TRNAVA. Radnica zrejme bude musieť nájsť prostriedky na rekonštrukciu hradieb najmä vo vlastnom rozpočte. Hoci sú vypracované dva projekty na obnovu, šanca získať dotácie z eurofondov je pri jednom z nich takmer nulová. Nečakaná dostavba však čaká úsek na Michalskej ulici.
Vybuduje sa len predná časť bašty
Kopa piesku pri niekoľkometrovej medzere v hradbách na Michalskej je prvým signálom chystaného archeologického výskumu. „Plánujeme odokryť murivo pôvodnej bašty," hovorí vedúci výskumu Jozef Urminský. „Statik si pozrie jeho založenie a rozhodne o možnej výške novej bašty. Avšak predpokladáme, že sa vybuduje zarovno s okolitými múrmi."
Pre výstavbu bašty sa mesto rozhodlo po tom, ako v areáli rozostavaného mestského priemyselného parku našlo asi dvadsať paliet starej tehly, ktorú v minulosti kúpili na opravu hradieb. „Bašta sa nevybuduje celá, len jej predná časť obrátená k Hlbokej ulici. S dlažbou, kde je časť pôdorysu pôvodnej bašty vyznačená, sa nebude robiť nič," hovorí Urminský.
Pôvodná bašta sa podľa jeho slov zrútila v 2. polovici 19. storočia, odvtedy je tam diera.
Mesto na obnovu vyčlenilo prostriedky pri aprílovej aktualizácii rozpočtu. Náklady by nemali presiahnuť 33-tisíc eur.
Dotácie na obnovu hradieb nie je šanca získať
K najohrozenejším úsekom hradieb patrí časť medzi Jerichovou a Hornopotočnou. Na tento úsek mesto vypracovalo projekt, na ktorý bolo predĺžené stavebné povolenie do roku 2011.
„Dovtedy by sme ho chceli obnoviť, otázne je, či sa vyčlenia prostriedky v rozpočte," komentuje Daniela Tomášková z mestského úradu.
Mesto plánovalo prostredníctvom projektu zareagovať na výzvu ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, nestihlo však termín. Medzičasom sa dozvedeli o inom probléme. „Výzvy sú naviazané na kultúrne pamiatky s využitím. Na samotnú obnovu hradobného múru vraj dotácie nemáme šancu získať," hovorí Tomášková.
Územný plán centrálnej mestskej zóny na tomto mieste počíta aj s vybudovaním parčíku, ktorý by mal vzniknúť spojením Jerichovej a Hornopotočnej ulice.
Chátrajú aj dalšie úseky
Ďalší projekt je vypracovaný na obnovu úseku na rohu Michalskej a Horných bášt. Občianske združenie Tyrnaviensis tu plánovalo vybudovať štvrtú funkčnú vežu a zriadiť v nej centrum, kde by sa organizovali voľnočasové a vzdelávacie aktivity či výstavy. Prostriedky chceli získať cez projekt s medzinárodnou účasťou, mesto by im v tom prípade nechalo priestory v dvadsaťročnom prenájme. „Neuspeli sme, no uvažujeme nad ďalšími možnosťami," hovorí predseda združenia Rastislav Mráz.
Do úvahy prichádza aj spolupráca s mestom. Viera Vančová z mestského úradu informuje, že výzva mala pôvodne vyjsť na jar, nakoniec sa presúva na obdobie po komunálnych voľbách.
Čoraz zdevastovanejší je aj úsek hradieb neďaleko amfiteátra. Na chátrajúcu vežu odporučil Krajský pamiatkový úrad Trnava vypracovať statický posudok. Statik Vladimír Kohút v septembrovom stanovisku obhliadky konštatoval vznik dutín v spodnej časti tehlového múru a trhlinu v styku dvoch stien hradby. Odporučil vykonať aj ďalší posudok, ktorý určí životnosť veže. Mesto ho zatiaľ nezabezpečilo.
Tažké mechanizmy, ťažká zima
Na Michalskej minulý týždeň pútalo pozornosť lešenie. „Opravujeme trhliny a vypadané murivo menšieho rozsahu," objasnil Miroslav Horáček zo Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava. Po opravách vnútornej časti hradieb na Michalskej sa presunú na Vajanského, kde sa zamerajú na časť od Bernolákovej brány po prvú strieľňu. Na podobné úkony má úrad na tento rok vyčlenenú čiastku vo výške 3 000 eur.
Kým podľa slov viacerých odborníkov ruinálne pamiatky tento rok výraznejšie poškodila tuhá zima, Horáček sa domnieva, že na vzniku trhlín a výpadkoch časti muriva na Michalskej majú svoj podiel aj ťažké mechanizmy, ktoré sa tu pohybujú pre individuálnu výstavbu.
Hradby ničia aj vandali, polícia o tom nevie
Tomášková zas tlmočí názory obyvateľov, ktorí majú opakované skúsenosti s vandalmi. „Údajne vykopávajú tehly z hradieb, prípadne po nich behajú. My sami na mestskom opevnení pozorujeme stopy po podobnom poškodzovaní."
Ivan Ranuša, zástupca náčelníka trnavskej mestskej polície, tvrdí, že podobný podnet v súvislosti s hradbami dosiaľ neevidujú. „Počujem to prvý raz. Akonáhle sa vyskytne viac prípadov, okamžite posilňujeme hliadky." Aktuálne v blízkosti hradieb nie sú umiestnené kamery, ani sa nevykonáva zvýšená kontrola.