TRNAVA. Viac kontajnerov na bežný komunálny odpad ľudia nepýtajú, hoci ho domácnosti produkujú čoraz viac. Cítiť to najmä na sídliskách. Na mestský úrad nebola podaná žiadna oficiálna sťažnosť. „Ak by takáto situácia nastala, mesto je pripravené na operatívne riešenia," tvrdí Peter Novák z Mestského úradu v Trnave. Konateľ trnavskej pobočky spoločnosti ASA Ľudovít Púček si nevie predstaviť, že by na stojiská pridávali ďalšie kontajnery.
Nechcú narušiť estetický vzhľad
Púček hovorí, že už teraz je využitie priestoru pre zberné nádoby na hranici možností. Podľa neho by nové „prírastky" museli stáť mimo určenej plochy. V mnohých prípadoch na tráve. „To by narušilo estetické požiadavky na priestor, ktoré sa práve výstavbou stojísk snažilo mesto zohľadniť. Zrejme by sme museli zvážať odpad častejšie," uvažuje Púček. Vyprázdňovanie kontajnerov prebieha na sídliskách trikrát do týždňa. Rodinné domy sa odpadu zbavujú jedenkrát týždenne.
Na kontajneroch sa podpisujú vandali
Preplnenosť smetných košov pripisuje hovorca mesta Pavol Tomašovič aj na vrub bezohľadnosti. „Pri sídliskových kontajneroch často zastavujú autá, z ktorých niekto vystúpi a vyhodí do nich vrece odpadu," opisuje netolerantné praktiky. Jeho slová potvrdzuje aj Judita (72), ktorá býva neďaleko centra. „Bežne tu vidím desať áut, z ktorých niekto vykladá odpad."
Údržba kontajnerov a stojísk zápasí s dvomi problémami. Na ich stave sa najviac podpisujú útoky vandalov. V minulom roku bolo v móde ich podpaľovanie. Znehodnotené koše boli nahradené novými. Tým sa narušil jednotný systém plastových kontajnerov, ktoré postupne vystriedali staršie plechové.
Vandalizmus neobchádza ani samolepky, ktoré ľudí upozorňujú na to, aký druh odpadu možno do daného smetiaka odhodiť. „Ak zistíme, že určitá nádoba nie je označená, je zabezpečená náprava," hovorí Novák. Napriek tomu je v meste vidno aj neoznačené kusy.
Hrozby pokuty nepomáhajú
Okolo mnohých stojísk vládne neporiadok. Spôsobuje ho prehrabávanie sa v odpadkoch, ale aj nedisciplinovanosť občanov. Typickým príkladom je zbavovanie sa veľkorozmerného odpadu. Ľudia ho ukladajú vedľa kontajnerov, hoci patrí do zberne, kde sa odoberá bezplatne. Upozornenia ani hrozba pokuty nepomáhajú.
Odpad by vyhadzovali radi tam, kam patrí
Mesto nezaznamenalo nárast len v objeme odpadu. Zvýšil sa aj počet ľudí, ktorí separujú. Na oficiálnej stránke mesta na sociálnej sieti facebook.com sa objavila diskusia na tému separácie. Založila ju Marianna (32), ktorá sa ponosovala, že jej mesto bráni v triedení. Námietky má proti spoločnému kontajneru na papier, plasty, tetrapaky a plechovky. Nepáči sa jej, že doma vyseparovaný odpad „musí" hádzať do jedného smetiaka.
„Triedenie do jednej nádoby je možné preto, že máme v meste dotrieďovaciu halu. Z priestorového hľadiska je to určite lepšie riešenie, ako mať na každú komoditu osobitný kontajner," ozrejmuje Novák. Na každom stojisku by okrem nádob na komunálny odpad mali stáť ďalšie dve, určené na separovaný zber surovín. Jedna spoločná pre papier, plasty, tetrapaky a plechovky a druhá iba na sklo. Až po čase sa zistilo, že tento počet nestačí.
Obyvatelia dvora v blízkosti centra by radi vyhadzovali sklo tam, kam naozaj patrí. „Kontajner na sklo tu skutočne chýba," pritakáva Zuzana (31). Operatívneho riešenia sa obyvatelia dvora zatiaľ nedočkali. Podľa Judity nie je nádoba na sklo k dispozícii dlhšiu dobu. Marianna poukázala na preplnené a chýbajúce kontajnery na separovaný odpad v blízkosti Okružnej ulice. Keď sa stav nezmenil, prestala separovať. O nutnosti doplniť ďalšie smetné koše mesto vie. „V súčasnosti sú po meste rozmiestnené všetky nádoby, ktoré máme k dispozícii. Nové sa postupne dokupujú," uzavrel Novák.