Radnica má projekt na obnovu vypracovaný už dva roky, čaká na výzvu. Most by chcela obohatiť o pitný pavilón, kde by bola liečivá pitná voda pre návštevníkov.
PIEŠŤANY. Do rekonštrukcie jedného zo symbolov kúpeľného mesta Kolonádového mosta sa chce pustiť piešťanská radnica. Najdlhší krytý most pre peších na Slovensku, spájajúci centrum s Kúpeľným ostrovom potrebuje opravu nosnej konštrukcie, plášťa i strechy. Jeho súčasný stav je ovplyvnený vekom, použitými materiálmi a v neposlednom rade vojnovými udalosťami a necitlivými zásahmi, povedala pre TASR hovorkyňa radnice Drahomíra Moretová.
Vrchol slovenského funkcionalizmu
Kolonádový (tiež Sklený) most nad riekou Váh postavila v rokoch 1930 až 1933 firma Pittel a Brausewetter na podnet prevádzkovateľa kúpeľov Ľudovíta Wintera ako promenádu pre kúpeľných hostí. Nahradil starý drevený most, je dlhý 148 metrov, zo začiatku po ňom premávali aj automobily. Dielo patrí k vrcholu funkcionalistickej architektúry Slovenska, jeho autorom je významný architekt Emil Belluš, ktorý na deliacej kolonádovej zasklenej stene uplatnil umeleckú výzdobu Martina Benku. V leptoch do skla maliar umiestnil ľudové motívy Spevy Detvy a Na salaši. V súčasnosti sú nahradené kvôli možnosti poškodenia kópiami, informovala Moretová. Latinské nápisy na priečeliach sú Najozdravujúcejšie piešťanské kúpele (oslavná báseň objaviteľa prameňov Adama Trajana z roku 1642) a Vstaň a choď (evanjelium podľa Matúša) a symbolizujú ozdravnú silu kúpeľov. Pred mostom od začiatku stojí známa bronzová socha Barlolamača od Roberta Kuhmayera.
Radnica chce pitný pavilón
Most tesne pred koncom 2. svetovej vojny z veľkej časti zničila ustupujúca nemecká armáda, obnoviť sa ho podarilo až v roku 1956. Je majetkom radnice, ktorej zámerom je získať nenávratný finančný príspevok na rekonštrukciu tejto významnej nehnuteľnej kultúrnej pamiatky z Regionálneho operačného programu Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR na posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov. Dokumentáciu máme vypracovanú od roku 2008, čakáme na výzvu, informovala hovorkyňa. V novej podobe bude možno Kolonádový most obohatený o pitný pavilón, kde by bola liečivá voda najmä pre návštevníkov mesta. To by si však vyžiadalo urobiť geotermálny vrt, dodala Moretová. K návrhu sa musia vyjadriť pamiatkari. V súčasnosti sa na moste nachádzajú malé prevádzky so suvenírmi, darčekovými predmetmi, odevmi a zmrzlinou.