovných príležitostí + vyššie prímy pre štát a región," vysvetľuje.
Projekt AutoNet združuje regionálne organizácie vyspelejších priemyselných regiónov v automobilovom priemysle ako napríklad Sasko (VW) či sever Talianska (Ferrari, Bugatti, Fiat), ale aj rýchlo rozvíjajúce sa priemyselné regióny, ktorým je aj trnavský región.
Výstupom Autonetu je založenie prvej spolupracujúcej siete v oblasti automobilového sektora v regióne juhovýchodnej Európy. Organizačne sa na projekte podieľa aj samosprávny kraj, ktorý zastrešuje niektoré aktivity. „Podľa predsedu TTSK Tibora Mikuša všetky klastre, ktoré na území kraja vznikli sú odrazom ekonomickej sily regiónu. „Výsledkom tejto činnosti budú aj novovytvorené pracovné miesta", podčiarkol Mikuš.
Autor: PB